communist De klacht is algemeen. En geldt zowel hogere wetgevende lichamen als lagere overheden; de volksvertegenwoordiging is niet meer wat deze geweest is. Oud-politici kenschetsen de Tweede Kamer als s lands vergaderzaal die tegenwoordig als eerste prioriteit het zekerstellen van de coalitie heeft, daarna de procedures naloopt en pas dan aan regeren denkt. Geen minister wordt nog naar huis gestuurd, geen kabinet behoeft een onverhoedse val te vrezen. Zelfs het optreden van senator Hans Wiegel die in z'n eentje de opname van het referendum als grondwettelijk beginsel om zeep hielp en daarmee een hoeksteen uit het regeerakkoord sloopte, vermocht geen verdere gevolgen te hebben. Correctief en initiërend optreden blijven tot het uiterste minimum beperkt en een blunderende bewindsman wordt na een ampel excuus met alle egards de vlucht terug naar het departement gegund. In de Groene Amsterdammer schamperde bioloog en schrijver Midas Dekkers dat het domesticeren van dieren onmiddellijk het verlies van natuurlijke reflexen en instincten tot gevolg heeft. Daarom kan een tam gemaakte wolf nooit meer in het wild worden losgelaten, krijgt premier Kok geen eerlijk woord meer over z'n lippen en heeft de parlementariër zijn zelfstandige mening voor altijd verloren. Gerard Verhulsdonk 187 Musis 's Ochtends kwam Arie in m'n werkplaats bijpraten en 's middags kwam Eef nogal eens buurten. Het gekke was dat ik van conflicten binnen hun partij evengoed op de hoogte was als de partijleden zelf. Zij waren zeer openhartig. Ik heb hun vertrouwen nooit geschonden, net zo min als zij mij ooit in de kou hebben laten staan. Als raadslid was Eef een horzel in de vacht van de PvdA. Als wethouder bezorgde hij hoofden van diensten en bedrijven een hartinfarct. Afkomstig uit de bouwvak stond hij vaktechnisch op goede voet met een dienst als Gemeente werken. Volkshuisvesting en sociale zaken, behartigde hij als lid van de rode familie voortreffelijk. Hij was lid van een hoogst merkwaardig college: PvdA, WD, CPN, paarser kon niet. Volgens oud-wethouder wijlen de heer Sabel: 'Een monster verbond.' Het heeft ook maar een goed jaar geduurd. De WD stapte eruit, D66 kroop in het warme bed. Doordat we niet gehandicapt waren door een universitaire scholing, wisten we de problemen schijnbaar moeiteloos op te lossen. We waren niet de uitvinders van de inspraakcultuur. Wellicht ging toen alles vlugger, goedkoper en vooral niet slechter. Met Eef kon je na een vergadering niet doorzakken. Ik heb hem nooit uitbundig zien schateren en ergens de draak mee steken lag hem evenmin. De totale ondergang van het communisme is hem bespaard gebleven. Waardeerde hij mij? Ik dacht van wel. Ooit zei hij tegen mij: 'Gerard als wij aan de macht zijn, dan hangen we alle liberalen op. Maar jou hangen we met veel respect pas aan de laatste boom.' Mijn antwoord was een joodse verwensing: 'Ik wens jou dan veel personeel toe om dit karwei te klaren.' Natuurlijk is het nooit zover gekomen. Op het laatst was er trouwens geen communistisch kamp meer. De totale ondergang van zijn ideologie in Rusland is hem bespaard gebleven. In Nederland heeft hij het opgaan van de progressieve stromingen in Groenlinks nog meegemaakt. Daarin toonde hij zich loyaal. Het ging hem er immers om de belangen te behartigen van de gewone Schiedammer. Zijn erfenis was een goede naam in de lokale politiek, een vent om de oorlog mee te winnen, een kerel die zijn afkomst niet verloochende, maar ook een buitenverblijf bezat in Frankrijk als een zeldzame combinatie van het proletariaat en de bezittende klasse. Maar goed, dat huis in Frankrijk had hij natuurlijk ook doordat hij getrouwd was met een Francaise. Boven Eet zweefde de geest van zijn moeder; Mevrouw Collé (met een hoofdletter) Ik heb haar vaak mogen spreken, alweer in dat werkplaatsje van me. Een wijze hoogstaande vrouw evenals zijn echtenote die Eef alle vrijheid gaf om z'n politieke lusten te botvieren.

Musis | 2001 | | pagina 187