Wonen op klompen Frits van Ooststroom 275 Musis BOENHOK KEUKEN/ WONEN VOORHUIS PAARDE' onze streek pachtboerderijen, met een stedelijke of adellijke eigenaar. Die eigenaar gebruikte de opkamer als pied- a-terre, als weekendverblijf. In dat geval had ook de opkamer een schouw en er was een bedstee. Deze bedstee was altijd gecombineerd met een kast en gesitueerd tegen de tussenmuur met het voorhuis. Ook die muur was relatief warm omdat er nog lang in het voorhuis werd gestookt. De inrichting van deze 17e-eeuwse heerschapskamer moet luxueus zijn geweest. Fraaie eikenhouten (wagenschotten) bedsteden en kasten herinneren daar nog aan. De vloer was belegd met kleine groen-oranje geglazuurde tegels. De plafondbalken waren voorzien van fraai bewerkte sleutelstukken ot consoles.Van de oorspronkelijke meubilering is jammer genoeg weinig bewaard gebleven. Ook de mooie kamer in het voorhuis zal van luxere meubels voorzien zijn geweest; boedelbeschrijvingen uit diverse perioden getuigen daarvan. Maar gewoond werd in de woonkeuken met een grote eenvoudige eettafel en voldoende 'matte stoelen'. Lang zal daar niet zijn 'nagetafeld', er moest immers weer geslapen worden... Bij de tekeningen: Boven: Het voorhuis van een Midden-Delflandse boerderij in de 1 6e eeuw. Wonen en werken in één ruimte. Midden: Splitsing in de 17e eeuw van wonen vóór de brandmuur) en werken (achter de brandmuur). Onder: Woonkeuken en boen hoek in de 18e eeuw. De schouw is hier tegen de tussenmuur gesitueerd, in andere gevallen tegen de buitenmuur. (Huijts 1984) Losstaande knechtenbedstee boven de woonkeuken. Naast de bedstee een rookkast in het rookkanaal. (foto: Frits van Ooststroom) Boven de stal is nog juist een gedeelte van een knechtkamer zichtbaar, (foto: Frits van Ooststroom) Eikenhouten bedstee en kledingkast in een vroeg 17e eeuwse opkamer. Op de vloer plavuizen in diagonaal verband (foto: Frits van Ooststroom) Opkamer met 18e eeuwse bedstedenwand. Rechts een kast, links de deur naar het voorhuis. Het houtwerk is in een traditionele tint lila geschilderd, (foto: Frits van Ooststroom) waarvan slechts zelden gebruik werd gemaakt. De voordeur was inmiddels verplaatst van de voorgevel naar de zijgevel, in of bij de woonkeuken. Tot in de vorige eeuw was er veel personeel op de boerderij, meiden en knechten. De meiden hadden een bedstee op de zolder boven het voorhuis, de knechten boven het achterhuis. Of, zoals ze nog wel worden aangetroffen, een slaapruimte boven de stal. Het stonk daar wel als de koeien op stal stonden, maar in ieder geval was het dan lekker warm. Niet zelden waren de boerderijen in BOENHOK STAL NIEUWE KELDERTRAP 3ED STEE

Musis | 2001 | | pagina 275