Thuis in kunst Kor Kegel Met de Open Ateliers hebben Schiedam en Vlaardingen goud in handen. Je mag overal binnen kijken. In het weekend van 8 en 9 september houden 31 beeldende kunstenaars uit Schiedam open huis. In het weekend van 15 en 16 september zetten 37 kunstenaars uit Vlaardingen de deuren open. Dat gebeurt er nu al voor de tiende keer en het is een traditie, waar andere steden in stille verwondering naar kijken. 287 Musis Er doen weer nieuwe kunstenaars mee. Er zijn kunstenaars afgevallen, maar er zijn er ook die voor het eerst hun werk willen tonen op de plaats waar het gemaakt is. De Open Ateliers zijn een buitenkansje voor het publiek om tientallen mini-museumbezoekjes te brengen. Ateliers die er uit zien als morsige herbergen, schone huiskamers, als levende kerststallen waar je tussen de kunstwerken de gekste attributen ziet, ongeverfde droogbloemen, een fetisj, foto's en boeken en andere inspiratiebronnen van de kunstenaar. Als je die ateliers bezoekt, zul je merken dat het huishouden van Jan Steen ook in het echt nog bestaat, terwijl andere ateliers zo hygiënisch zijn dat de Keuringsdienst van Waren al van afstand de lodaline ruikt en dus rechtsomkeert maakt: daar valt niets te verbaliseren. Ateüerbezoek is doorgaans voor behouden aan museumdirecteuren en drinkvrienden.Vaak is de familie niet eens welkom. Bijzonder is het daarom beslist, dat tientallen kunstenaars uit Schiedam en Vlaardingen de vlag zullen ophangen, die Karin van As heeft ontworpen om de ateliers te markeren, zodat het grote publiek de adressen snel kan vinden. Verspreid over Schiedam en Vlaardingen is het werk van 68 kunste naars te zien op 58 locaties (een enkeling is te gast bij een ruimer behuisde vakbroeder of galeriehouder). Het is een zeldzame samenwerking, die te verklaren valt uit de emancipatie van de kunstenaar. Door regeringsbeleid veroordeeld tot de bedelstaf, hebben veel kunstenaars een marketingstrategie moeten ontwikkelen, ze zijn derhalve directeuren geworden van eenpersoons ondernemingen die ontdekt hebben dat je kosten bespaart als je gezamenlijk reclame maakt voor wat ondertussen wel de allerindividueelste expressie blijft: de kunst zelve. De werken zijn persoonsgebonden uitingen, de marketing is een groepsproces. Niet elke kunstenaar doet er aan mee of heeft er behoefte aan. Zo ontving ik van Tony vanWassem onlangs zijn derde bundel, waarin de Schiedammer zijn werk documenteert. Zijn boekjes zijn een soort reizende tentoonstelling, die je gewoon thuis kunt bekijken. Zo kan het ook en dat is geen kwestie van oncollegiaal zijn, maar gewoon je gang willen gaan. In Vlaardingen doet Henk Horsten de ene keer wel, de andere keer niet mee aan de Open Ateliers - afhankelijk van de staat waarin zijn atelier verkeert, denk aan Francis Bacon-achtige toestanden. Dat bekende namen van kunstenaars uit Schiedam of Vlaardingen op de deelnemerslijst ontbreken, heeft meer te maken met hard werken en onderweg zijn dan met desinteresse of hoogmoed. Maar dat tientallen kunstenaars wel in twee weekends hun tijd inrichten naar het publiek, dat maakt van de Open Ateliers een vakantie in eigen stad. Je mag zo maar naar binnen, rondkoeke- loeren in het Heilige der Heiligen, ruiken aan de atmosfeer waarin klei, steen en brons bewerkt worden, proeven van de bron waar schilderijen, keramiek en objecten van glas en afval geproduceerd worden. Het is een laagdrempelig evenement en je krijgt geregeld nog wat te drinken ook van de gastheer of gastvrouw, maar er moet het publiek wel verteld worden dat het laagdrempelig is. Een grote groep inwoners, in wezen best nieuwsgierig en belangstellend om kunst te kopen, beschouwt zichzelf als opdringerig, brutaal, onbeschaamd - als ze zomaar bij een vreemde kunstenaar naar binnen stappen. „Dat kan toch niet?" „Moetje dan een praatje maken?" „Is kopen verplicht?" Ik nodig het grote publiek van harte uit om zulke bezwaren te laten varen, want het is een schijnethiek en zelfbedrog. Je kunt in die ateliers rondlopen zoals je in winkels rondloopt - hooguit met dit verschil datje in een winkel overal aan mag zitten, en bij kunst doe je dat niet altijd. Ga kijken en geniet. Ik weet uit ervaring datje fantastische zaterdagen en zondagen hebt door bij de kunstenaars op bezoek te gaan. De eerste jaren van de Open Ateliers sloeg ik over, want ik kende er al veel, sinds de jaren zeventig had ik al veel ateliers gezien - maar nu het een traditie is, moet ze gekoesterd worden. September biedt twee weekends van aangename tijdsbesteding. Er zit ontwikkeling in. Beter dan in voorgaande jaren is aan communicatie gedacht. De handzame foldertjes met de handigste routes langs de ateliers bestonden al langer, maar ditmaal kunnen geïnteresseerden zich beter voorbereiden. Er zijn overzichts tentoonstellingen om in de stemming te komen en daar hgt van alle deel nemende kunstenaars een presentatie map, waardoor men zich een completer beeld van hun werk kan vormen. Dat wil helpen bij het maken van een gerichte keus bij de atelierbezoeken. In Vlaardingen valt die overzichtstentoonstelling dit jaar voor het eerst samen met de jaarlijkse Salon. Het was op voorstel van de commissie voor beeldende kunst van de gemeente

Musis | 2001 | | pagina 287