Door regeringsbeleid veroordeeld tot de bedelstafhebben veel kunstenaars een marketingstrategie moeten ontwikkelen, ze zijn derhalve directeuren geworden van eenpersoonsondernemingen 289 Musis Vlaardingen, dat de Salon gekoppeld is aan de Open Ateliers. De Salon werd doorgaans in december gehouden en behalve een groepstentoonstelling was het hét moment voor de Vlaardingse artotheek om aankopen te doen. Maar december is een slechte maand voor instellingen die aan begrotings jaren van 1 januari tot en met 31 december gebonden zijn: aan het eind is het geld op. Van de Vlaardingse kunstenaars werd daardoor teleur stellend weinig aangekocht en de hoop bestaat nu dat er verbetering in komt, als de Salon samenvalt met de Open Ateliers in september. Het aankoop budget moet nu nog toereikend zijn. Zo snijdt het mes aan twee kanten. De andere kant is namelijk de subsidie, die belangstellenden tijdens de Open Ateliers kunnen krijgen als ze zich kunstwerken aanschaffen. Beide gemeenten geven particulieren maximaal vijftien procent korting op gewetenswroeging te hebben over het matige beleid om de Schiedammers en Vlaardingers in aanraking te doen komen met beeldende kunst. Met weinig moeite kan er net iets meer worden gedaan. Ron van Aalst, directeur van Schiedam Vlaardingen Promotie, haalde enkele maanden geleden dertig inwoners uit beide steden bij elkaar om ze te vragen theater, film, het Haring- en Bierfeest, het charmante openluchttoneel van Kakki-Prakki en van SCHAT, het Maasboulevardfeest en de Brandersteesten te bezoeken en aan de hand van tien criteria te beoordelen. Dat moet een beeld opleveren hoe organisaties met hun aanbod kunnen inspelen op specifieke behoeften. Het doel is tot meer kwaliteit in het aanbod te komen. Een soortgelijk initiatief zou met de Open Ateliers genomen kunnen worden. Vraag tien Schiedammers en Vlaardingers om bij hun atelier- mensjes met die enorme handen, alsof ze er ook niks aan kon doen... - of uit de mysterieuze vrouwen van Jeroen Staal putten, de klassieke silhouetten van Elly Zuiderwijk, ik zou een paar totems van Frits Kloppers neerzetten en kijken of Michel Snoep nog iets gedaan heeft met zijn impressies van New York. En ik zou er nog een verhaal bij weten ook, waarom die werken, waarom zo'n grillige selectie. Omdat beeldende kunst soms net free jazz is. De Open Ateliers geven een goed inzicht in het lokale kunstklimaat. Je raakt er op een gezellige, ongedwongen manier helemaal in thuis. In het jaar, waarin Rotterdam de Culturele Hoofdstad van Europa is, hebben Schiedam en Vlaardingen een attractie die tal van Europese hoofdsteden kan stimuleren. Op naar de Open Ateliers! Glaasje wijn drinken bij Jacques Tange, even de groeten doen aan Nikolaj Dielemans, nieuwe deelnemer aan de het aangekochte werk. Dat is natuurlijk een willekeurig percentage. Het zal een aantal particulieren verleiden om inderdaad de beurs te trekken - volgens Frits Kloppers is er in 2000 bij de Open Ateliers voor 110.000 met gemeentesubsidie verkocht - maar ik schreef al eerder dat in steden, waar de politiek zich bar weinig interesseert voor de lokale kunstenaars, en waar bovendien grote groepen inwoners financieel op een bestaansminimum zit, best een royaler gebaar gemaakt zou mogen worden. Waarom geen dertig procent subsidie? Waarom geen vijftig? Ik heb het niet over het hele jaar door, maar gewoon om die twee dagen van de Open Ateliers. Om er een drukker bezocht evenement van te maken mogen de twee gemeentebesturen toch wel iets dieper in de buidel tasten? De subsidie van vijftien procent, ook al werkt ze aankoopbevorderend, lijkt toch vooral een aflaat te zijn van het lokale bestuur, een afkoopsom om geen bezoeken elk een lijst van tien kunst werken te maken, die het verdienen om in het Stedelijk Museum geëxposeerd te worden. Dat wordt een door het publiek samengestelde expositie, waar we veel lezingen, muziek, fanfare en tralala omheen doen. Het mag best leiden tot het opnieuw in het leven roepen van de Salon van de Maassteden, die in de jaren zestig veel opzien baarde in de hele Rotterdamse regio. 'Publiek maakt expositie', 'Volk voor kunst' - de krantenkoppen zijn zo gemaakt. Ik zou het wel weten. Van de Open Ateliers zou ik de Spookhond van Monique Veldhoven ophangen, een pentekening van Theo Gootjes, een van de schitterende foto's waarmee Gerard van Soest de laatste weken in het Stedelijk Museum Schiedam exposeerde, ik zou Peter Zandvliet op een bhnde muur afsturen, ik zou nog eens teruggaan naar de ateliers van Tanja Boxman, Dike Hof - al die ranke Ateliers, kopje koffie doen bij Joop Stigter en even lachen met Beaty Czetö. Het is weer een lange lijst. Heel wat te doen. Tot ziens. De Salon annex overzichtstentoon stelling voor de Open Ateliers wordt in Vlaardingen op twee locaties gehouden: van 31 augustus tot en met 22 september in galerie Hollandia aan de Oosthavenkade 42 en in galerie Pervelle aan de Fransenstraat 25. De Open Ateliers worden in Vlaardingen gehouden op 15 en 16 september van 11.00 tot 17.00 uur. In Schiedam is de groepsexpositie in Pand Paulus van 1 tot en met 9 september. Daar vinden de Open Ateliers plaats op 8 en 9 september, eveneens van 11.00 tot 17.00 uur. Routekaarten zijn verkrijgbaar bij de VW, in het stadhuis, bij Pand Paulus, galerie Pervelle en galerie Hollandia.

Musis | 2001 | | pagina 289