Van Huis te Riviere tot SVEAparken Musis 294 Een verhaal over de woonarchitectuur in Schiedam. Vanaf de tijd dat er mensen waren die zich Schiedammer konden noemen is er in deze stad gewoond en in die tijd laten we het verhaal beginnen. En al lijkt het overdreven gesteld, dat wat in die tijd als woonhuis werd gebouwd was evengoed als het andere architec tonisch. Want architectuur is bouwkunst. Wij beperken ons tot de woonhuizen. In Schiedam begon de ontwikkeling van de stad dus omstreeks 1250. Men bouwde toen gewone houten huizen met daken van stro. Het was Aleida van Henegouwen die vrijwel zeker hier het eerste stenen huis het bouwen.Het is de bekende ruïne van het Huis te Riviere die er nog van over is. Het moet een bouwkundig meester zijn geweest maar zijn naam zal altijd wel onbekend blijven. En wie was die man die het huis Keijzerrijck in het begin van de 14e eeuw aan de Dam bouwde? Was dat dezelfde meester die in 1322 het huisVrederixhuis daar vlakbij aan de Hoogstraat bouwde? We weten alleen dat deze huizen hebben bestaan, dat ze van steen waren, maar niet hoe ze eruit zagen. In de stad werden in 1470 de rieten daken wegens het brandgevaar verboden, de rest mocht van hout zijn en blijven. Maar nadat met de stadsbrand in 1494 het juist de houten huizen waren die een prooi der vlammen werden zullen vanaf toen de nieuwe huizen uitsluitend van steen zijn gebouwd. En hiervoor waren bouwmeesters nodig, meestal een timmerman in de kwaliteit van meester. De eerste van de bouwmeesters waarvan we de naam wel weten was Cornelis Harmenszn van Bolnes. Dat hij van Bolnes afkomstig was zien we in zijn naam. Dat is later veranderd in het bekende van Bol'es. Hij was de architect van de stad Schiedam van 1689 tot 1724. Wat wij nu architect noemen werd toen fabrijcksmeester genoemd. Van hem is de Stadstimmerwerf aan de Korte Haven bewaard gebleven, maar dat is geen woonhuis dus blijft het verder buiten beschouwing. In 1724 stopte Cornelis ermee en werd zijn zoon Arij van Bol'es met het ambt belast. Die zou het tot 1774 uithouden. Hij maakte het ontwerp voor de Sint Jorisdoelen, de Bank van Lening aan het Oude Kerkhof (nr5), het Proveniershuis en het Blaauwhuis. Na 52 jaar stopte Arij ermee en droeg zijn zoon Rutger voor als zijn opvolger. De Vroed schap nam dat advies over en benoemde hem een jaar later tot stadsarchitect. Wat van hem is bewaard gebleven zien we in Broersveld op nr 140, 142 en 144, toen bekend als de Armenschool. Verder ontwierp hij het weeshuis van Jan en Kaat op de Lange Achterweg en maakte hij een ontwerp voor een nieuwe Korenbeurs. Maar dat is nooit uitgevoerd. De laatste architect uit de familie van Bol'es was opnieuw een Cornelis maar van hem valt niets te vermelden. Hij deed zijn werk tussen 1790 en 1827 en hij had mede door de Franse tijd een andere taakinstructie voor zijn werk gekregen. Rutger van Bol'es had gewerkt aan een plan voor een nieuwe Korenbeurs. Dat plan was bij de Vroedschap niet in goede aarde gevallen en daarom riep men de hulp in van Giudici. Hij had in Rotterdam, waar hij ook woonde zich grote faam verworven. Hij was in Italië geboren, heette Giovanni Giudici maar verhollandste zijn voornaam tot Jan. In Rotterdam was hij de ontwerper van oa de Delftse Poort maar die is evenals de andere bouwsels van hem bij het bombardement van 1940 verloren gegaan. Van wat hij in Schiedam bouwde is vrijwel alles bewaard gebleven. Het is begonnen met de bouw van het woonhuis voor Nolet van der Blank in 1777 aan de Noordvest nr 103.Voor wie het wil zien moet bij de UTO een excursie aanvragen want het pand staat geheel ingebouwd binnen de bedrijfs panden. Maar zijn naam was gemaakt en dat was de reden dat men hem ook de bouw van het Sint Jacobsgasthuis, nu Stedelijk Museum aan de Hoogstraat opdroeg. En doordat men geen vrede kon hebben met het ontwerp van Rutger van Bol'es voor de nieuwe Korenbeurs werd Giudici in 1790 betrokken bij de bouw ervan. We mogen best stellen dat het pand nu een woonfunctie heeft gekregen want met de nieuwe bestemming als het Arsenaal is het 'wonen' er in variaties te koop. Het derde pand dat Giudici in Schiedam bouwde was het huis voor Brander en

Musis | 2001 | | pagina 294