fTT Opening: Van 10.00 tot ca 10.45 uur. EEen gebruikelijke gebeurtenis op de Schiedamse Open Monumentendag. Ook dit jaar Ezal dat gebeuren met een toepasselijke speech van wethouder Peter Groeneweg in I de Grote Kerk. Voor deze plaats is gekozen omdat het kerkbestuur extra aandacht wil jjj vragen voor de activiteiten van de kerkgemeenschap om een C j tochtvrije toegang voor de ingang aan de Lange Kerkstraat te verkrijgen. Zeer belangrijk f J voor de bekende Inloop concerten op de zaterdag middagen. Er zal aandacht worden geschonken aan het feit dat de toren van deze kerk weer beklommen kan worden. De opening zal worden voorafgegaan door een acte de presence met feestelijke muziek door de Schiedamse muziekvereniging Harpe Davids. Alle hierna genoemde activiteiten beginnen om li.00 uur en sluiten om 17.00 uur tenzij anders vermeld. Historische Autobus. Traditiegetrouw kunt U ook dit jaar weer gebruik maken van nostalgisch vervoer. De bus brengt U weer op de locaties in de stad waar activiteiten zijn in het kader van deze dag. U kunt gratis gebruik maken van de bus. Bij de stopplaatsen kunt U uitstappen, het evenement bezoeken en met de volgende bus weer verder gaan. Onderweg zullen net als vorig jaar een aantal Raadsleden met de bus meerijden en interessante dingen vertellen over wat links en rechts aan U voorbijgaat. Instaptijden bij benadering Vertrek Westvest op het hele uur, halte Vlaardingerdijk 10 minuten over heel, halte St. Jacobsgasthuis 15 minuten over het heel, halte Plantage 35 minuten over het heel en halte Noordvest 45 minuten over het heel. De route is als volgt: Start Westvest bij molen de Walvis, via Walvisstraat en Lange Haven naar Oranjestraat, Nieuwe Haven, Vlaardingerdijk met stopplaats bij Roemeens Orthodoxe Kerk. U kunt hier ook weer instappen of lopen naar het Hofje van Belois en St. Jacobsgasthuis. Waar U met de volgende bus de route kunt vervolgen. Via Sint Liduinastraat gaat de bus naar de Warande tot Willem de Zwijgerlaan om via Maasboulevard en Havendiijk naar Hoofdstraat en Lange Nieuwstraat te rijden. Hier is ook een stopplaats voor bezoek aan enkele panden ter weerszijden van de Plantage. Langs Gerrit Verboonstraat, Broersvest en 's-Gravelandseweg gaat het via de Burgemeester Honnerlage Gretelaan en Parkweg naar de Noordvest. Hier kunt U de rit onderbreken voor een vaartocht met de Fluisterboot. U kunt daarna dan lopend binnen enkele minuten het centrum bereiken. U kan ook met de bus terug naar het beginpunt bij molen de Walvis. Torenbeklimming Grote Kerk. Voor wie niet bang is om 202 treden op en af te stappen kan sinds lange tijd weer naar de trans van de toren. Boven aangekomen kunt U genieten van een magnifiek uitzicht over de stad. Onder voorbehoud dat de weersomstandigheden dit toelaten. Omdat slechts een beperkt aantal mensen tegelijk in de toren kunnen zijn is het mogelijk dat bij grote drukte gewacht moet worden tot er weer mensen naar beneden zijn gekomen. Op enkele tussenliggende vloeren zal door een gids iets over de toren, de klokken of het carillon verteld worden. Ingang rechts van de Kerkingang aan de Nieuwstraat. Vandaag is de toegang gratis. Zie ook bij de open monumenten op pagina 7. Fluisterboten. Voor wie nog geen kennis heeft gemaakt met het nieuwe fenomeen is het vandaag een goede gelegenheid eens met zo'n boot door de Schiedamse havens te varen. Er is een kapitein aan boord die U veilig over het water voert en er is een gids die U vertelt wat vanaf het water aan Uw oog voorbijgaat. De kosten zijn 12.50 per persoon.Voor 65-plussers is dat 10.00. Maar als U de bon uit de Maaspost van die week afgeeft krijgt U 2.50 korting. Kaartjes zijn verkrijgbaar in Museummolen de Nieuwe Palmboom. Stadswandeling. U kunt een stadswandeling maken. Op pagina 19 en verder vind U de wandeling en daarbij vermeld waarom al die panden zo belangwekkend zijn. Tot de absolute topper onder de te bezichtigen gebouwen is ongetwijfeld het Kanton gerecht, Lange Haven 65 Als U daar toch bent is ook een bezoek aan het naastgelegen pand op nr 67 aan te raden. Hier ziet u een drietal interieurs uit vroeger tijd. Eén van een familie van eenvoudige afkomst, één van een beter gesitueerde familie en een interieur uit de vijftiger jaren. Het Streekmuseum van Jan Anderson uit Vlaardingen stelde dit ter beschikking en wij zijn hem daar zeer dankbaar voor. Coöperatiemuseum In dit museum is permanent een huiskamer uit vroeger tijd te zien. Het is het museum waarin alles bewaard en tentoongesteld wordt van de vroegere gebruikerscoöperaties zoals DES. HAKA en anderen. Hier wordt het leven uit de tijd van vóór de tweede Wereldoorlog een open boek want er is zeer veel te zien. Nostalgie van de bovenste plank. U kunt er ook nog klompen, veterdrop, grutjes en andere artikelen uit grootmoeders tijd kopen. De toegang is gratis. De Openbare Bibliotheek In de expositieruimte van de Bibliotheek op het Stadserf zal een kantoorinterieur van vóór 1940 te bewonderen zijn. Ook deze is uit het Streekmuseum van Jan Anderson. De Bibliotheek zal zelf met boeken de presentatie verlevendigen. Dit zijn boeken over Woningbouw, Interieurkunst, Wonen in bijzondere gebouwen, Woninginrichting en bekende Nederlandse architecten. Deze opstelling zal nog enige tijd daarna te bezichtigen zijn. Voor kinderen van 4-8 jaar worden een drietal voorleesbijeenkomsten georganiseerd rondom het thema, aanvangstijden 12.00, 13.00 en 14.00 uur. Andere opengestelde monumenten. Enkele opengestelde gebouwen vragen bijzondere aandacht. Deze monumenten kunt U bezichtigen tussen 11.00 en 16.30 uur, de toegang is vrij. De Restauratiewerkplaats in de Westmolenstraat hoek Elzensteeg. Bekend is dat in 1727 hier een branderij was gevestigd. In 1797 verbouwd tot mouterij, nog weer later distilleerderij en pakhuis. Werd in 1989 betrokken door de Stichting Restauratiewerkplaats. Hier werd oa de Stadswalkraan van Vlaardingen vervaardigd evenals het totale houtwerk voor de herbouw van molen de Walvis. De werkplaats is door bemoeienis van de Stichting Beschermd Stadsgezicht Schiedam (SBSS) nu zelf gerestaureerd en is op deze Open Monumentendag voor het eerst opengesteld voor belangstellenden. De SBSS zal zich hier ook presenteren. De Roemeens Orthodoxe Kerk. Vlaardingerdijk 50. Deze is sinds 9 juni officieel in gebruik als religieus centrum voor een grote groep uit Roemenië afkom stige mensen. Zij komen hier uit de wijde omtrek hun geloof belijden. Een groot aantal iconen helpt hen daarbij. Het is in feite de oude kapel op de RK Begraafplaats die met de inspanning van de SBSS, de Roemeens Orthodoxe Geloofsgemeenschap zelf, Monu mentenzorg en de Gemeente Schiedam een tweede leven heeft gekregen. Een bezoek op deze dag wordt van harte aanbevolen. Ook hier geeft de SBSS acte de presence. De Modelwoning in het Proveniershuis. In 1981 verwoestte een brand een deel van Het Proveniershuis. Het was de reden dat de voorgenomen restauratie nu werd aangepakt. Toen werden gelijkertijd de oude woninkjes omgebouwd tot wooneenheden voor één- of tweepersoons huishoudens. Er is een oude woning in originele staat bewaard gebleven. Deze bevindt zich aan de achterzijde, te bereiken via het restaurant. Hier wordt U dan tevens koffie met cake aangeboden. De Modelwoning in het hofje in de Fabristraat. Het is nu al weer zes jaar geleden dat dit woningbouw project een restauratie en woningverbetering heeft ondergaan. Het zijn 24 huisjes, links twaalf met oneven huisnummers en twaalf aan de overzijde met even huisnummers. De huisjes zijn gebouwd in 1909 als het eerste project waarvoor een woningbouw vereniging in Schiedam vergunning kreeg op basis van de Woningwet. Van deze huisjes is er één in vrijwel originele staat gebleven en het is dit huis dat U kunt bezichtigen. Musis 296

Musis | 2001 | | pagina 296