De Grote Kerk, ingang Lange Kerkstraat. De kerk wordt grondig gerestaureerd. Maar ter gelegenheid van deze Open Monumentendag is er een bijzondere presentatie waarin die restauratie de nodige aandacht krijgt. Zo is er een demonstratie van een glazenier en de aannemer zal uitvoerige informatie geven over de werkzaamheden. Met het beantwoorden van een vraag kunnen zowel volwassenen als kinderen een kleine attentie winnen. En die vragen hebben betrekking op het Kerkgebouw en de restauratie. Wist U overigens dat zich op de zuid- en oostgevel een flink aantal zeldzame en beschermde plantensoorten voorkomen? De Sint Liduinabasiliek aan de Singel. Evenals elk jaar zal ook de Singelkerk als monument geopend zijn. Na een volledige restauratie werd de kerk in september 1999 weer in gebruik genomen. Wat vindt u hier? Prachtige wandschilde ringen, de devotialia rond de verering van Liduina, de pauselijke attributen die laten zien dat de kerk een basiliek is. Kortom een bezoek waard. De Oud Katholieke Kerk op de Dam. Ook deze kerk is een bezoek waard. Het is de feitelijke vervanging van een vroegere kerk die op deze plaats stond en de naam Huis te Poort had. Die naam is nog steeds aan het complex verbonden en aan de gevel zichtbaar. In een heel fraai maar sober interieur is een heel bijzonder Batzorgel ingebouwd. Het orgel is afgewerkt met fraai houtsnijwerk in de stijl van de Tudorgotiek. De kerk van de Vrijzinnige Geloofs gemeenschap NPB. Westvest tegenover molen de Walvis. De kerk is gebouwd in 1909 als uitvloeisel van het Vrijzinnig denken binnen de Hervormde Kerk. Is ontworpen door Prof. H. Evers in de toen populaire Jugenstil. Een fraai interieur met glas in loodramen waarin afwisselend een granaatappel of toorts, de symbolen van het vrijzinnig denken. Het orgel is een origineel Standaartorgel. De Havenkerk of Maasbachkerk. Vanaf de bouw in 1824 was de officiële naam Sintjan de Doper. Maar Schiedammers spraken altijd over de Havenkerk. Teruglopend kerkbezoek noopte het kerkbestuur de kerk in oktober 1964 te sluiten. De kerk stond leeg tot 1974 toen de Stichting Johan Maasbach Wereldzending het gebouw overnam. In de jaren daarna is heel het gebouw gerestaureerd. Aanbevolen voor een bezoek. Schie 94. Van oorsprong is dit een branderij van de firma Wenneker. Werd later als opslagruimte in gebruik genomen maar toen de firma in 1967 Schiedam verliet kwam het pand leeg. Het had nadien diverse eigenaren maar werd in oktober 1990 gekocht door de SBSS die het pand met behoud van het exterieur liet verbouwen tot enkele wooneenheden. Thans is het de heer Hersbach die U de mogelijkheid bied om het inwendige te bekijken. In de gevel een steen met de Franse lelie en aan de gevel een reclamebord van de firma Wenneker. Noordvestsingel 77. In deze voormalige branderij uit 1873 hebben verschillende branders tot rond 1900 de moutwijn gemaakt. Toen maakte de malaise in de drankindustrie een eind aan het gebruik van veel branderijen en werden ze gebruikt als pakhuis of voor een geheel andersoortig bedrijf. Sinds enkele jaren is er de trend dit soort panden om te bouwen tot woonhuizen. Zo ook met dit pand en de heer Witberg wil U dat graag tonen. De Molens. Bij het ter perse gaan van dit boekje was niet bekend welke molens toegankelijk zouden zijn voor bezichtiging. Maar als U de bekende vlag met het OMD-embleem ziet wapperen dan is daar het pand open. En dat geld voor alle panden, ook die we hier niet hebben genoemd. Hofje van Belois. Toen het in 1926 was gebouwd was het de vervanging van het oude holje aan de Noordmolenstraat. Het betekende dat de bewoners in het nieuwe hofje in een meer aan de eisen des tijds aangepaste behuizing konden gaan wonen. Nog steeds wonen er mensen naar volle tevredenheid. Vroeger was het beheer toevertrouwd aan een college van regenten. Hier herinnert de zogenaamde regentenkamer aan die thans in gebruik is bij de Historische vereniging Schiedam. Zij presenteren zich daar en U kunt deze regentenkamer met zijn Art Deco of Jugendstil interieur in alle rust bekijken. Het beheer over het hofje is nu toevertrouwd aan Woonplus. Ook zij zullen hier acte de presence geven. Activiteiten van en door andere organisaties. Pand Paulus. Het pand zal open zijn. Er zijn verschillende Schiedamse kunstenaars die werken tentoonstellen. Deze presentatie is door de deelnemers gecombineerd met de Dag van de Open Ateliers. Woon Informatie Centrum. Gebruikelijk is dat de mensen van het WIC U van dienst zijn met informatie over nieuwe woningprojecten. Zij doen dat nu wel op een zeer speciale manier want zij laten U zien hoe het Huis van de Toekomst er uit gaat zien. Wellicht vindt U er ook nog informatie over Uw Huis van de Toekomst. Het WIC is op deze dag open, ook voor informatie. Het adres is Stadserf 1 en uiteraard is hier de toegang gratis. Het Gedistilleerd Museum de Gekroonde Brandersketel. Een bezoek aan dit museum is deze dag zeker extra aantrekkelijk. Tijdens de rondleidingen zal de gids van het Museum U tonen hoe de huisvesting van de arbeiders in de drankindustrie een relatie had met diezelfde drankindustrie. V J Het Museum zal geopend zijn van 11.00 tot 16.30 uur. De toegangsprijs is gesteld op 7.50, V J dat is inclusief een gratis proeverij. Het adres is Lange Haven 76. Schildjesactie van de 03 Historische Vereniging Schiedam. Ook dit jaar zullen door de Historische Vereniging Ereschildjes worden uitgereikt aan enkele eigenaren van panden die, hetzij hun pand op Q) verantwoorde wijze hebben gerestaureerd of in zodanig historische toestand hebben bewaard dat ze als cultuurbezit blijven bewaard. Op het moment dat dit boekje persklaar werd gemaakt waren nog geen bijzonderheden bekend, maar dat zal in de plaatselijke pers ongetwijfeld aandacht krijgen. Sint Jacobsgasthuis Burgemeester Knappertlaan. Dit fraaie gebouw werd in 1934 gebouwd ter vervanging van het gebouw op de Hoogstraat, thans het Stedelijk Museum. Het werd ontworpen door de Schiedamse architect Piet Sanders en wel in de zogenaamde Art Decostijl of Jugendstill. U kunt het gebouw van binnen bekijken. Er is veel te zien. Ook is er een presentatie van 'Kunstlicht*een bedrijf dat is gevestigd aan de Lange Haven en dat gespecialiseerd is in de verlichtingskunst van leefruimten. Na uw bezoek kunt U hier weer op de historische autobus stappen. Carillonconcert. Als U de toren van de Grote Kerk hebt beklommen heeft U onderweg het Carillon zien hangen, mogelijk ook gehoord. Om 17.00 uur kunt U datzelfde carillon horen want dan zal door de Belgische beiaardier Eddy Mariën een concert worden gegeven. De organisatie hiervan was in handen van Ds van der Klaauw. Er zijn geen kosten aan verbonden. Sluiting. In principe zijn alle activiteiten om 17.00 uur afgelopen. Op dat tijdstip begint dan in de Restauratiewerkplaats de sluiting van deze Open Monumentendag maar tevens zal de officiële ingebruikname van deze locatie een feit worden. Men bespreekt daarna tevens het verloop van deze Open Monumentendag. Heeft U waardevolle op en/ of aanmerkingen dan mag U die daar komen vertellen. 297 Musis

Musis | 2001 | | pagina 297