WEG Musis 307 309 Sjef Henderickx verwijt Schiedam gebrek aan historisch besef. Henk Slechte 312 Vlaardingers houden van zoet en niet van kunst Cornelis Pons bezocht Hans Rikken 316 Midden Delfland, een monument van polderoverleg Kor Kegel 320 Het spookt aan de Schie. De geest uit de fles wil terug naai de wijnhandel Peter de Lange 325 Het Holyziekenhuis: een monument dat behouden moet blijven Bert van Bommel 326 De nationale jeneverproeverij Henk Slechte 327 De stad als decor Bert van Kan 329 HetVlietland-ziekenhuis: een scenario van onkunde en knullig bestuur Kor Kegel 333 Als de gemeentepolitiek wil overleven, moet ze nu beginnen met het zoeken naar bekwame vertegenwoordigers Arij Maarleveld 334 Kruikjes jenever en beeldende kunst Saskia van Herwijnen nam deel aan de kunstuitwisseling Schiedam Velenje 337 Why me Lord? Hans van der Sloot Fotografie: Paul Meuldijk, Jan van der Ploeg, Henk Tas Het ziekenhuis gaat weg uit Schiedam. Niet ten gevolge van de acties van de bewoners van Bijdorp zoals het Schiedamse gemeentebestuur gemakshalve suggereert is de mening van Kor Kegel in deze Musis. Hij schrijft hoe acties het gevolg waren van het gestuntel van datzelfde gemeentebestuur dat koste wat kost vasthield aan een even ongelukkige als ongewenste lokatie en zich niet wilde laten overtuigen dat een andere plek betere perspectieven bood door argumenten vanuit de bevolking, milieugroeperingen, verkeersdeskun- digen en tenslotte het provinciaal bestuur. Met als gevolg dat procedures niet op de juiste manier werden gevolgd, essentiële informatie werd achter gehouden en eindeloze bezwaarprocedures moesten worden gevoerd. Kegel komt in deze Musis kortom tot de conclusie dat het gemeentebestuur de blamage van het vertrek van hetVlietland ziekenhuis naar Vlaardingen grotendeels aan zichzelf te danken heeft. En bovendien dat dit bestuur allerminst lering wenst te trekken uit de gebeurtenissen. Integendeel; de bewoners van Bijdorp en het ziekenhuisbestuur krijgen de zwarte Piet toegespeeld, een reden voor zelfkritiek wordt hierin niet gevonden en bovendien onnodig geacht nu grotesteden-onderzoeker Elco Brinkman na gje Schiedam de stad met een aai over de bol en de aansporing om toch 'vooral door te pakken' weer verlaten heeft. Weg zijn ook de plannen om de historie van Schiedam tot een vitaal onder deel te maken van de stedelijke cultuurbeleving. Met geschiedenis heeft Schiedam nooit zoveel opgehad, al geeft de stad nog zo graag hoog op van haar monumenten. De deplorabele staat waarin de grootste en belangrijkste historische gebouwen zich bevinden, onderstreept dit. Het huidige stads bestuur is opgeknapt met verwaarlozing over een lange periode. Maar ook het recente beheer van de museale historische collecties vertoont mankementen. Het cultureel historisch erfgoed ligt her en der in de stad verspreid in kelders en schuren opgeslagen. Een gemeentelijke accountant kwam tot de ontdekking dat historische voorwerpen tot een verzekerde waarde van een kleine zevenhonderdduizend gulden, al jaren spoorloos waren. Weg. In de gesprekken van het gezelschap - zichzelf als respectabel en representatief prijzende - burgers die in een klankbordgroep mogen meepraten over het museale beleid voor de komende de jaren, is de stadsgeschiedenis geen onderwerp van betekenis. De voorzitter van de Historische Vereniging Siem Rosman heeft deze klankbordgroep inmiddels verlaten, waarmee het onderwerp 'historie' daar in zoverre weg is van de cultuuragenda, dat het ambtelijk voornemen om voorwerpen uit de historische collectie aan belangstellenden te leen te geven, nu gladjes met het eerstvolgende glas wijn kan worden doorgespoeld. Ach..., er zal wel eens een stukje zoekraken of beschadigen, maar dat is nu eenmaal de prijs van gezonde ambitie. Weg lijkt tenslotte ook het nieuwe elan waarmeefichiedam zich nog maar vijf jaar geleden, zo luidruchtig, afficheerde. Weg.zijn in ieder geval de ambtenaren, die de vernieuwingen moesten uitdragen. Onwillekeurig dringen zich de woorden op waarmee het jonge D'66 bij monde van tekstschrijver MartinVeltman ooit furore maakte:'Ons bestel is ziek en moe. Het schippert. Weifelt. Zeurt'. Maar ook de durf van D'66 is inmiddels weg. Althans bijna. 'Schiedam schenkt meer dan u denkt' zal uit een ander vaatje moeten tappen. Bij de omslag: Henk Tas 'Chop, Chop', 1998 MUSIS oktober 2001, jaargang 7, no. 9 Musis verschijnt 11 maal per jaar en informeert en opinieert onafhankelijk op het brede gebied van cultuur en samenleving in Schiedam/Vlaardingen en de regio. Uitgegeven door Stichting MUSIS Schiedam. Redactie: Marianne Ames, Sjef Henderickx, Henk Horsten, Bert van Kan, Kor Kegel, Bea Oomens, Henk Slechte, Arij Maarleveld, voorzitter Eindredactie: Hans van der Sloot Redactie- en administratie: Broersvest 75-77, 3111 ED Schiedam, tel./fax. 010 - 4735518 Abonnementen: Door telefonische opgave en storting van (minimaal) 55,- (jaarabonnement 2001) op rekeningnummer 81.33.79.555 Fortis-bank onder vermelding van 'Musis'. Opzeggingen schriftelijk 2 maanden voor beëindiging abonnementsperiode. Advertentie-exploitatie: De Hollandse OndernemingVOF Zetwerk en lithografie: DTPiet Gouda Druk: Drukkerij Mercator Schiedam

Musis | 2001 | | pagina 307