en opportumstiscn als de Fluisterboo 311 Musis Broersvest zou de middeleeuwse archeologie in de ruïne van het middeleeuwse Huis te Riviere opgesteld kunnen worden. Dit is het allerbeste moment om die ruïne een culturele functie te geven, waardoor meteen de ligging in de schaduw van het stadskantoor minder belachelijk wordt. Een beetje architect moet daar een goede vorm voor kunnen vinden. Ook voor de gevelstenen in het voormalige gemeentearchief heeft Sjef een interessant en uitvoerbaar idee. Breng ze terug in de stad. Daar horen ze en daar kan iedereen zien wat ooit hun functie was. Aan de samenwerking met de Rotterdamse archeologen tenslotte moet onmiddellijk een eind komen. Vlaardingen heeft een eigen stadsarcheoloog en een heus archeologisch museum. Dat voorbeeld zou Schiedam moeten volgen. Dat zou de betrokkenheid van de Schiedammers vergroten en dus de archeologie en de Schiedamse geschiedenis ten goede komen. Sjef Henderickx vraagt de gemeenteraad dringend een eind te maken aan de verwaarlozing van de Schiedamse geschiedenis, door wethouder Hafkamp te dwingen nu eindelijk de beslissingen te nemen, waarvoor hij ooit op het bestuurlijk fluweel is neergezet. De raad moet hem opdragen geld vrij te maken voor een professioneel historisch museum, waarin de stadsgeschiedenis wetenschappehjk onderbouwd getoond wordt, en een eind te maken aan de onverantwoordelijke verwaarlozing van de historische collectie in en buiten het voor de gemeente, dat die elk protest tegen sloop negeert of zelfs weet te voorkomen, zoals nog onlangs bij het belangrijke pand van Frauendorf aan de Nieuwe Haven. Iemand die zoveel kritiek heeft, moet ook bereid zijn met constructieve voorstellen te komen. Sjef Henderickx heeft er genoeg. Het idee van het historisch pakhuis met uitleenfunctie verfoeit hij. De geschiedenis is onderdeel van de cultuur van een stad en moet niet alleen incidenteel en dan nog in contextloze brokken gepresenteerd worden. Die geschiedenis moet altijd zichtbaar zijn, voor de eigen inwoners maar ook voor de toeristen. Alleen al de gedachte dat de historische collectie gebruikt zou kunnen worden als aankleding van de kamers van bestuurders en ambtenaren is hem een gruwel. Hij ziet in de kamer van de wethouder van de Partij van de Arbeid al de vaandels van de vakbeweging hangen, in die van de wethouder van het CDA de portretten van monniken of dominees, al naar gelang de bloedgroep van de bestuurder. Daar is een historische collectie niet voor. Die hoort niet in werkkamers of boven particuliere schoorstenen en dus ook niet in een pakhuis, waaruit individuele personen naar believen objecten kunnen lenen, maar in een museum, dat voor iedereen toegankelijk is, want alleen daar kan die collectie goed geordend en gepresenteerd bekeken worden en doen waarvoor hij bestemd is: inzicht geven in het karakter van de stad. Dat historisch museum moet een professioneel museum zijn, met een conservator stadsgeschiedenis die voor goede registratie en conservering, actieve collectievorming, wetenschappehjk onderzoek en een boeiende presentatie kan zorgen. Dat mag de stad niet aan de goedwillende maar amateuristische vrijwilligers van de Historische Vereniging overlaten. En als er dan toch een Centrum voor Moderne Kunst moet komen, kan de historische collectie mooi in het Sint Jacobsgasthuis aan de Hoogstraat blijven. Als buurstad Vlaardingen zich een professioneel historisch museum kan permitteren, kan Schiedam dat natuurlijk ook. Als de plaatselijke politiek het maar prioriteit geeft, zoals die in Vlaardingen doet! En natuurlijk moet de archeologische collectie die nu buiten Schiedam is, hier snel terugkomen. De Broersvest gaat geheel op de schop. Als onderdeel van de rehabilitatie van de Stedelijk Museum. Dat kan door het Stedelijk Museum onmiddellijk opdracht te geven die beter te verzorgen en goed te laten beschrijven, voordat er immaterieel en materieel nog meer verloren is gegaan. Op alle politieke partijen doet Sjef een dringend beroep de zorg voor en de presentatie van de geschiedenis van de stad prominent op te nemen in hun programma's voor de komende verkiezingen door als uitgangspunten te nemen dat een stad alleen kan laten zien dat hij zich van zijn geschiedenis bewust is door die een plaats te geven in een echt museum, en dat de stad die zijn verleden respecteert dat toont door de plaatselijke archeologie niet uit te besteden aan Rotterdam, maar door een eigen archeoloog aan te stellen of desnoods aan te haken bij de succesformule van Vlaardingen. Pas dan hebben fluisterboten en geheimen van Holland óók zin. Nu getuigen ze alleen maar van politieke onmacht en minachting voor de eigen geschiedenis.

Musis | 2001 | | pagina 311