moet te maken willen hebben. am MUM 315 Musis SBSfe: p-:;t- A n^^mmsm WW Het jongste moerasplantje is het stuk "Melk en Honing", inderdaad wonderschoon, van de Vlaardingse toneelschrijver Ger van Veen, geregisseerd door Rikken, die eerder zelf als acteur figureerde in de Arthur Miller-klassieker "Van de brug af gezien". De dood van een kind luidt in "Melk en Honing" ook de dood in van de liefde tussen een man en een vrouw. Rikken regisseerde het stuk met strakke hand. "Klein" spel in een minimaal decor van slechts een kale tafel, waardoor de wrange dialoog van de man en de vrouw een maximale zeggingskracht krijgt. Het publiek (vanwege de brandveiligheid mogen er slechts veertig bezoekers toegelaten worden) zit dicht op de spelers, de emoties zijn soms bijna fysiek voelbaar. Het stuk werd goed ontvangen. Ook een extra-voorstelling voor leden van de Culturele Raad oogstte bewondering en lof. Dan moetje in Vlaardingen oppassen. Oppassen om niet doodgeknuffeld te worden. Dat weet Rikken. Zelf stond hij ooit aan de wieg van de wilde sociëteit B'Bwana die ten gronde ging aan het eigen succes. "Er gebeurden fantastische, tot dan toe voor Vlaardingen en deze regio volledig onbekende dingen," memoreert hij. "De Nieuwe Snaar trad er op. Het Shuzzaku Dormu Danstheater hield een weeklang een workshop in ons pandje. Er kwamen zelfs mensen uit Berlijn en Parijs kijken. Ik had soms slapeloze nachten, honderd tot honderdvijftig mensen samengepakt op een zolder met een smalle trap als toegang en (nood)uitgang. Levensgevaarlijk B'Bwana moest om die reden (en andere in politieke nevelen gehulde redenen) dicht en stierf zo een veel te vroege dood. De vraag is hoe 't het Roth-theater zal vergaan. De groep werkt nog steeds met een zeer kleine subsidie. Het blijft voornamelijk liefdewerk. De ruimte aan de Kuipershof (een voormalige drukkerij in voorheen Zesde Achtersteeg) kan voorlopig nog twee jaar gehuurd worden.Voor het volgende seizoen staan er in elk geval twee stukken op het programma. Dat zijn de klucht "Knecht van twee meesters" van Coldoni onder regie van FredVaassen en het cabareteske stuk "De laatste socialist", weer van Ger van Veen en weer onder regie van Hans Rikken. Momenteel werkt hij, meer in de rol van producent, hard aan het opbouwen van een netwerk en legt hij contacten met andere theatergroepen en schouwburgdirecteuren om het stuk "Melk en Honing" de stad uit, het land in te krijgen. Dat moet hij dan tussen het schilderen door doen. Van doeken, gezichten, meer gat dan hoofd, van verminkten uit de Eerste "Wereldoorlog die hem fascineren en ander minder expliciet werk dat klaar moet zijn voor verschillende exposities in Rotterdam. Daarnaast speelt hij klarinet en sopraansax in een zigeunerensemble rond Kees Kortleven, waarmee hij regelmatig optreedt. En zo komen alle lijnen uit het verleden samen in het factotum Hans Bakken. Soms verwarrend en vermoeiend, geeft hij toe, maar hij zou niet anders willen. In zijn atelier ontvangt hij regelmatig scholieren en als gastdocent bij het middelbaar onderwijs laat hij leerlingen kennismaken met beeldende kunst. Hij praat lachend over zijn klassen, bijna vertederd. "Sommigen steken hun lesboek in brand, zodat er alleen maar een geblakerd rugje van overblijft. Twee keurige meisjes, met de juiste merkjes in hun kleertjes, schraapten volkomen onverwacht hun keel en rochelden erin. Van mij mag dat. Je moet zoveel mogelijk aanbieden, laat ze maar experimenteren en rommelen. Het is opvallend hoe moeilijk de meesten zich uiten. Ik zeg altijd datje niet per se goed hoeft te kunnen tekenen of schilderen of beeldhouwen om een kunstenaar te worden. Als je op je dertiende iets maakt, naar buiten brengt in welke vorm dan ook, hoe onbeholpen ook, ben je misschien ook eerder in staat om afstand te doen van een bepaalde emotie of gedachte. Dan hoefje dat niet nog eens op je drieënveertigste bij een psychotherapeut te doen." Aldus Rikken alive and kicking in Vlaardingen, dat nu weer aan zet is. I

Musis | 2001 | | pagina 315