317 Musis park, het Broekpolderbos, de eendenkooien langs rijksweg 20 en op een knus plekje bij de voorheen doodlopende Groeneweg in Kethel, en dan zo'n vergeten 'nederzettinkje' bij de Kandelaar, vlakbij waar de Poldervaart in de Schie uitkomt: het is een gebied vol tegenstellingen. Natuurschoon, een gemaal, caravanhandel in glazen kassen, boerenschuren en vogelreservaten wisselen elkaar af, er zijn de laatste tien jaar veel voet- en fietspaden bijgekomen, waardoor de stadsmens beter toegang heeft tot deze 'voortuin' van de Rijnmond. Midden-Delfland is het kleine Groene Hart van Holland. Aan de noordkant van Midden-Delfland ligt Den Hoorn. Hier is één van de vaste vergaderplekken van de Midden- Delfland Vereniging. Hoewel de vereniging voor een belangrijk deel uit stedelingen bestaat, vergadert men graag in het gebied. De ene keer is dat in een zaaltje van De Hoorn, de andere keer De Magneet in Maasland, de Dorpshoeve in Schipluiden of De Hooiberg in 't Woudt. Voorzitter Jasper Koorevaar telt ditmaal 25 leden. Het is nooit druk op jaarvergaderingen, de leden uiten hun betrokkenheid door trouw de contributie te betalen, totaal 15.887,30, waarvoor ze met regelmaat de goed verzorgde Midden-Delfkrant, kaarten en brochures terug krijgen. Jasper Koorevaar maakt zich zorgen over de toekomst van Midden-Delfland. De beschermende werking van de reconstructiewet loopt op afzienbare tijd af, eenvoudig omdat de wet ophoudt te bestaan; de omvorming van het landschap mag dan als voltooid worden beschouwd. Op veel plaatsen hebben weilanden plaatsgemaakt voor 'nieuwe natuur', maar Midden-Delfland is er gevarieerder door geworden. De stedelijke druk op Midden-Delfland neemt nog altijd toe. De glastuinbouw, de transportsector en projectontwikkelaars zouden maar wat graag delen van de bufferzone tussen Rotterdam en Den Haag in beslag nemen. En er is het omstreden plan vooor verlenging van de A4, voorheen gebied

Musis | 2001 | | pagina 317