Een serieuze aangelegenheid Henk Slechte De jeneverproefkring komt iedere tweede zondag van de maand tussen 16.00 en 18.00 uur bij elkaar in Jeneverie 't Spul, Hoogstraat 92, in Schiedam. De kring kent geen lidmaatschap. Iedere kritische liefhebber van jenever is van harte welkom om mee te proeven. 5CHIEDAN1 Het gaat niet goed met de jenever. Dat blijkt al jaren uit de cijfers in de jaarverslagen van het Productschap voor Gedistilleerde Dranken, perspublicaties en ervaringen van echte jeneverliefhebbers die op recepties en bij openingen van tentoonstellingen steeds vaker geen jenever meer krijgen. Ieder heeft zijn of haar eigen verklaring, maar zeker is dat de Nederlander minder jenever drinkt dan hij lang gedaan heeft. Jonge jenever, oude jenever en korenwijn maken plaats voor whisky bij de oudere drinkers en kleurige drankjes als Bacardi Breezer en Pink Wodka bij de jeugdige gebruikers. Dit bedroeft de Schiedamse jeneverproefkring 'De Drie Glaasjes' die tweemaal per maand bijeenkomt in 'Jeneverie 't Spul' in de Hoogstraat, niet om tegen de verdrukking in te drinken, maar om zoveel mogelijk verschillende soorten en merken jenever te proeven en met de uitkomst van die noeste proefarbeid de nijvere distilleerders te helpen hun producten te verbeteren. Dat proeven is een serieuze aangelegenheid die hoge eisen stelt aan de zelfbeheersing van de proever, die iedere proeverij begint met diep en geconcentreerd in het glas te kijken. De kleur van de jenever verraadt immers veel. Een jonge jenever is wit, terwijl een lichtgele kleur kan betekenen dat een jenever op een houten vat gelagerd is. Na het kijken volgen het draaien van de jenever in het glas om de viscositeit of stroperigheid vast te stellen, en het ruiken om te registreren welke grondstoffen en kruiden de distilleerder gebruikt heeft. In de neus zit nu eenmaal meer smaak dan in de mond. Pas dan begint het echte proeven en dat gebeurt 'blind'. Maar ook dat proeven is iets anders dan innemen, want de proever moet eerst vaststellen hoe de jenever zich in zijn of haar mond gedraagt en komt pas daarna tot het ultieme genot: de nasmaak. Na het proeven buigt men zich ook nog over verpakking, presentatie en prijs- kwaliteit verhouding. Geen wonder dat de proevers van 'De Drie Glaasjes' een jaar nodig hebben gehad om de producten van vijftien Belgische en Nederlandse distilleerderijen van een gedegen oordeel te voorzien. Zaterdag 22 september mocht een representatieve selectie uit jeneverdrinkend Schiedam in de aula van het Stedelijk Museum proeven of de De Drie Glaasjes zijn werk goed had gedaan. Alle vijftien stokers waren er met jenevers én verhalen. Bernard Filliers van de gelijknamige graanstokerij in het Belgische Deinze schonk meer dan een achtjarige graanjenever: "als ge 's morgens vroeg en 's avonds laat een 'tillierske' neemt, kunt ge die dag niet meer sterven". Ook Schiedammer Leo Fontijne die in 2000 het bedrijf van H. van Toor in Vlaardingen overnam, drie dagen per week bij Unilever werkt en als uit de hand gelopen hobby de enige echte Vlaardingse schelvispekel bereidt, kon zich verheugen in een publiek dat bewonderend van zijn product nipte. De 'Musisprijs voor de slimste stoker' gaat echter naar directeur Paul Robert Blom van Schermer in Hoorn, die begrijpt dat Schiedam synoniem is voor een echte borrel en daarom nog als enige 'Schiedam' als merk voert. Zijn 'Oude Schiedammer' bevat 60% moutwijn, is drie jaar gelagerd en is verpakt in een antieke fles. Rob van Haarwater verkoopt de 'Oude Schiedammer' in zijn Spul voor f 65 de fles. In anderhalfjaar tijd heeft hij er drie verkocht. De flessen zouden afkomstig zijn van De Kuyper in Schiedam... Sommige aanwezigen vroegen zich af, waarom de Proeverij niet in het eigen Schiedamse Gedistilleerd Museum was. Organisator Rob van Haarwater heeft vrijmoedig voor het museum gedacht: "dat heeft niet genoeg ruimte voor vijftien forse stands en zoveel publiek." Museumdirecteur Marianne de Bruyn vindt dat jammer: "dat zegt hij, maar hij heeft ons niet gevraagd of wij voldoende ruimte en faciliteiten konden bieden." Troost kan Marianne de Bruyn in ieder geval putten uit het rapport van de jeneverproefkring. Dat geeft over de moutwijn van het museum een oordeel een museum waardig: "dit is een borrel die je geproefd moet hebben om in ieder geval te weten hoe jenever vroeger smaakte en hoe het ook nu nog kan. Met een nog langere lagering in mooie vaten zal deze jenever alleen maar mooier worden." Musis 326

Musis | 2001 | | pagina 326