Ziekenhuis zonder draagvlak onthutsend scenario van bestuurlijk geklungel en politiek amateurisme Kor Kegel Het zijn tegenwoordig de bewoners die goede ziekenhuisvoorzieningen moeten afdwingen, want aan directies en het stadsbestuur kun je zoiets niet meer overlaten. De manier, waarop Schiedam het Vlietlandziekenhuis verspeelde aan Vlaardingen, was het sluitstuk van jarenlang geklungel, waarbij een meerderheid van de gemeenteraad de ogen sloot voor de maatschappelijke realiteit. Maar niet alleen het bestuur van Schiedam maakte fouten. Er is heel wat te repareren. 329 Musis Er kwam geen champagne op tafel, maar in het Trefpunt aan de Schietbaanstraat waren er genoeg hapjes en drankjes. De wijkvereniging Bijdorp vierde in het clubhuis met een delegatie Nieuwlanders, dat de strijd tegen het ziekenhuis bij NS-station Nieuwland gewonnen was.Voorzitter Everard ter Haar was zich er op de feestavond van 6 september terdege van bewust, dat Bijdorp en Nieuwland op hun hoede moeten blijven, omdat de Schiedamse gemeenteraad nu andere plannen zal willen maken voor de locatie naast het hoofdbureau van politie. Desalniettemin was er de verheugde constatering, dat ziekenhuisbestuur- en directie waren gezwicht voor de volkswil. In de gemeenteraad waagde een enkeling het nog om de situatie zo te schetsen, als had Schiedam een heel ziekenhuis verloren door het verzet van een klein groepje raddraaiers uit Bijdorp en Nieuwland. Op die wijze werd geprobeerd het blazoen van de Schiedamse politiek te redden. Alsof een paar taaie actievoerders het voor de hele stad hadden verziekt. Henk Metaal moest het eveneens ontgelden. De fractieleider van Gemeentebelangen had van meet af aan de zijde van de bewoners van Bijdorp en Nieuwland gekozen en andere politieke partijen zeiden lelijke dingen over hem. Metaal zou niet naar het algemeen belang hebben gekeken. Een ziekenhuis was voor de hele stad van belang en zo'n ziekenhuis moet toch ergens komen; dan moet een hierdoor getroffen minderheid dat maar accepteren. In deze zienswijze hadden Bijdorp en Nieuwland dus blij moeten zijn met parkeeroverlast, files, geloei van sirenes en verlies aan uitzicht. De locatie Bijdorp was per slot van rekening gekozen door een verheven, wijs college van burgemeester en wethouders en een voortreffelijke gemeenteraad die bijzonder secuur de locaties afgewogen had en tot een dappere keuze was gekomen, waarover geen twijfel mocht bestaan. Er zijn meer stadsbestuurders, die van mening zijn dat verstandig beleid gesaboteerd is door NIMBY- demonstranten, die zo'n ziekenhuis gewoon not in hun backyard wilden. De werkelijkheid is anders. De stelling, dat de bewoners van Bijdorp en Nieuwland juist in het belang van de hele stad gehandeld hebben, is namelijk goed te verdedigen. De bewoners hadden gewezen op de ecologische zone Poldervaart, die ernstig in het gedrang zou komen, misschien niet eens door het ziekenhuis met parkeergarage zelf, maar wel door rijksbeleid dat stimuleert dat medische voorzieningen dicht bij elkaar komen - zodat uiteindelijk Bijdorp of de Poldervaart eraan hadden moeten geloven. Het was gewoon een te krappe plek en de gemeenteraad had nooit met deze locatie mogen instemmen. De bewoners hadden gewezen op de gebrekkige verkeersontsluiting in en rond de Nieuwe Damlaan bij sporthal Margriet. Er staan nu al vaak files, voor de ambulances hadden er vrije banen of een extra weg moeten komen, maar over de financiering hiervan had de gemeenteraad niet eens afspraken gemaakt met bestuur en directie van het ziekenhuis. En verkeerswethouder Luub Hafkamp kon bij benadering niet aangeven, hoe duur aanpassing van de infrastructuur voor de stad had kunnen uitpakken. Zonder die financiële en verkeers technische consequenties te kennen hield de gemeenteraad vol, dat de locatie Bijdorp een goede was. Dat daar bepaald genuanceerder over kon worden gedacht, bewees een kritische notitie van 3VO, een krachtenbundeling van organisaties als Veilig Verkeer Nederland. Het liet zich aanzien dat het verkeer tussen Schiedam-Noord en de rest van de stad ernstig bemoeilijkt zou worden. De ecozone langs de Poldervaart zou van nóg een viaduct moeten worden voorzien. Dat ook de politie negatief stond tegen een ziekenhuis op deze krappe, lastige locatie, had een helder signaal aan de Schiedamse gemeenteraad moeten zijn dat men op een verkeerd spoor zat. Maar de meerderheid van de gemeenteraad trok zich mets aan van financiële meerkosten, stagnering in verkeersstromen en een voorspelbare ontsteking van Schiedams groene long, waarvan de Poldervaart en omgeving deel uitmaken.

Musis | 2001 | | pagina 329