i Het was gewoon wam m a trice Musis 330 Bijdorp en Nieuwland stonden niet alleen. Dat de bijval van andere bewonersorganisaties uitbleef, had er alles mee te maken dat het tegenwoordig in alle wijken van Schiedam hard werken is om de gemeenteraad van onzalige gedachten af te houden. Elke wijk heeft hiermee veel te stellen en dan schiet het er wel bij in om voor elkaar op te komen: wel een punt voor de belangenorganisaties om even bij stil te staan. Zo had Schiedam-West best eens de vraag kunnen opwerpen of het Schielandziekenhuis aan de BK-laan eigenlijk wel weg moest. Prima plek toch? Wat was er mis mee? Fuseren met het Vlaardingse Holy? De minister van volksgezondheid kan zo veel willen. Een ziekenhuis moet bereikbaar zijn. In Vlaardingen stelde een ondernemer zich die vraag wel: waarom moet Holy eigenlijk weg? Met een handtekeningenactie, die door duizenden Vlaardingers werd gesteund, werd duidelijk gemaakt dat een stad van die omvang een eigen ziekenhuisvoorziening nodig heeft en dat het geen pas geeft om helemaal naar Schiedam te moeten. Het bestuur van het fusieziekenhuis Vlietland, ontstaan uit Schieland en Holy, zag in de handtekeningenactie voldoende aanleiding om de plannen radicaal te veranderen. In augustus maakte algemeen directeur Lucas Elting bekend, dat van de locatie Bijdorp werd afgezien en dat voor nieuwbouw werd gekozen naast het bestaande Holyziekenhuis Zelden heeft een burgemeester zo beteuterd de tv-camera's ingekeken als Reinier Scheeres na de bekendmaking hiervan. Terwijl zijn Vlaardingse collega Bert Stam er prettig relaxt bij zat, stamelde Scheeres dat het heel erg was voor Schiedam, omdat er minder spin-off zou zijn. De bloemetjes voor de zieken zouden nu in Vlaardingen worden gekocht in plaats van in Schiedam. Het was een zielige vertoning, die er ook ongeloofwaardig op werd toen bleek dat Schiedamse en Vlaardingse politici heimelijk al langer op de hoogte waren geweest van het gewijzigde ziekenhuisvoornemen. De Vlaardingse politici waren zelfs nog iets langer in diep geheim op de hoogte dat het ziekenhuis voor Vlaardingen wilde kiezen - we mogen dus best spreken van verraad. Voordien was er een redelijke samenwerking geweest tussen de drie colleges van burgemeester en wethouders van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Men was eensgezind over de locatie Bijdorp, omdat de Hoekse Lijn er langs loopt - dus zouden zelfs de Maassluizers snel ter plekke kunnen zijn. Ondanks die jarenlange eensgezindheid werd Schiedam plotseling overrompeld door de Vlaardingse medewerking aan een onverwachts alternatief. En toen Scheeres zo schutterig reageerde, kon het Schiedamse stadsbestuur het gezicht maar op één manier redden: door het ziekenhuis te dreigen met een schadeclaim van vele miljoenen. Er waren immers voorbereidingskosten gemaakt. Het illustreert het onvermogen van het Schiedamse gemeentebestuur, dat niemand zich afvroeg of er dan geen waterdicht contract tussen stad en ziekenhuis was gesloten. Contractbreuk: dat zou pas een miljoenenclaim rechtvaardigen Maar zo'n contract was er niet. De ziekenhuistop kon doodleuk en en elke uitvaart een spiegel van het leven is Nu ook in Vlaardingen www.matrice.nl HELEN TEUNISSEN EN TEAM TELEFOON OIO 273 24 24 (24 UUR PER DAG BEREIKBAAR) Ontvangstruimte Vlaardingen: Vlietland Ziekenhuis, HOLYSINGEL3, ingang achterzijde ziekenhuis Ontvangstruimte Schiedam: Vlietland Ziekenhuis, Juliana van Stolbergstraat i ongestraft voor een plek buiten Schiedam kiezen. Dick Dolman, die als staatsraad te maken kreeg met het beroep dat Bijdorp en Nieuwland tegen de locatie Bijdorp hadden ingesteld, veegde de vloer aan met de argumentatie van de ziekenhuistop. Een nieuw ziekenhuis bij Holy zou sneller te realiseren zijn? Dolman geloofde er niets van. Inderdaad bleek dat ook in Vlaardingen een nieuw bestemmingsplan gemaakt moet worden, waartegen bezwaarschriften kunnen worden ingediend. Daar zal straks wel een bezwaarschrift van de gemeente Schiedam tussen zitten... Even koesterden Schiedamse bestuurders de ijdele hoop dat het ziekenhuisbestuur van zijn dwalingen afgebracht kon worden en dat toch nog voor Bijdorp kon worden gekozen, maar zo werkt dat natuurlijk niet. Na die hele schertsvertoning kon de Raad van State niet anders dan het bestemmingsplan Ziekenhuis in Bijdorp te schorsen. Zou er alsnog voor Bijdorp worden gekozen, dan moet de hele procedure van voren af aan beginnen. Dolman strafte het politiek en bestuurlijk geklungel genadeloos af. Het geklungel was niet van de laatste tijd. Het politiek amateurisme met betrekking tot het ziekenhuis dateert van 1991, toen een vluchtig locatieonderzoek werd gehouden, waarbij tien, twaalf terreinen in Schiedam en Vlaardingen op hun haalbaarheid werden bekeken. Het ene na het andere terrein bleek ongeschikt om er een ziekenhuis te vestigen. In die tijd gold het nog als utopisch om te denken aan bebouwing over een rijksweg heen, dus vele mogelijkheden werden niet serieus bekeken.

Musis | 2001 | | pagina 330