en te krappe plek en de gemeenteraad had nooit met deze locatie mogen instemmen. 331 Musis HetVlaardingse Shell-sportpark Vijfsluizen viel af. Ook de nu 'favoriete' locatie bij Holy viel af! De kaalslag achter NS-station Schiedam-Centrum, toen nog met de dubbele naam Rotterdam-West, lag te ver van Maassluis af. En op de BK-laan in Schiedam was geen tram of metro. De Schiedamse raad bepaalde dat Bijdorp overbleef. De Schiedamse bevolking werd amper op de hoogte gebracht, er was geen inspraak geweest en ook de burgers en politici van Vlaardingen en Maassluis wisten niet of nauwelijks waar het om ging. Toch gold die schimmige locatiekeuze Het moet optimaal bereikbaar zijn. Bij de Holysingel is er geen NS-station, er rijdt geen metro, er zal nog jaren geen tram rijden en het busverkeer vanuit Maassluis en Schiedam is beroerd. Hoe bestaat het dat nu gekozen wordt voor een locatie die in 1991 afviel en bovendien, dat er gekozen wordt voor een alternatieve locatie, terwijl politiek én ziekenhuis maandenlang volhielden dat het zoeken naar een alternatief te veel tijdverlies zou opleveren? Directeur Elting van het Vhedandziekenhuis heeft alle personeel een spreekverbod opgelegd. Zo'n zwijgplicht typeert het klimaat in de ziekenhuisgebouwen: er moet veel uitgezwaaid. Vervolgens is het aan nieuwe wethouders in Schiedam en Vlaardingen om met elkaar in het reine te komen en het Vlaardingse verraad te doen vergeten. En ondertussen zullen verantwoordelijken bij het ziekenhuis voldoende tijd hebben om naar vacatures elders te solliciteren. Zo komen alle boosdoeners er goed van af. Maar het vertrouwen van de burgers in de politiek zal voor de zoveelste keer ondermijnd zijn. In een slagvaardige democratie ligt het meer voor de hand om nu wethouders ter verantwoording te roepen. Schiedamse raadsleden moeten hun boosheid niet alleen richten op vele jaren later als afdoende rechtvaardiging om een bestemmingsplan Ziekenhuis voor Bijdorp te gaan maken. In een moderne democratie worden daarover eerst belanghebbenden geconsulteerd, maar het Schiedamse gemeentebestuur wilde niets van inspraak en burgerparticipatie weten, de locatie was tenslotte bekend en niemand had er ooit tegen geprotesteerd. Het moest en zou Bijdorp worden, pal naast een toch al smalle ecologische zone en zonder de verkeers- en financiële consequenties te kennen. En zonder dat Vlaardingen en Maassluis wat te zeggen hadden. Zeker in retrospectief mag de houding van de gemeente Schiedam als autistisch worden bestempeld. In dit autisme ligt waarschijnlijk nog de belangrijkste verklaring, waarom de ziekenhuistop gmg wantrouwen of het hele project in Schiedam ooit zou slagen. Niet alleen was er geen draagvlak voor de locatie Bijdorp, maar de voortvarendheid van het Schiedamse gemeentebestuur liet vreselijk te wensen over. In Vlaardingen proefde het ziekenhuis dat draagvlak wel. De vraag is echter of hogere overheden met die locatie akkoord kunnen gaan. Aan een nieuw ziekenhuis mag je tegenwoordig hoge eisen stellen. onvrede bestaan over de handelwijze van bestuur en directie, want als er bij het personeel een groot draagvlak is, kan de leiding wel een stootje hebben. Goed, dan praat er eens een chirurg zijn mond voorbij, wat dan nog? Als de meeste werknemers het ziekenhuisbeleid steunen, komt dat ook wel in de krant. Maar een spreekverbod duidt op het tegendeel. Het wekt het vermoeden dat er intern grote onenigheid is. Het is ronduit onhandig om over beleid dat openbaar hoort te zijn een spreekverbod in te stellen en het enige belang, dat er in vergelijkbare omstandigheden doorgaans is, is het eigenbelang van de leidinggevenden, die uitstel van executie beogen. Schiedam, Vlaardingen en Maassluis mogen nu ernstig betwijfelen of een nieuw Vhedandziekenhuis wel binnen de termijnen van het ministerie van WVC gerealiseerd kan zijn. Het is uiterst dubieus, want voorlopig schuift de lokale politiek zelf de zaak op de lange baan. Schiedam dreigt met een miljoenenclaim en zolang dat duurt, zal de toch al zo schaapachtige gemeenteraad de wethouders met rust laten - en de kwestie proberen over de raadsverkiezingen heen te tillen. Daarna zullen de schuldige bestuurders met een feestelijke receptie worden Vlaardingen en de ziekenhuistop, maar ze behoren hun ongenoegen ook te ventileren over de onbekwaamheid in het dagelijks bestuur van de gemeente. Het hele geklungel vraagt om een bijltjesdag. Maar ook ligt het voor de hand, nu er ook over de Holy-locatie bedenkingen zijn, om dat locatieonderzoek van 1991 gewoon over te doen - maar nu goed. De situatie overziende zal het departement van WVC daar begrip voor kunnen opbrengen en toestaan dat er meer tijd voor wordt uitgetrokken. De locatie Vijfsluizen voldoet aan alle voorwaarden qua bereikbaarheid: aan een rijksweg (de A4) of liever nog: over de rijksweg heen, langs de metrolijn Benelux (dus ook voortreffelijk bereikbaar vanuit Pernis, Rhoon, Poortugaal en Hoogvliet), vlakbij NS- station Vlaardingen-Oost en langs een toekomstige tramlijn via de BK-laan en de Mr. L.A. Kesperweg. Het bezwaar van GroenLinks-raadslid Henny Hagen, dat een ziekenhuis op Vijfsluizen gevaarlijk dicht bij de Botlek ligt, is populistisch en doet voorkomen alsof de smogjaren zestig nog bestaan. Het betrokken raadslid woont vlakbij en geeft in feite blijk van NIMBY-gedrag, dat de bewoners van Bijdorp en Nieuwland zo werd aangerekend...

Musis | 2001 | | pagina 331