Schiedam - Sinji vrh Saskia van Herwijnen Van zaterdag 16 juni tot het weekeinde daarop verbleef Saskia van Herwijnen (SAGE) in het Sloveense Sinji vrh. Zij nam met zesenentwintig andere kunstenaars uit verschillende Europese landen deel aan een cultureel uitwisselingsprogramma. Zoals bekend is Schiedam partnerstad van - onder andere - Velenje in de voormalige Joegoslavische republiek Slovenië. Velenje heeft een cultureel centrum waarvan medewerkster en kunstcritica Milena Koren Borzicek jaarlijks een aantal kunstenaars voordraagt voor deelname aan de workshop "Slovenia open to art" op Sinji vrh. In 1995 besloot zij om ieder jaar ook een Schiedamse kunstenaar voor te dragen. Sindsdien zijn verschillende Schiedammers afgereisd naar Slovenië. In 1995 waren dat Esther Zitman en Sjef van Duinin 1996 Inge van Haastert, in 1997 Frits Kloppersin 1998 Frits Kloppers en Jacques Tange in 1999 Ria Klop en dit jaar dus Saskia van Herwijnen. Musis 334 Zaterdag 16 juni is het is zover. Na een enerverende reis, via Utrecht, München en Ljubljana arriveer ik moe en bezweet op Sinji vrh, een bergtop nabij Adov((ina. Het uitzicht is als de achtergrond van een Italiaans renaissance schilderij. Bij helder weer kun je de Adriatische zee zien en 's avonds ook de lichtjes van Venetië. Hier verblijft de komende week een gemêleerde groep kunstenaars waarin zo'n twaalf nationaliteiten vertegenwoordigd zijn. Maar voorlopig zijn we nog met z'n drieën: Klavdij Tutta, initiatiefnemer, organisator kunstenaar, zijn vrouw Klementina Golija, mede-organisator kunstenaar en ikzelf. De ontvangst is allerhartelijkst; het feit dat ik een dag voor het begin van de workshop ben gearriveerd is geen enkel punt. Enthousiast wijzen ze mij mijn plek in het atelier en even later ook de tweepersoonskamer met eigen badkamer, die ik vanaf zondag zal delen met Natasa Milovan(ev uit Macedonië. Voor het eten geef ik een eerste miniatuurkruikje jenever weg, want - uitgenodigd door partnerstad Velenje - vertegenwoordig ik bij wijze van tegenprestatie voor mijn reiskosten de stad Schiedam. Jan Brouwer van het Bureau Communicatie en Externe betrekkingen heeft daarvoor een tas vol relatiegeschenken meegegegeven. Aan petten en kruikjes jenever is geen gebrek. Het idee was om in Slovenië een levensgroot mens-object te maken. Helaas er is niet echt gerekend op kunstenaars die drie-dimensionaal werk maken. Alleen al het vervoer van een object van bijna twee meter naar de expositiezalen blijkt grote problemen op te leveren. Uiteindelijk stelt Klavdij voor om van papier een model te maken en de hoteleigenaar Hieronim Vidmar te vragen of deze een oplossing weet. Ondertussen maak ik een aanvang met het opzetten van een doek. Na bijna een jaar continu aan één project gewerkt te hebben, verlang ik ernaar in Slovenië met heel andere dingen bezig te zijn. Aan het werk is die eerste zondag ook Zmago Puhar (Slovenië). Hij is nog niet gearriveerd of hij heeft zijn witte werkjas al aan en begint met veel energie aan zijn doeken. Allerlei kleuren zet hij op, tot er geen stukje wit meer over is. Dat schiet op, lijkt het, maar de volgende dag bewerkt hij zijn schilderijen verder en verder tot er een gekleurde vorm in een strakke achtergrond ontstaat. Maandagmiddag word ik naar de bar geroepen. Iemand uit de omgeving blijkt dan al de houten figuren te hebben gezaagd. Precies zoals ik ze hebben wilde. Natuurlijk mag ik niets betalen. De tas van Jan Brouwer brengt uitkomst met een kruikje jenever. Nu kan ik echt aan het werk en zelfs als Natasa me meevraagt voor een toeristisch uitstapje blijf ik in het atelier. Ik zal alle tijd nodig hebben om zowel de twee figuren als het doek voor zaterdag te voltooien. Daarnaast verzamel ik in meegenomen zakjes kleine herinneringen, deze hang ik op in het atelier, dit wordt de 'Slovenian collection'. Ook leg ik de hele week vast in zo'n 300 foto's. Die zondagavond wordt de eerste gezamenlijke maaltijd genoten. Rond de lange tafel zitten kunstenaars van diverse pluimage. Er ontstaan de gekste spraakverwarringen en woordspelingen. De gangmaker is de Kroatische beeldhouwer Zvonimir Kamenar, die alle talen lijkt te spreken, maar in het Nederlands niet verder komt dan "kijken, kijken, kijken, Rotterdam, Amsterdam, Haarlem en speculaas", waar hij dan aanstekelijk om moet lachen. Later blijkt hij ook geen Engels te spreken, maar z'n Frans is aardig. Wij vrouwen zijn met ons zevenen in de minderheid, maar daarentegen is voor ons niets te gek. Sinji vrh is een plek om nooit meer weg te gaan. Gedurende de hele week dalen we dan ook slechts twee keer de berg af om ergens anders te eten. De eerste keer dat dit gebeurt deel ik voor we vertrekken de van Jan Brouwer gekregen petten uit. Ze blijken in de smaak te vallen, dus tot zover heeft de Schiedam-promotie zin. Op Sinji vrh zijn twee ruime ateliers gecreëerd. Daarnaast zijn

Musis | 2001 | | pagina 334