n a m m De eerste keer dat dit gebeurt deel ik voor we vertrekken de van Jan Brouwer gekregen petten uit. Ze blijken in de smaak te vallendus tot zover heeft de Schiedam-promotie zin. 1 - 335 Musis 30;?-,. §19 er nog twee schuurtjes waarin gewerkt kan worden. Het atelier deel ik o.a. met Jesüs Vizuete (Spanje) die het ene schilderij na het andere maakt en daarbij al net zoveel ruimte nodig heeft als ikzelf. Voortdurend komen we ook op eikaars werkplek terecht. Jesüs schildert niet alleen. Hij zingt ook, bijgevallen door Antonio Alvarado (Spanje) en de Sloveen Zmago Fuhar, die ook al thuis is in de Spaanse en Zuid- Amerikaanse muziek. Al snel volgt iedereen hun voorbeeld en helemaal als Carmelo Zotti (Italië) aankomt met zijn cassettereorder en een doos waarin de halve wereld aan muziek blijkt te zitten. Ondertussen wordt er flink gewerkt. De abstracte vormstudies van Julien Parsy (Frankrijk) worden gaandeweg figuratief en Mehmed Klepo (Bosnië), die thuis altijd met olieverf werkt, vecht met de vlakheid van acrylverf om aan het eind toch een flinke productie af te kunnen leveren waarover hij tevreden is. Ook wordt duidelijk dat Antonio Alvarado eigenlijk beeldhouwer is. Het zien van zijn objecten maakt de schilderijen die hij op Sinji vrh met kwast en spuitbus maakt, begrijpelijk. Franco Duco (Italië) toont zich in de week een perfect portret- en landschap schilder. Helaas valt hij donderdag tijdens het barbecuen ongelukkig en breekt daarbij zijn beide hielbeentjes. Ook Klementina is druk aan het werk. Zij moet bovendien schipperen tussen het werken in haar fantastische collagetechniek en haar taken als organisator van de culturele uitwisseling. Iedere ochtend vraagt ze daarom tegen elven wie er koffie wil. Vervolgens komt dan Hieronim. de hoteleigenaar met de eerste rode wijn van de dag, gevolgd door Klementina met de beloofde koffie. In het andere atelier is Ivo Mr(nik aan het werk. Met een zacht potlood maakt hij hele series tekeningen op ketting etiketten. Ik geef blijk van mijn bewondering en als de workshop ten einde is zit er een strookje van drie etiketten in mijn bagage. Ondertussen werkt Natasa Milovan(ev in haar schuurtje aan een reeks schilderijen waarin haar architectuur opleiding is te herkennen. Haar onzekerheid maakt echter dat ze op zaterdag, als de bezoekers van de open dag al rondlopen, nog aan het schilderen is, zich afvragend of haar werk wel goed genoeg is. Die Zaterdag is tevens de laatste werkdag. Het moment van terugkeer naar Schiedam nadert, maar eerst is er nog de open dag. De ateliers worden opgeruimd, het werk gepresenteerd. Voor het hotel stelt een bandje zich op en de wijn sponsors richten hun kraampjes in. Dan komen de gasten en kan de open dag, mét picknick, want eten en drinken hoort hier overal bij, beginnen. Onder hen is ook Milena Koren Borzicek uitVelenje, die heeft gezorgd dat ik aan deze workshop kon deelnemen. Zaterdag avond vertrekken de eerste kunstenaars en de achterblijvers drinken er nog een wijntje op. Ik vertrek op zondag via Ljubljana weer naar Schiedam. Over mijn werk hoef ik me geen zorgen te maken. Alles blijft achter, als tegenprestatie voor een gastvrije week en als verplichting tegenover de organiserende stichting die aan alle kunstenaars vraagt om een werk te schenken. De collectie zal eind 2001, begin 2002 op drie plaatsen in Slovenië geëxposeerd worden, waarna de werken voor een deel in bezit komen van de sponsors. Mijn tassen zijn er overigens niet lichter op geworden. Inplaats van met mijn documentatie is de ruimte nu gevuld met de verzamelde herinneringen en werk van andere kunstenaars. De jenever van Jan Brouwer heeft plaatsgemaakt voor de Sloveense wijn van Hieronim. Voor promotie in omgekeerde richting.

Musis | 2001 | | pagina 335