HARING UIT VLAARING Musis 343 345 De burger moet terug naar de stad wil stadsvernieuwing echt resultaat hebben, Hans van der Sloot 348 Vlaardingen heeft weinig op met z'n eigen geschiedenis is de conclusie van Cornelis Pons. 352 Het Vlietlandziekenhuis tussen wal en schip of toch op Vijfsluizen. Bert van Kan over locatievoorkeur en locatiekeuze. 355 Milieudeskundigen uit eigen kweek zijn het nieuwe exportproduct van Vlaardingen en Schiedam. Han van der Horst legt uit waarom. 358 Kritiek blijft nodig maar kraken is er niet meer bijHenk Slechte sprak met Hans de Ruiter en Rita Tobé. 362 Een filosofie van hout in een straatje van niks, Peter de Lange. 366 Wat willen we nu precies met de rivierzone. Niemand heeft een helemaal bevredigend antwoord, stelt Kor Kegel vast. 371 Bettine Schade van Westrum was op het Poezijn. 373 Schiedam en de literatuur. Nieuwe aanvullingen op 'Pennevruchten op brandewijn' door Ruud Aret. 374 Zo z'n gangetje.nl. Diet Wiegman slaat een nieuwe weg in. Het plan om aan de Westhavenkade de Oosthavenkade mag ook een oude logger af te meren, dat Cornelis Pons zo achteloos ontvouwt in zijn gesprek met oud-schipper Dirk Horsmeyer, is, eerlijk gezegd, niet van vandaag of gisteren. Sterker nog, het plan is al lang en breed een keer besproken geworden en zelfs gepresenteerd, zonder dat dit een vervolg heeft gehad. Zo'n oude logger, zoals ze nog geen generatie geleden bij tientallen in de Koningin Wilhelminahaven lagen, is in Europese havens nog te koop. Voor wie er snel bij is tenminste, want ook oude loggers worden gekoesterde schuiten voor liefhebbers van het industriële vaartuig. Restaureren kan nog. De kunde en het vakmanschap zijn in Vlaardingen aanwezig. De faciliteiten zijn dat eveneens. Het maakt zelfs niet uit in welke staat het schip verkeert en wat eraan gebeuren moet om er weer een ordentelijk vissersschip van te maken. Specialisten op het gebied van de visserij zijn indertijd naar hun mening gevraagd over de mogelijkheden om het schip eventueel weer in de vaart te brengen. Ook dat behoort tot de mogelijkheden, zij het met ingrijpende aanpassingen. Ook voor een oude logger gelden hedendaagse regels zodra de vleet echt overboord gaat. Aan vangsten van betekenis mag niet worden gedacht, maar wat de VL... binnenbrengt, mag verzekerd zijn van afzet. Het begrip Haring uit Vlaaring is nog steeds z'n geld waard in het circuit van exclusieve restaurants. Technisch is het mogelijk. Kijk naar wat er met de Furie is gebeurt of met de stoomsleper Finland of hoe vrijwilligers momenteel de zeesleper Hudson terugbrengen in z'n oude luister. Of kijk naar de ontwikkeling van de Gekroonde Brandersketel als werkend onderdeel van het Nederlands Gedistilleerdmuseum in Schiedam. Ook daar werd gemakshalve verondersteld dat het afgelopen was met de ooit belangrijkste tak van stedelijke nijverheid; de distilleerderij. Aanvankelijk werden de initiatiefnemers voor achterlijk versleten en gaf niemand een stuiver voor het plan om opnieuw een authentieke branderij in te richten, veertig jaar nadat de laatste de vuren onder z'n ketels had gedoofd. Maar zulke plannen lukken toch als een paar mensen de moeite nemen om de eerste stappen te zetten. Toegegeven; het plan om met een oude logger het visserij verleden van Vlaardingen opnieuw leven in te blazen is te gek voor woorden. Waarom het dan niet met daden geprobeerd. Liefhebbers en helpende handen genoeg. MUSIS november 2001, jaargang 7, no. 10 Musis verschijnt 11 maal per jaar en informeert en opinieert onafhankelijk op het brede gebied van cultuur en samenleving in Schiedam/Vlaardingen en de regio. Uitgegeven door Stichting MUSIS Schiedam. Redactie: Marianne Ames, Sjef Henderickx, Henk Horsten, Bert van Kan, Kor Kegel, Bea Oomens, Henk Slechte, Arij Maarleveld, voorzitter Eindredactie: Hans van der Sloot Redactie- en administratie: Broersvest 75-77, 3111 ED Schiedam, tel./fax. 010 - 4735518 Abonnementen: Door telefonische opgave en storting van (minimaal) 55,- (jaarabonnement 2001) op rekeningnummer 81.33.79.555 Fortis-bank onder vermelding van 'Musis'. Opzeggingen schriftelijk 2 maanden voor beëindiging abonnementsperiode. Advertentie-exploitatie De Hollandse Onderneming VOF Zetwerk en lithografie: DTPiet Gouda Druk: Drukkerij Mercator Schiedam

Musis | 2001 | | pagina 343