Terug naar de stad Hans van der Sloot De burger moet de stad weer in. Herontwikkeling van de binnenstad en met name initiatieven die particulieren daarin kunnen hebben, mogen rekenen op ondersteuning door het rijk en in een toenemend aantal ook door de gemeenten. Schiedam loopt daarin niet voorop. De winkelier kan daar niet mee uit de voeten. Hij sukkelt voort met een slecht bezette winkel. 345 Musis Terwijl andere steden zich voor hun toekomstige ontwikke ling richten op schaalverkleining, saneren van het winkel bestand en het terugdringen van de goedkoopte-eilanden en grootwinkelbedrijven, meent Schiedam nog steeds dat outlets, discounters, knakenwinkels en verkopers van goedkope kleding en huisraad als pubhekstrekkers mogen worden aangemerkt. Schiedam, dat zichzelve zo graag ziet als glanzende historische parel in het grootstedelijk gebied, is mede door zijn binnenstadsbeleid hard bezig een verarmde buitenwijk te worden van de grootstad. Alleen de burger kan dit proces nog keren. Als de burger dat tenminste wil en de stad hem daartoe ruimte biedt. Vrijdagavond: Het gesprek met de wethouder verloopt gladjes. Het gaat, volgens hem, bergopwaarts met de binnenstad. Zijn verwachtingen van de bemoeienis van Seinpost zijn hoog gespannen: zie wat er in Rotterdam op de Witte de Withstraat tot stand is gebracht. Jan des Bouvrie wil deelnemen in de 'ontwikkelingsmaatschappij Schiedam' Ook dat belooft wat. Over de uitverkoop van de Passage aan de Duitse verkoper van goedkope kledingVögele, waarbij het door Sanders gebouwde deel wordt omgetoverd tot een superstore voor de minvermogende, behoeft niemand zich volgens hem zorgen te maken. Er worden garanties gevraagd zodat het interieur bij een eventueel vertrek weer in oorspron kelijke staat wordt teruggebracht. Er is nog niets afgesproken. Ook bestaat er nog geen idee hoe die garantie kan worden afgedwongen. Maar..., heb vertrouwen. Schiedam staat pal. Vrijdagavond: Bij een winkel, in wat ooit Schiedams meest prestigieuze winkelstraat was, worden uit een vrachtwagen meubels en apparatuur binnen gebracht. De raambiljetten beloven een nieuwe zonnestudio; de vijfendertigste in een succesreeks die zich in reeds even zovele Nederlandse steden heeft gevestigd. Steeds op plekken waar de winkelstand terugloopt. 'Voordelig en professioneel bruin' is de slogan van het bedrijf. De inrichting mag derhalve niet teveel kosten. De betreffende verkoop ruimte, stond al jaren leeg. Een kort intermezzo waarin een computeropleidingscentrum er furore trachtte te maken, leidde tot nog verder verval. Slechter kan de straat er niet op worden, vindt de buurman. Maar beter ook niet. Het winkelbeeld wordt gedomineerd door een elftal uitzendbureaus. Daartussen bevinden zich een paar goedkope en weinig bezochte restaurantjes. De punctueel verzorgde koffieshop en de winkel in tweedehandskleding hebben nog de meest interessante etalages. De rest wordt getekend door verval: verschoten folders achter ongewassen glas, door het vocht uitgezet en verkleurd triplex, verdroogde planten en een tapijtreiniger waarom het moderne woningtextiel allang niet meer vraagt. In stedehjke ontwikkelingsplannen is de straat feitelijk opgegeven. Vrijdagavond: In de zachte najaarsavond is het druk op de Koemarkt. De terrassen zitten al vroeg halfvol, maar het spel moet nog beginnen. De meisjes zitten nog apart. Er zullen nog heel wat breezers doorheen moeten voordat de eerste de overstap durft te maken. Een drietal zware, suggestief in het zwart gestoken portiers bezet de ingang van het jongerencafé. Alom wordt - in de hoeken, in de portieken van de winkels, aan de rand van de terrassen en de tramhokjes druk getele foneerd. Een Turkse jongen heeft zelfs twee telefoons aan zijn oren. De intermediair in de organisatie van een avondje stappen. De eerste breezerflessen liggen al aan scherven tussen de papierwaren en plat getrapte patat. Bram Ladage en MacDonalds hebben geen greep op de consument. In de bewegingen van de groepjes jongeren op het plein valt geen lijn te ontdekken. De tijd doden tot het tijd wordt om naar Rotterdam te reizen is de belangrijkste bezigheid. Een favoriete tijdpassering is om van opzij tegen de in de rekken staande fietsen te springen. Maar zelfs de dader zelf lijkt geen amusement te vinden in het moment dat de fietsen krakend en met verbogen wielen in elkaar zakken. Niemand ook die er aandacht aan schenkt. Een verlate neringdoende heeft enkele meters verderop slechts oog voor z'n spullen die snel achter slot en grendel moeten. 'Meldt geweld', rinkelt de tram.Vergeefs. Het stadsbestuur heeft de mond voortdurend vol over verbetering van kwaliteit, maar het enige dat nog iets van representativiteit heeft, zijn de publicaties die het proces van verschraling en wegvloeien van de laatste koopkracht moeten verdoezelen. Terwijl steden als bijvoorbeeld Dordrecht, Delft,

Musis | 2001 | | pagina 345