J Musis 346 Alkmaar, Zutphen en Gouda er veel aan gelegen is om ver laten winkels weer terug te brengen in hun oorspronkelijke, bewoonde staat, voorziet Schiedam nog stedenschappen vol funshoppers. De - naast de metropool Schiedam toch tamelijk onbetekende havenstad Rotterdam - heeft inmiddels een plan ontwikkeld om de Witte de Withstraat te herwaarderen. Schiedam daarentegen geeft nog hoog op van de 'wonderen' die op deze straat door ontwikkelaar Seinpost zijn verricht en hoopt dat deze met het Broersveld hetzelfde kunsttukje uit kan halen. Hierbij gemakshalve over het hoofd ziend dat de Witte de Withstraat in Rotterdam vijf musea van internatio nale faam met elkaar verbindt, tezamen goed voor vele duizenden bezoekers per dag. Dat telt aan als het zonnetje schijnt en de terrassen zijn uitgezet. Zoiets verleent glans, want laat niemand zich daarin vergissen: als winkelstraat stelt de Er wordt tevens druk gesproken over publiekprivate samen werkingen om stadsherstel en stadsvernieuwing een impuls te geven. Een aantal projecten op dit gebied zijn inmiddels al beloond met miljoenensubsidies. Schiedam zou zoiets ook wel willen, maar focust daarbij toch weer op vergroting en diversifering van het winkelaanbod. Gesproken wordt daarom allereerst met ontwikkelaars. Natuurlijk zien deze kansen. Vooral in het beleggen in nu in waarde verminderde stads delen. Hoe makkelijk is het niet om onder het mom van kwaliteitsverbetering en opliften van het winkelaanbod elke belofte te doen die het stadsbestuur graag wil horen. De nood is hoog. Schiedam en in iets mindere mate Vlaardingen vertonen zorg wekkende tekenen van stedelijke degradatie. Dit alle lofzang op het stadseigen karakter en de rijkdom aan historische Witte de Withstraat nauwelijks iets voor; het zijn de horeca en een paar kappers die er de dienst uitmaken. Op Haags niveau wordt momenteel gesproken over de mogelijkheden om de wildgroei van de grote winkelketens in oude binnensteden tot staan te brengen. De Blokkers, Marskramers, Albert Heijns, Hema's en Brenninkmeijers maken immers geen verschil tussen de centra van bijvoorbeeld Zutphen, Lelystad en Tilburg. Stedelijke schoonheid, geschiedenis en harmonie zijn zaken waarmee de groot verkopers van grutterswaren, goedkope snuisterijen en huishoudelijke artikelen niets te maken hebben. elementen ten spijt. Die uiterlijke kenmerken zijn direct en voor iedereen waarneembaar. De al genoemde verschraling van het kernwinkelapparaat is er één van. Onverhuurbaarheid van leegstaande ruimten een ander. Ook een negatieve kwaliteitsontwikkeling hoort onveranderlijk tot de uiterlijke kenmerken, evenals onverschilligheid ten opzichte van het stads- en straatbeeld. De niet direct zichtbare kenmerken gaan dieper, zijn ook moeilijker in beeld te brengen en worden door de verantwoordelijke besturen liever vermeden. Een aantal daarvan zouden zichtbaar te maken zijn wanneer een onder zoek zou worden ingesteld naar bijvoorbeeld bezoekfrequentie,

Musis | 2001 | | pagina 346