Ga terug naar af frSsiA^E&NOVER. Bert van Kan De touwtrekwedstrijd om een ziekenhuis tussen de gemeentes Schiedam en Vlaardingen is inmiddels nationaal nieuws, ledereen kijkt over onze schouders mee naar hoe een lang voorspel tot een ingewikkeld dubbelspel kan leiden en volgt daarbij geamuseerd het recente overspel. Met de uitspraak door de kantonrechter breekt er een nieuwe fase aan in "de lange gesprek- en onderhandelingstijd met de gemeente Schiedam die 'te goeder trouw' bezig was". Overigens zónder enig stukje bestuurlijk papier waarop dat vastgelegd is. Het zal je gemeentebestuur maar zijn. In dit artikel de mogelijke vervolgscenario's. Daarin ziet de schrijver het gebouw in ieder geval nergens "vlot landen Wellicht zelfs nooit meer. SmE INZET MN DE Musis 352 ALGEN5£fcN FONDS U INVESTEERT IN EEN NIEUW Of de komende ronde onderhandelingen serieus van de kant van het ziekenhuis gevoerd zullen gaan worden, is echter de vraag na de stellige verliefdheid waarmee het ziekenhuisbestuur uiteindelijk voor Vlaardingen koos. Daar is inmiddels alles op alles gezet qua voorbereidingen om het gebouw te kunnen bouwen, de ongemakkelijke relatie met de buurgemeente ten spijt. De werkgelegenheid van 1700 arbeidsplaatsen en een spin-off werking die niet moet worden onderschat en die de boeketten bloemen overstijgt, zijn het immers waard om binnen te halen. Vanuit de opdrachtgever lag er daarbij de nadrukkelijke wens om zoveel mogelijk van het oorspronkelijke ontwerp van architect Bas Molenaar te behouden. Dan maar een beetje knippen en plakken, maar het bereikte draagvlak met de toekomstige medische inwoners was van cruciaal belang als tijdsfactor. Alle aspecten van een toekomstige bouw zijn nu onderzocht, waarbij de inpassing in het al geruime tijd lopende proces van ruimtelijke vernieuwing van de wijk Holy-zuidwest niet de minste was. Projectleider Frits Dinkla zag zich vlak voor de zomervakantie immers geconfronteerd met deze extra claim, terwijl hij al bezig was meer dan vijftig bouwinitiatievcn in dit gebied van een nieuw ruimtelijk kader te voorzien. Dankzij een uitgebreide analyse, het gebruik van de 'Schotse Ruit' als ruimtelijke metafoor voor de afwisseling van groen en bebouwing, alsmede nadere studies op het gebied van ecologisch verantwoorde verdichting, ligt er thans een uitgebreide gedachte die op creatieve wijze de in het gebied spelende belangen in zich verenigt. De Holysingel wordt daarin als stedelijke as versterkt met hoogbouwlocaties, de Vlaardingse Vaart wordt als stedelijke ecologische zóne versterkt door de overgangen naar de naastliggende woongebieden te verhelderen met groen en bebouwing. De tijdens de tweede bewonersavond geboren gedachte van realisering van sportfaciliteiten op het Hollandiaanterrein is nu uitgewerkt tezamen met aanvullende woningen incl. hoogbouw als een door Musis al eerder geop perde 'landmark' aan de rotonde aan de Lepelaarsingel. Na de afwijzing door de gemeenteraad begin 2001 van de bouw- aanvraag voor drie hoogbouwtorens door de Stichting (bemid delde ouderen). Doorstroming is er thans een (beloofd) perspectief op realisering van dit huisvestingsinitiatief. Een strategisch sterk punt van dit voorstel. Daarin is de nieuwbouw van hetVlietlanden ziekenhuis opgenomen maar het blijft een grootschalige eend in de bijt. Ook de gedachtes waarmee de stedenbouwkundigen thans nieuwe kaders formuleren binnen een structuurschets Vlaardingen 2002 voor het gebied ten noorden van de snelweg, komen hiermee onder druk te staan. Op 30 oktober zou het een agendapunt op de raadscommissievergadering zijn geweest en de 31e oktober op een inspraakavond; tot en met 9 november 2001 lag bij de Dienst Stadswerk het plan ter inzage waarmee de gemeente zou bewerkstelligen dat op het terrein van het huidige Holyziekenhuis een nieuw Vlietlanden-ziekenhuis gebouwd zou kunnen worden. Ware het niet dat de gemeente Vlaardingen zich geconfronteerd zag met de gevolgen van de uitspraak van de kantonrechter waardoor buurgemeente Schiedam thans een tot troef opgewaardeerde speelkaart in handen heeft. Op 23 oktober besloot het college dan ook de werking van het voorbereidingsbesluit te schorsen, hangende de besprekingen tussen de andere partijen. Daarmee komt het ingezette proces van ruimtelijke herinrichting van het wijkgedeelte Holy-zuidwest in het vriesvak terecht. Maar voor hoelang? Flip Bohré, voormalig hoofd stedenbouw van de gemeente Schiedam, vertelde na al die jaren nog boos te zijn geweest toen hij op Radio Rijnmond het verschuivend vizier van het ziekenhuis richting Vlaardingen hoorde. "Ik was begin negentiger jaren zelf opdrachtgever voor het uitgebreide locatieonderzoek door Bureau Zandvoort. Het is uiteindelijk de ZiekenhuisRaad zelf geweest die op basis daarvan besloot voor deze locatie in Schiedam te kiezen. En ik sta daar nog steeds achter. Dat is voornamelijk op basis van het criterium van de bereikbaarheid gebeurd en dat werd nadrukkelijk gesteund door toenmalige wethouder Zijderveld vanuit openbaar vervoeroptiek. De bereikbaarheid per trein, tram, bus en metro is zeer goed te noemen voor het gehele verzorgingsgebied inclusiefWestland. Die van de auto hebben we uit en te na onderzocht en na vele varianten met goedkeuring van alle partijen ook gevonden. Dat was met name voor de routes van de ambulances een heksentour. Ook was toen al duidelijk dat er sprake was van een te bouwen parkeergarage, die weliswaar de ecologische zóne schampte, maar nog een aanvaardbare evenwicht daar behield. We wisten dat het een krappe locatie was. Bereikbaarheid is voor een algemene voorziening als een ziekenhuis een zeer sociaal aspect dat de doorslag zou moeten geven. Daarom zie ik geen regionaal ziekenhuis op de locatie Holy verschijnen. Dat is gewoon niet goed bereikbaar." Stedenbouwkundige locatiestudies zijn interessant. Het zou zo moeten zijn dat alle kennis en ervaring van jaren 'hoe je met de stad omgaat' zich daarin zou moeten bundelen. Ze zijn een

Musis | 2001 | | pagina 352