353 Musis mogelijkheid om de stad zoals je die in je dromen voorstelt, een stukje dichterbij te brengen. Wie daarbij een concreet beeld heeft, staat sterk. Ook omdat het al te vaak 'appels met peren' vergelijken blijft als het gaat om verschillen in bereik baarheid en om louter statistische vervoerskeuzes van buiten- de-stad-wonende ziekenhuisbezoekers. Het is de onderzoekers van toen niet kwalijk te nemen dat locatie Vijfsluizen niet nadrukkelijker in beeld is gebracht. Het Shell-sportpark is pas de laatste jaren onderwerp van onderzoek, aankooponderhan delingen en toekomstplaatjes. Gemeentebelangen Schiedam kan het hoofd en standpunt overeind houden, ook ziekenhuis bestuurder Lucas Elting laat eerlijk weten "dat die locatie aantrekkelijk zou zijn geweest". Dat kan die overigens nog zijn wanneer beide gemeentes vanaf nu de handen ineen zouden slaan en samen met Rijkswaterstaat een nieuwe overkluizings- variant voor de A4-zuid ontwerpen. Het is een mooie zicht- locatie net als het Sint Fransiscus-ziekenhuis in Rotterdam, met de potentie uit te groeien met een markant gebouw bij de verdubbelde Beneluxtunnel tot (mainjpoort van en naar de Rotterdamse regio. Met minstens even goede openbaar vervoersmogelijkheden aan de straks vertramde Hoekse Lijn en metro en zelfs een betere autobereikbaarheid dan bij de Schiedamsc Damlaan. Met een spin-off werking als het gaat om latere toeleveringaspecten en arbeidsplaatsen in het Vlaardingse Rivierzónegebied alsmede synergie met weekendrecreatie. Maar omdat het de politiek eigen is de wegen van 'gezond verstand' niet te verkiezen, laat ik deze droom dan maar schieten. Weg 'landmark' en uitstraling voor beide steden. Gelegenheidsoplossingen komen natuurlijk overal voor en zijn van alle tijden. Kijk maar naar hetVcerplein in Vlaardingen waar een onverwacht doosachtig volume van een lunchroom in de rechthoekige ruimte opvalt. De renovatie van het oude winkelcentrum moest door en dan maar snel verplaatsen, de ruimtelijke afbreuk van het plein ten spijt. In Schiedam wedijveren de kiosken op de Koemarkt ermee als het gaat om 'verkeerd landen'. Hersteloperaties bleven tot dusverre in beide steden uit en wellicht ligt in die "laissez-faire" houding een nieuwe optie voor de ziekenhuiswedloop verborgen. Laat ik een mogelijk scenario voor het vervolg schetsen. Schiedam gaat miljoenen guldens mislopen: niet alleen kan de claim van drie miljoen wegens uitgevoerde voorbereidings werkzaamheden niet meer worden ingediend, de onderhande lingen over de erfpacht zullen tot een lagere opbrengst leiden wil de gemeente het ziekenhuis binnen halen.Vlaardingen kan niets anders doen dan afwachten of die onderhandelingen succes hebben. Wel kan ondertussen het plan voor ruimtelijke herinrichting Holy—zuidwest alvast gebaseerd worden op 'geen ziekenhuis". Mijn inschatting is dat de (dubbele) werkzaam heden die vanaf juni 2001 zijn verricht om het ziekenhuis goed te kunnen laten landen, nergens verhaald kunnen worden. De ziekenhuisdirectie is daarbij niet thuis en verwijst dan naar de juridische basis van de gesprekken met Schiedam, desnoods "contre coeur". De gemeente zal bouwinitiatieven van particu lieren dan maar zonder ruimtelijk kader gaan beoordelen. Weg samenhang in Holy-zuidwest. Stadsvisie revisited. Minister Borst laat een maand geleden nog via een woordvoerder weten "dat samenvoegen noodzakelijk is om te garanderen dat de regio voorzien blijft van volwaardige zorg op algemeen en ook zeer specialistisch niveau". En daarmee spreekt ze volgens mij de sleutel uit voor een nieuwe oplossing: we houden de situatie zoals het nu is qua gebouwen maar gaan wel uit van een beddenreductie binnen een totaal van op twee locaties gevestigd en daarmee optimaal bereikbaar regionaal ziekenhuis onder de hoede van een (al) samengevoegd bestuur. Ik heb de moeite genomen om drie opties (resp. locaties Holy en Nieuwe Damlaan en gebouwen behouden) te beoordelen op een aantal criteria. Verwerving, bouwplan, draagvlak stad, draagvlak politiek, RO-procedures, overlast, bijkomende kosten, arbeidsrendement en dan bij elke vraag drie punten te vergeven. Uitslag 11-12-17. De factor 'bereikbaarheid' zal wel een draagvlak vinden bij handhaving van de bestaande situatie. Zeker als die via TramPlus en een toch in 2003 te herschikken OpenbaarVervoer-netwerk alleen nog maar verbeterd kan worden in beide steden. De huidige specialisten hoeven dan niet een jarenlang durend organisatie-samenvoeg-cultuur-traject te volgen op een verder weg Eggende locatie "er is inderdaad sprake van een reeds jaren bestaande rivaliteit" schetste dhr. Elting eerder) en verklaren zich nu bereid niet weg te solliciteren. De huisartsen in beide steden zijn stukken geruster door de snellere bereik baarheid in noodgevallen. De gebouwen hoeven in principe niet gesloopt te worden inclusief dure asbestverwijdering, de bovenste verdiepingen kunnen worden getransformeerd tot zorghotel en appartementen, dan wel kunnen worden afgetopt. De thans nagenoeg leegstaande zusterflat bij Holy wordt verkocht aan de Stichting Doorstroming. Op de huidige Schiedamsc locatie wordt de bestaande fraaie groenstructuur versterkt door middel van een nieuw te planten bosachtig park als bijdrage aan "de Groene Long" en Nieuwland. De verkeers bewegingen zullen alleen maar afnemen, geheel nieuwe civiele investeringen zoals ingewikkelde sorteerstroken en een ecologi sche zóne aantastende parkeergarage kunnen achterwege blij ven. De strook ten noorden van de A20 in Vlaardingen kan opnieuw worden ingericht door de stedenbouwers. En een Vlaardingse aannemer mag tot slot de vernieuwbouw van het voormalige Holyziekenhuis bouwen omdat het huidige gebouw niet voldoet aan daaraan te stellen eisen inzake arbeidsomstandigheden. Zodat er een vernieuwd en verbeterd Holy's imago ontstaat. Kortom, "elk nadeel heb zijn voordeel" zei een bekende Nederlander al. Beide steden hebben nu evenveel handtekeningen verzameld, de bouwplannen voor beide opties zijn allebei uitgetekend, de termijnen van de Wet Ruimtelijke Ordening gelden voor beide simaties en zullen geen significant verschillende data opleveren voor een eerste paal zodra er ook maar iemand een bezwaar indient en dat uitzingt tot aan de Hoge Raad. Beide colleges hebben beurtelings schade opgelopen in dit verkiezingsjaar en het landelijk imago van beide steden is inmiddels wel genoeg over de toonbank gegaan. Daarom is een op basis van het hui dige maatschappelijke draagvlak te verkiezen "gelijk"-spel met alleen verliezers, uiteindelijk beter dan een 'over'-spel. Bel Borst! Wacht even. Dreigt Schiedam niet uit de boot te vallen bij het plan van gedeputeerde Norder voor een inpassingvariant van snelweg A4 waar alle andere partijen het over eens zijn? Als Schiedam nu eens alsnog Vlaardingen steunt in de beoogde "niet zien-niet-horen-niet ruiken"-oplossing samen met een verlaagde aansluiting op het Kethelplein, dan ziet Vlaardingen af van een claim richting Ziekenhuisbestuur om het regionaal ziekenhuis conform hun eigen wens alsnog in Vlaardingen te bouwen. Bel Norder dan snel! Stop! Wat vroeg gedeputeerde Brouwer ook al weer toen hij recentelijk de gemeente Vlaardingen bezocht? Of het niet eens zinvol was te praten over een mogelijke samenwerking tussen Schiedam en Vlaardingen die op termijn tot fusie zou moeten leiden? Dat is de puur politieke oplossing. Handhaaf de ziekenhuisgebouwen en maak er snel één gemeente van. Bel Brouwer ook maar! Met De Vries? Minister de Vries? U had zelf al.

Musis | 2001 | | pagina 353