Musis 358 Midden in het triest stemmende en boos makende bouwplan dat de historiserende naam Branderspoort heeft meegekregen staat Restaurant De Mouterij. RitaTobé en Hans de Ruiter begrijpen het niet. Hans was begin 1973 een van de krakers van de mouterij De Goudsbloem. Hij en zijn medekrakers wilden het historische bedrijfspand bewaren en opknappen, omdat ze het voor de geschiedenis van Schiedam belangrijk vonden en er een jongerencafé in wilden vestigen. Na een jarenlang gevecht met de bestuurders van Schiedam kregen ze gelijk, de mouterij werd rijksmonument, het jongerencafé kwam er en de gemeente erkende achteraf dat het goed was dat de krakers de laatste echte mouterij van Schiedam gered hadden. En nu onttrekt diezelfde gemeente dat monument geheel aan het zicht met een bouwplan dat veel te ruw en te grootschalig is voor de omgeving. hele buurten konden slopen. Op die manier werd de historische structuur van de stad vernield. Rita, nu zijn partner en mede-exploitant van De Mouterij, komt uit Vlaardingen. Ze deed cultureel werk aan de Sociale Academie en raakte in de loop van 1973 bij de Schiedamse kraakbeweging betrokken. Ze vertellen, vertederd maar ook relativerend, hoe en waarom ze in 1973 de mouterij De Goudsbloem gered hebben en hoe ze aankijken tegen de manier waarop nieuwe generaties regenten sindsdien met de stad zijn omgegaan. Ze zijn kritisch gebleven, maar opnieuw kraken? De eerste generatie protesterende jongeren had zich halverwege de jaren zestig fel verzet tegen de sloop van de Brandersbuurt. Onder aanvoering van de charismatische cineast Jan Schaper hadden tientallen artistieke en journalistieke Hans en Rita zijn inmiddels de keurige uitbaters van een gerenommeerd restaurant. Dat is wel eens anders geweest. In 1973 was Hans (49) een gemotiveerde Schiedamse kraker. Hij was als HBS'er op Spieringshoek al actief in de kabouter beweging en weigerde later militaire dienst. Hij vond het onverteerbaar dat een paar regenten Schiedam regeerden, zonder echte binding met de stad en over de hoofden van de inwoners heen. Bovendien stak het hem dat die regenten naar believen en zonder zich daarvoor behoorlijk te verantwoorden twintigers, onder wie Frank Willemse, Hans de Badder, Albert Engelsman en Hans van der Wilk, met toen ludieke acties als teach-ins en protestmarsen geprobeerd te voorkomen dat dit belangrijke deel van de geschiedenis van Schiedam van de stadsbodem zou verdwijnen. Nadat hun pogingen pijnlijk mislukt waren, probeerden de meeste actievoerders zich weer in het maatschappelijk gareel van alledag te voegen en trok Jan Schaper zich teleurgesteld terug in het Zakkendragershuis aan de rand van het zo respectloos verwijderde deel van de

Musis | 2001 | | pagina 358