HASSELT Musis 379 381 Archivaris Laurens Priester ziet een uitleencentrale als oplossing voor de historische collectie van het Stedelijk Museum, Henk Slechte 386 In Hasselt is het altijd 35 graden, Rita Jouck 388 Over roodwangschildpadden en eigen kweek, Natuurgenot in huis, Kor Kegel 391 De dood mag dichterbij op de Beukenhof, Hans van der Sloot 394 Het Bericht over Piet van den Berg, een vergeten fotograaf 396 Een Zwitser inVlaardingen, Cornelis Pons 400 Elco Brinkman Schiedamser dan Schiedam, Kor Kegel bespeurt gemakzucht bij de voorzitter van de onderzoekscommissie voor het grote stedenbeleid 403 Oude en nieuwe kunst in Vlaardingen en Schiedam 406 Van straten en mensen die verdwenen zijn, Peter de Lange 410 Kritiek op kritiek, SAGE Ane Koczorowski 412 Schiedam en de letteren, Ruud Aret 413 Full moon, Bettine Schade van Westrum Laten we er niet omheen draaien: jaarlijks kijken Schiedammers met enige jaloezie naar de wijze waarop Hasselt z'n jeneverfeesten viert. Daar kunnen Schiedam en Vlaardingen een voorbeeld aan nemen. Tijdens de Haring- en Bierfeesten; ooit begonnen als eerbewijs aan Vlaardings verleden, vervult de haring hooguit een bijrolletje. Bier en frituur vormen de belangrijkste consumpties en de haring zij slechts vermeld om de jaarlijkse braderie nog enige lokale kleur te verlenen. Met de Brandersfeesten is het al niet anders gesteld. Het gedistilleerd vervult slechts een bescheiden nevenfunctie al prijkt de bronzen brandersknecht van Frits Henderickx op alle affiches. Om toch iets van sfeer te creëren draaien alle molens die dag en sjouwt het zakkendragersgilde doelloos rond met z'n zakken graan in een hulpeloze poging het verleden te doen herleven. En juist in dit laatste schuilt het grote verschil tussen de succesvolle Hasseltse feesten en de bloedeloze vermakelijkheden waarop wij ons inVlaardingen en Schiedam zeggen te onthalen. De Hasseltse feesten hebben in feite weinig van doen met het laten herleven van de geschiedenis. Daar is aan de historie een ondersteunende rol toebedeeld. Waar het in Hasselt om draait is het genieten en consumeren in het hier en nu. De jenever vloeit er rijkelijk en is de spil waar alles om draait. Niet het maken ervan telt - met alle misschien belangwekkends en educatiefs daar omheen zoals produktie en vangst. Musis vroeg de Hasseltse publiciste Rita Jouck om haar beleving van de Hasseltse jeneverfeesten 'ns mede te delen. Wie zoekt naar het geheim van het succes van de jaarlijkse feesten in de Belgische jeneverstad, vindt hier het antwoord. Proost. Foto's Piet van den Berg, Olaf Bergman, John Hesselberth. Edo Kuipers, Jan van der Ploeg Op de omslag Joseph Semah Herman Voigtlander Stuhle houten stoel 22 bronzen afgietsels van een opgezette muis foto Olaf Bergman MUSIS december 2001, jaargang 7, no. 11 Musis verschijnt 11 maal per jaar en informeert en opinieert onafhankelijk op het brede gebied van cultuur en samenleving in Schiedam/Vlaardingen en de regio. Uitgegeven door Stichting MUSIS Schiedam. Redactie: Marianne Ames, Sjef Henderickx, Henk Horsten, Bert van Kan, Kor Kegel, Henk Slechte, Arij Maarleveld, voorzitter Eindredactie: Hans van der Sloot Redactie- en administratie: Broersvest 75-77, 3111 ED Schiedam, tel./fax. 010 - 4735518 Abonnementen: Door telefonische opgave en storting van (minimaal) 55,- (jaarabonnement 2001) op rekeningnummer 81.33.79.555 Fortis-bank onder vermelding van 'Musis'. Opzeggingen schriftelijk 2 maanden voor beëindiging abonnementsperiode. Advertentie-exploitatie De Hollandse OndernemingVOF Zetwerk en lithografie: DTPiet Gouda Druk: Drukkerij Mercator Schiedam

Musis | 2001 | | pagina 379