Museum of historiotheek, dat is de vraag Henk Slechte De toestand waarin het grootste gedeelte van de historische collectie van het Stedelijk Museum verkeert, is bedroevend en eist een snelle en vooral professionele aanpak. Gemeentearchivaris Laurens Priester: 'We moeten een achterstand van honderd jaar inhalen'. Dat is natuurlijk overdreven, maar het is wel vijf voor twaalf en als een conservator en een behoudsmedewerker niet spoedig beginnen met het registreren, documenteren, conserveren en, waar nodig, restaureren van de circa 5.500 historische voorwerpen, zal het probleem zichzelf gaandeweg oplossen. 381 Musis Hierover zijn voorzitter Siem Rosman van de Historische Vereniging en Laurens Priester het in ieder geval eens. De Historische Vereniging heeft de daad ook al bij het woord gevoegd, want sinds enkele maanden is vice-voorzitter Ser Louis, op vrijwillige basis, bezig met de beschrijving van de historische collectie.Voor Rosman was het kennelijke gebrek aan belangstelling voor dit onderwerp en de absolute voorrang voor de discussie over een centrum voor moderne beeldende kunst onlangs zelfs aanleiding de museale 'klankbordgroep' te verlaten en verder te praten met alleen wethouder Luub Hafkamp, cultuurambtenaar Adriaan de Regt en archivaris Laurens Priester. Over de toekomst van de historische collectie lijken Rosman en Priester wel van mening te verschillen. Nu de Berenschotse opdeling van de collecties van het Stedelijk Museum een kwestie van tijd is, lijkt voor de Historische Vereniging een —bescheiden - historisch museum aan de horizon op te doemen. Het Stedelijk Museum is dat van oorsprong al en heeft, ondanks de komst en het overwicht van de moderne kunst, officieel zijn historische poot altijd gehouden. Door gebrek aan belangstelling bij de opeenvolgende directies is die echter al tientallen jaren inhoudelijk en materieel verwaarloosd. Volgens Siem Rosman moet een stad die zichzelf respecteert zijn geschiedenis laten zien in een museum met een permanente opstelling en tijdelijke tentoonstellingen. Rosman wil een stedelijk historisch museum onder museaal professioneel beheer. Mocht de gemeente dat met willen of quasi niet kunnen, dan kan hij zich ook nog andere beheersvormen voorstellen. Een stichting bijvoorbeeld, met bestuurlijke ondersteuning van de Historische Vereniging, maar nog steeds onder professioneel beheer.

Musis | 2001 | | pagina 381