Priester denkt dat tenminste vijf jaar de inzet1 om de hele historische collectie in een tc Musis 382 Laurens Priester ziet het.anders. Hij is een pragmaticus met een 'archivocentrische' visie op de presentatie van de plaatselijke geschiedenis en heeft de door de adviseurs van Berenschot in het rapport 'De toekomst van de Schiedamse musea' geopperde gedachte van een 'historisch pakhuis' vertaald in een serieus plan voor een 'historiotheek' dat hij Berenschot-rapport, het zogeheten historisch pakhuis, al gemaakt is en dat is pertinent niet zo'. Rosman herhaalt dat de Historische Vereniging van het begin af heeft laten weten die optie af te wijzen en minimaal akkoord te gaan met wat hij noemt 'optie vier plus', het inmiddels bekende - bescheiden- historisch museum. met pragmatische én inhoudelijke argumenten aan de politieke man en vrouw probeert te brengen. Rosman vindt die 'insteek' van Priester te defensief en ook volstrekt verkeerd. Hij en de Historische Vereniging weigeren zich er al bij voorbaat bij neer te leggen dat Schiedam de erfenis van zijn verleden opslaat en het aan toevallige exposanten of historische plannenmakers overlaat daar iets van te laten zien. Er dient zo snel mogelijk een permanente opstelling van de Schiedamse geschiedenis te komen, desnoods met het deel van de collectie dat wel in een exposabele staat is. Priester trekt volgens hem de verkeerde pohtieke conclusie, want de raad heeft op 7 februari 2000 alleen maar geld uitgetrokken voor een onderzoek naar de (on-)mogelijkheid en de gevolgen van de splitsing van de twee collecties, en nog helemaal geen definitieve beshssing genomen over de toekomst van het museum. Rosman: 'Priester en het Stadskantoor doen nu alsof de keus voor 'optie vier' uit het Priester denkt dat tenminste vijfjaar de inzet van twee professionele krachten nodig zal zijn om de hele historische collectie in een toonbare en hanteerbare staat te brengen. Dat zal zoveel geld kosten dat voor het inrichten van een historisch museum elders of het maken en fris houden van een levendige historische opstelling in het huidige museum geen geld en mensen beschikbaar zullen zijn. Om de collectie niet in de vergetelheid te laten raken en de Schiedammers onmiddellijk de gelegenheid te bieden actief kennis te maken met hun geschiedenis, heeft hij de 'historiotheek' bedacht. De kerngedachte is het nu al uitlenen voor tentoonstellingen binnen en buiten Schiedam van voorwerpen die wel geregistreerd en in goede staat zijn. Priester denkt daarbij aan het reguliere museale bruikleenverkeer, maar ook aan de Historische Vereniging die in haar gebouw of elders een tentoonstelling wil maken, een vereniging die een jubileum

Musis | 2001 | | pagina 382