Siem Rosman vindt het plan van Priester sympathiek maar kwetsbaar 385 Musis iemand die het anders ziet, dan kan die de leuke educatieve projecten ongemerkt laten versloffen. En mocht de gemeente onverhoopt een bestuur krijgen dat cultureel minder bevlogen is dan het huidige, dan kunnen de leuke plannen van Priester gemakkelijk en tamelijk ongemerkt sneuvelen in een bezuinigingsronde. Een officieel museum geeft meer garanties Het is overduidelijk. De opvattingen van de gemeentearchivaris en die van de voorzitter van de Historische Vereniging over de toekomst van de Schiedamse historische collectie liggen minder ver uiteen dan het op het eerste gezicht lijkt. Daarom ligt de grootste bedreiging voor de historische collectie in het oud- vaderlandse spreekwoord: als twee honden vechten om een been, loopt de derde ermee heen! voor continuïteit. Ook Rosman beseft dat het Gedistilleerd Museum een gegeven en dus ook enigszins een handicap is. Hij benadrukt dat de geschiedenis van Schiedam meer is dan de jenevergeschiedenis. De Gekroonde Brandersketel laat meer de geschiedenis van de productie van het gedistilleerd zien en veel minder de rol van de bedrijfstak in de economische geschiedenis van Schiedam. Het museum is dan ook nadrukkelijk bedoeld om de geschiedenis van het ambacht te bewaren. De economische geschiedenis van Schiedam heeft bovendien heel wat meer facetten dan alleen het gedistilleerd. Ooit was Schiedam een visserijstad en na de teloorgang van de gedistilleerdindustrie is de scheepsbouw bijna een eeuw de voornaamste tak van industrie geweest. En dat geld? De plannen van Laurens Priester kosten ook geld. Het lijkt Siem Rosman beter de krachten te bundelen en te proberen met een ambitieus plan en een goede lobby er bij de raad zoveel mogelijk geld voor de historische collectie en een historisch museum met veel interactieve educatieve projecten uit te slepen. Binnen zo'n museum kunnen de plannen van Priester gemakkelijk een plaats krijgen. Een aantal prominente leden van de Historische Vereniging is actiefin het Gemeentearchief en heeft veel oog voor de noodzaak van en de mogelijkheden om de archiefcollecties te gebruiken bij het kweken van het door iedereen gewenst lokaalhistorisch besef bij jong en oud.

Musis | 2001 | | pagina 385