In Hasselt is het altijd rond c Rita Jouck fa Sfe Musis 386 I Wie nog een grootmoeder of tante van voor de v oorlog heeft en zijn wortels in Hasselt groeien, J weet bijna zeker dat de jenever een belangrijke rol speelde in de geschiedenis van Hasselt en zijn inwoners. <C 1 Ik denk aan mijn grootmoeder die voor ze slapen ging nog een borreltje inschonk. De beloning na een plichtsbewuste dagtaak was ongetwijfeld in haar nachtkleed een borreltje aan haar hart koesteren. Bij de geboorte van een kleinkind hoorde er een stookje bij. En nieuwjaarsdag werd het ijs gebroken en met een "drupke" geklonken op een voorspoedig jaar. Meer dan één saai uur heeft zij opgevrolijkt met een hartverwarmertje. Met de jeneversmaak in de genen ben ik haar nakomeling geworden. Generatie na generatie leerde "een drupke" drinken. Ik herinner mij hoe grootvader bij zijn verjaardag van al zijn kleinkinderen een fles jenever cadeau kreeg. Trots stelde hij dan zijn verzameling te kijk en te keur. Helaas, zijn godendrank was heilig. Een fles soldaat maken, was zonde. De flessen moesten eerst aarden in zijn kast, een beetje ouder worden, dan pas werd er een borreltje geschonken. Soms vroeg hij of je nog een tweede lustte. Op één been kon je niet lopen volgens het oude gezegde. Dan ging de fles terug in de kast. Hij was zeer zuinig. Het oog mocht ook wat hebben. Zijn kast was een bezienswaardige jeneverbar. Een rijkelijk gevuld assortiment van smaken en kleuren. De Hasseltse jeneverfeesten zijn een jaarlijkse traditie. Voor de twaalfde keer bruist en borrelt het tijdens de oktober jeneverfeesten. De doorsnee Hasselaar ziet ze vliegen en proeft tot hij sterretjes in de ogen van de vrouwen ziet! De rugpijn wordt dan even aan de kant geschoven. Huismoeders zijn dan enkele dagen verlost van hun keuken. De mannen zijn toch aan de borrel. Let op, de emancipatie is er! Wij gaan net zo graag en soms langer op de zwier. Wij zien deze dagen de borrel ook wel zitten. Wie heeft de smaak van de heerlijke bessenjenevers nog niet te pakken? Wij improviseren niet, recht op ons doel af schieten wij zeker niet te kort tijdens de jeneverfeesten. Vooral de stationsbuurt is een sfeerverslag waard. Hier verzamelen de dagtoeristen zich na een schitterende verkenning van de stad. Op het perron nemen ze afscheid van een aantrekkelijke stad in al haar facetten. Met een knipoog laten ze ons een sympathieke indruk na. Een niet te missen hoogtepunt dat het najaar inkleurt en verwarmd voor de komende wintermaanden zijn ongetwijfeld de Hasseltse jeneverfeesten. Tussen borrel en borrel doen sommige koppels water bij hun wijn. Hier vergeten ze alles wat gisteren gebeurde. Hier zien ze mekaar terug in de ogen en geven voor één etmaal toe dat ze toch maar mensen zijn. Aan een kruk, aan de toog of aan een tafel in de kroeg, loopt menig mannengesprek over in een lawaaierige discussie over een doelpunt van de laatste voetbalmatch. De nar komt hier ook altijd boven met zijn gamma moppen. Fantastische verhalen worden aangedikt en doen de ronde. Gelukkig heeft de laatste in de rij er geen oren meer naar, hij hoort het alleen in Keulen nog donderen. Zoals iedere stad een mascotte heeft, zijn wij Hasselaren maar al te fier op ons Borrelmanneke. Het manneke op de rug van een os draagt zoveel geschiedenis met zich mee. Rond dit standbeeld gebeurt ieder jaar "het mirakel". Het water van "het Borrelmanneke" verandert in jenever. Dan morst men gul met de borrels. Je mag proeven, jezelf "Lazarus" of"in the mood" drinken. Als men de geschiedenis van Hasselt afstoft, herinnert men zich de oude stad als een ansichtkaart. Een winterlandschap opgewarmd met een roodborstje, nostalgie uit een vroegere tijd. Iedere dag leidde men de ossen door de stadskern naar de stallen gelegen aan de stadswallen. Ze werden vetgemest. Met hun afval bemestten ze de magere heidegronden. Die gronden schonken op hun beurt graan. Met dat graan werd jenever gestookt. Het afval gaf men weer aan de ossen. De cirkel van het leven. Een boom verliest zijn blad. Het blad voedt zijn wortels. De boom krijgt weer een blad. Reeds in de 16de eeuw stookte men in Hasselt brandewijn voor eigen gebruik. Tussen 1665 en 1681 toen Hasselt bezet was door een Hollands garnizoen verbleven honderden militairen in de stad. Wellicht hebben zij onze borrel in de vijtde versnelling gezet. In de 18de eeuw kende Hasselt reeds 40 kleine jeneverstokerijen. Door de onafhankelijkheid van België in 1830 was het hoogtij voor de jenevernijverheid. Inl842 telde Hasselt ruim 25 stokerijen. Tussen 1860 en 1869 schreef Hasselt er 29 op zijn palmares. Hasselt was toen het jenevercentrum van Tijdens de jeneverfeesten tracht men in Hasselt een cliché te geven uit dit vroeger leven. Een boerenpaard doorkruist de Hasseltse binnenstad beladen met een vracht graan. Mannen verkleed in rijkswachtkledij uit lang vervlogen tijd. Honden aan een kar gespannen. Naoorlogse taferelen die vandaag zéér de indruk maken. Tussen het rumoer van een overbevolkte zaterdagstraat klinken bekende jeneverliederen en mikken meteen op "sfeer".

Musis | 2001 | | pagina 386