Natuurgenot in huis Kor Kegel 389 Musis In de Noordvestgracht wonen drie roodwangschildpadden, in het struikgewas bij distilleerderij Dirkzwager. Hoe ze er komen, weet niemand. Ook bij crematorium De Beukenhof zijn roodwangen in de sloot gesignaleerd. Een verrijking van de natuur? Dat vinden de heren aan het tafeltje helemaal niet. 'Ze horen hier niet. Je krijgt er faunavervalsing van.' Ze zijn bezorgd dat het ecologisch evenwicht verstoord wordt. Nu valt het met de roodwangschildpad nog wel mee, maar je zult de Amerikaanse boomkikker in de Poldervaart krijgen. Die vreet de hele vaart leeg. Je moet dus verantwoord te werk gaan, vinden ze. Niet zomaar van alles wat naast elkaar uitzetten. Vermoedelijk hebben die schildpadden eerst in een vivarium bij iemand thuis gewoond, tot de eigenaar er genoeg van kreeg. 'Zo gaat dat vaak,' zegt Gerrit Heus, oud-voorzitter van Natuurgenot In Huis. 'Mensen vinden het mooi, zo'n levende bak met water en planten en beesten, maar ze weten niet wat het vergt.' Les één van Natuurgenot In Huis: laatje goed voorlichten. Stel datje met een aquarium begint en van niets wetend zetje kardinaaltjes naast groene cyclides. Dat is lekker voor de cyclides, wantje houdt geen kardinaaltje over. Of stel datje appelslakken in je aquarium doet, omdat ze de ruit lekker schoon houden. 'Een appelslak kan verdrinken,' waarschuwt Aad van der Reijden. 'Je moet zo'n slak zelf laten afdalen, dan kan hij zich tijdig vol lucht zuigen.'Van der Reijden is penningmeester van Natuurgenot In Huis en vindt het zonde als mensen terug naar de dierenwinkel moeten. De Schiedamse aquarium- en terrariumvereniging Natuurgenot In Huis, opgericht in 1938, koninklijk goedgekeurd in 1974, rekent zich tot haar doelstellingen om beginnende liefhebbers bekend te maken met de ongeschreven regels van het kleine leven achter glas. In het verenigingsgebouw Het Stekkie bevindt zich een aardige bibliotheek, waarin je kunt vinden dat een hagedis fruitvliegjes en bufferwormpjes eet, en of guppies, maanvissen, neontetra's, diamantgoerani's en bittervoorntjes wel bij elkaar kunnen en welke planten je er dan bij kunt doen, wantje moet er rekening mee houden of de vissen schuimnestleggers zijn of de eieren op bladeren parkeren. Denk goed na, voordat je 'aquarioot' wordt. Een bak moet er natuurlijk uit zien, daar is het bestuur het redelijk over eens, maar vanzelfsprekend is dat niet. Wil je er prijzen mee winnen, dan moetje wel eens concessies doen. Gerrit Heus: 'Er zijn goochelaars die een bak kunnen inrichten, zo mooi, zo mooi maar wel gemaakt. Dat kun je zien. Je moet de natuur in een bak zijn gang laten gaan.'Aad van der Reijden: 'Als een plantje in een bak aan de wandel gaat, dan moet je het laten staan waar het stilstaat. Dat hoeft geen mooi plaatje op te leveren, maar het is kennelijk wel de plek waar dat plantje hoort, de plek die het voor zichzelf uitgekozen heeft. Een keurmeester kijkt daar niet naar,'nou, jammer dan.' Gerrit Heus huivert van 'kweekproducten' die met kleurstoffen ingespoten zijn, waardoor de vissen mooier lijken. 'Het komt de hobby niet ten goede, maar de meeste leken stappen er in. Het doet er niet toe of vissen in de natuur alleen groen of blauw zijn, wantje kunt sommige soorten nu in alle kleuren krijgen. Maar een bak wordt er niet mooier op. Het is juist een kunst soorten bij elkaar te zoeken, die goed samenleven en ook qua kleur harmoniëren.' Elke donderdag houdt Natuurgenot In Huis een contactavond en eenmaal in de maand is er een lezing of een excursie. Sinds Jos Frenks voorzitter is, trekt het aantal leden aan, vooral jongeren. Naast 54 leden zijn er 26 donateurs. De groei zit er sinds anderhalf jaar weer in, beaamt Aad Bergsma, één van de drie commissarissen en naar eigen zeggen de winterschilder. Het verenigingslokaal ziet er keurig uit, een enkel zijvertrek moet nog door hem gedaan worden. Subsidie krijgt de vereniging niet, omdat ze aan de W.H. Vliegenstraat op basis van een kraakcontract zitten, dus moet de vereniging zichzelf bedruipen. Daarom staat de bestuurskamer tijdelijk vol oud papier, want kranten en folders brengen vijf tot tien cent per kilo op. De vrijwilligers staan voor niets. Ze hebben een hal, een keukentje, een barretje gebouwd, een darthoekje vrijgemaakt, eigenlijk voor de jeugd maar de oudere leden maken er ook gebruik van, en ze hebben een werkplaats waar ze zelf hun aquaria, paludaria, terraria, insectaria, vivaria enzovoorts bouwen. 'Als je het niet goed doet, heb je geen natuurgenot in huis, maar een 'on'natuur in huis'. Onlangs legden ze voor de allereerste open dag in het clubgebouw een hele vijver aan, een lust voor het oog. Natuurgenot is voor een deel kijkplezier. Voorheen zat de vereniging aan de Singel, het Singelkwartier kende een rijk verenigingsleven. Maar het pand moest gesloopt worden. Negen jaar zit de vereniging nu in Nieuwland, aan een singel achter het Dr. Wibautplein, maar bij de buren, deVOGG, kennen ze de naam Natuurgenot In Huis niet. 'O, is dat die aquariumclub?' Natuurgenot In Huis is meer dan een aquariumclub. 'De vissenmannen zijn misschien wel in de minderheid. Er zijn ook kikkermannen, slangenmannen, schildpaddenmannen. Ik ben zelf een kikkerman,' zegt Aad van der Reijden, de 'penningguppy'. Hij spreekt van een evolutie die je doormaakt. 'Vissies vangen in de vaart, kikkerdril scheppen, waterpest, plantjes uit de sloot, zo zijn er veel begonnen. Ik ook. Maar dan zie je hoe rijk je hobby kan zijn. En dan ga je je specialiseren en vaak ook zelf kweken.' Gerrit Heus: 'Watje zelf kweekt, hoefje niet uit sloot te halen. En je wordt minder afhankelijk van de dierenhandel.'

Musis | 2001 | | pagina 389