Op weg naar het einde Hans van der Sloot Een nieuwtje: In het Midden-Limburgse dorp Sint Odiliënberg is een begraafplaats te koop. Het is een 6,5 hectare groot bosperceel, in particulier bezit, waarop de bestemming 'begraafplaats' rust. Het heeft 'unieke exploitatiemogelijkheden', aldus de advertentie in de regionale krant. De vraagprijs is 475 duizend gulden. De gemeente wil er vanaf en hoopt op een investeerder met ideeën voor 'een heel bijzondere begraafplaats met grafhuisjes van drie bij vijf of vijf bij zeven meter, met luxe grafmonumenten en kapelletjes, zoals je in Italië wel ziet'. Volgens diezelfde gemeente willen mensen steeds luxer en duurder begraven worden. Ze willen niet langer aangeschreven worden dat het graf van een familielid wordt geruimd. Ook grafheuvels zijn in. Om nog maar te zwijgen van dierengraven, waarvoor verdrietige baasjes steeds meer geld uittrekken. Kortom, mogelijkheden genoeg in het Limburgse bos. 391 Musis Het is voor het eerst - maar niet onverwacht - dat in Nederland een begraafplaats zo openlijk te koop wordt aangeboden. De privatisering heeft ook de laatste rustplaats van Nederland bereikt. Met name uitvaartverzekeraar Dela heeft belangstelling voor minder rendabele, maar pittoresk in de natuur gelegen grafakkers. Want inderdaad; de mensen willen anders, duurder, luxueuzer en exclusiever, zelfs op de laatste reis. En dus beroert Dela beschaafd de snaren van emotionahteit en heeft in de onverstoorde grafrust een gat in de markt ontdekt. Nu vinden inderdaad veel veranderingen plaats in de Nederlandse begrafenistradities. En snel. De verzamelijking die vanaf de jaren vijftig het zwart, zilver en paars steeds grijzer en eentoniger kleurde, lijkt nu zelf ten grave te worden gedragen. De begrafenistoptien die gedurende decennia lang aangevoerd door het Waartoe, waarheen' van Mieke Telkamp is op z'n retour. Wie Freddy Mercury wil of desnoods Charles Ives, wordt door de weldenkende begrafenisondernemer op z'n wenken bediend. Wil men herfstbladeren inplaats van bloemen, dan behoort dit (gesteld dat herfstbladeren op dat moment voorhanden zijn) eveneens tot de mogelijkheden, zoals feitelijk in elke persoonlijke kleuring kan worden voorzien. De Nederlander staat in Europa voorop met z'n opmerking: 'zet mij maar bij de vuilnisbak', als het om begraven of cremeren gaat. De hoogte van de doorsnee begrafenispolis staat in feite ook niets anders toe. Eerlijk is eerlijk. Maar in de praktijk komt daar weinig van terecht. Integendeel. De voorgewende nuchterheid van de Nederlander ten opzichte van de laatste reis, begint barsten te vertonen. Van zo diep in de buidel tasten als andere Europese nationaliteiten is nog geen sprake. Het grafmonument blijft voorlopig nog heel bescheiden en de kist nog het eenvoudige model waarvan iedereen weet te beweren dat hij slechts bestaat uit fineer over golfkarton om het vlamvatten te bevorderen, maar hierin komt snel verandering. Bronzen plaquettes, notenhout en een familiegraf zijn niet langer voorbehouden aan de meest aanzienlijken onder ons. Een andere ontwikkeling is dat de nuchtere Nederlander af wil van de geroutineerde zakelijke afhandeling door de begrafenisondernemer. Emotionahteit mag weer een plaats hebben. Het is niet langer ongebruikelijk dat een betrokkene zelf het protocol opstelt voor diens begrafenis of crematie. En al evenmin dat de nabestaanden zich alle moeite getroosten om de uitvaart tot een persoonlijk eerbetoon en beleving te maken. Zoiets vergt eerder begeleiding dan organisatie en vraagt van de ondernemer de nodige inventiviteit in inlevingsvermogen. Dat de doorsnee begrafenisondernemer moeilijk uit de voeten kan met vragen die zijn standaardaanbiedingen te boven gaan, heeft veel, zo niet alles, te maken met de aard van het begrafenisbedrijf. Ook de uitvaartverzorger denkt zakelijk. Standaardisering, ketenvorming, collectieve inkoop en kostenoverheveling worden in de wereld van de begrafenis ondernemer evengoed gehanteerd als waar ook elders in het zakenleven. De plak cake, na de plechtigheid, is een daarin nauwkeurig omschreven kostenpost. Een extra plak behoort niet tot de mogelijkheden tenzij vooraf overeengekomen en in de begroting verwerkt. De begrafenisondernemer denkt en rekent in eenheden en tijdslimieten en had daarin lange tijd

Musis | 2001 | | pagina 391