tliat voor de hand om goed na Musis 392 het tij mee. Emotionaliteit was uit en hoe afstandelijker de plechtigheid, hoe liever de familie het had. Andere culturen en de media die uitgebreid verslag doen van begrafenissen over de gehele wereld doen hun invloed gelden. Westelijk Nederland telt zo'n kleine honderdtwintig nationaliteiten, verdeelt in enkele tientallen verschillende culturen en een veelkleurige staalkaart aan religies en religieuze stromingen. Hindoestanen en Hindoestaanse Surinamers, Antillianen, Soedanezen, Ambonezen, Javanen, Pakistani, Tamils, Spanjaarden, Turken, Koerden, Marokkanen, Peruanen en Palestijnen, om maar een willekeurige greep te doen wensen allen volgens eigen gebruiken afscheid te nemen. De eerste bontbeschilderde West-Afrikaanse kisten in de vorm van een auto, een vliegtuig of een boot, al naar gelang de wijze waarop de overledene zich in het hiernamaals wil voortbewegen, zijn al op de randstedelijke begraafplaatsen gesignaleerd. Hindoestanen wensen de wacht te houden bij de oven waarin het lichaam wordt verbrand en Antillianen willen hun doden zingend en met een theatraal vertoon aan verdriet ten grave dragen. Aan de hoge zije en het plechtige gezicht van de Nederlandse begrafenis ondernemer hebben ze geen boodschap. Zij regelen de zaken op hun manier. 'Het grote publiek is er niet van op de hoogte, dat iedereen zelfstandig de uitvaart kan en mag verzorgen', zegt directeur van de Beukenhof Maijan Holierhoek. 'Mits wordt voldaan aan een paar wettelijke voorschriften, mag iedereen als ondernemer optreden en zich bij ons aanmelden. De begrafenis verzekering dekt geheel of gedeeltelijk de kosten van de uitvaart. De verzekeraar schrijft echter niet voor hoe die uitvaart er vervolgens uit moet zien en door wie deze moet worden uitgevoerd'. De gewoonte heeft de vormen aangenomen van een verplichting. Vanzelfsprekend willen de begrafenis ondernemers de ontwikkelingen voor zijn en spreken de consument bij leven zo persoonlijk als hen mogelijk is aan. Televisiespots verhalen van persoonlijke beleving in suggestieve beelden van de woestijn of de nachtclub. Wie wil kiezen tussen Ramses II of Billy Holiday heeft aan de verzekeraar een goede.Voor alles bestaat een polis. En een vooraf afgesproken prijs. Of die nieuwe consumentenbenadering voor alle begrafenis ondernemers de beoogde bedrijfsresultaten zal opleveren, is vooralsnog ongewis. Het marketingconcept dat Dela heeft ontwikkeld lijkt succesvol. Anders zou die onderneming niet zelf begraafplaatsen opkopen en exploiteren. Maar in die Dela-benadering wordt niet het Nederlandse publiek aangesproken dat de uitvaart graag anders en persoonlijker geregeld wil zien noch de etnische minderheden die een eigen grafcultuur hebben. Die halen hun schouders op bij de mooie televisiebeelden die de belofte van exclusiviteit begeleiden waarmee 's lands grootste begrafenisondernemer z'n klanten een mooi, stijlvol en vooral persoonlijk einde aanprijst. Wie wil dat de uitvaart geen gebeurtenis blijft, maar een beleving wordt, zal het eerder zoeken bij de

Musis | 2001 | | pagina 392