+-J SSI,, "3fe De beeldgeschiedenis van Vlaardingen staat voortdurend in de belangstelling. En daarmee ook de fotografie van Pieter van den Berg die na 1930 gedurende tientallen jaren het dagelijks leven in Vlaardingen heeft vastgelegd in een omvangrijke verzameling van meer bijzondere en doorsnee gebeurtenissen. P. van den Berg was, wat men vroeger een stadsfotograaf noemde: een professionele fotograaf die ook wel voor kranten en in opdracht werkte, maar daarnaast een ruime collectie foto's onderhield van evenementen, ongelukken en situaties waarvoor burgers eventueel belangstelling zouden hebben. De negatievenverzamelingen van dergelijke stadsfotografen lopen niet zelden in de tienduizenden stuks, waaronder grote aantallen niet geregistreerde en daarom moeilijk te rubriceren en annoteren exemplaren. De negatievenverzameling van Van den Berg was hierop geen uitzondering. Bewaard gebleven zijn 134.000 stuks negatieven waarvan een gedeelte als kwetsbare glasplaten. Wat de stadsfotografen dreef was, naast de mogelijkheid om met de verkoop (bescheiden neven)-inkomsten te verwerven een grote nieuwsgierigheid, kennis van het stads- of dorpsleven en zin om gebeurtenissen voor later vast te leggen, vaak zonder zich al te veel zorgen te maken over nadere beschrijving, rubriceren en toelichten. Dat is het werk voor het nageslacht en voor particuliere en institutionele verzamelaars. Piet van den Berg wordt in het boek 'Vlaardingen toen - visserij- en stadsbeelden' door de auteurs M.P. Zuydgeest en J. Borsboom de 'vergeten fotograaf' genoemd. Dit 'vergeten' gebeurde na de Tweede Wereldoorlog opzettelijk vanwege de NSB-sympathieën van Van den Berg, waarvoor hij allereerst Musis 394

Musis | 2001 | | pagina 394