Dagelijks leven J rr Cr CD O' 395 Musis f-n- gestraft werd met drie jaar insluiting in het Oranjehotel in Scheveningen en vervolgens moest toezien hoe anderen van zijn werk gebruik maakten zonder daarbij zijn 'besmette' naam te gebruiken om vervolgens ook de betaling te verzuimen. Het idee om een keuze uit de foto's te exposeren in het Visserijmuseum en het Stadsarchief en een aantal ervan te bundelen in een fotoboek, ontstond tijdens één van de vele bezoeken van de zoon van Van den Berg aan het gemeentearchief. Deze had zich ten doel gesteld om het bewaard gebleven materiaal te inventariseren en opnieuw af te drukken. Dit leverde reeds een collectie op van ruim zesduizend Vlaardingse foto's. Het Visserijmuseum en het Stadsarchief stelden uit deze - op zichzelf al waardevolle en omvangrijke collectie - twee tentoonstellingen samen. Het Visserijmuseum legt hierbij vanzelfsprekend de nadruk op de maritieme- en visserijfoto's terwijl het Stadsarchief een selectie toont van foto's van gebeurtenissen in en rondom de oude Vlaardingse binnenstad. In samenwerking met Boekhuis Den Draak en de Europese Bibliotheek in Zaltbommel werd tenslotte een fotoboek samengesteld onder redactie van M.P. Zuydgeest en J. Borsboom. Het boek behandelt in zestien 'foto'-hoofdstukken een veelheid van onderwerpen die variëren van de nieuwbouw van Belgische motortrawlers tot het foerageren van een logger, het overbrengen van de vleet uit een nettenschuit, de aankomst van de stoomlocomotiet over het pas aangelegde spoor bij de Nieuwe Matex, de uitbreiding van de teerdistillatie- ovens van N.V. Crow Cathpole, de demonstratie van een autogiro in 1938 op het terrein van de voetbalvereniging Hollandiaan en het kolenbunkeren van de het Zweedse oorlogsschop Oscar II. De grote verdienste van de samenstellers is daarbij dat zij elke gefotografeerde gebeurtenis tot in detail van commentaar voorzien. Naast de beelden van P. van den Berg leren we daardoor dat Slager Johannes in 'tVeld (Kuiperstraat 46) een meester was in het maken van kunstwerken van hard vet en dat zich achter een gezelschapje voor het vertrek naar hun vakantiebestemming - vertrekkende dames, zich de hulpstomer VL 43 'Noordzee' bevindt alsmede de schroefstoomboot VlaardingenV van de N.V Vlaardingse Stoomboot Maatschappij waarvan de Kotterdamsche Tramweg Maatschappij sedert 1918 de grootste aandeelhouder was. Met deze minutieuze arbeid is het beeldverslag van het dagelijks leven een documentaire geworden van gebeurtenissen die het Vlaardingse stadsleven kleur verleenden. Vlaardingen toen, visserij en stadsbeelden in foto's van Piet van den Berg, door M.P. Zuydgeest en J. Borsboom m.m.v.J van den Berg; uitgave Europese Bibliotheek Zaltbommel i.s.m Boekhuis Den Draak Vlaardingen, 128pagina's met 200 illustraties. Prijs: hfl. 49.90

Musis | 2001 | | pagina 395