en burgemeester Poppe op 13 Musis en dan resteert een formeel besluit van de ministerraad. Eind april weten we of Kees van der Windt promoveert. (In buurgemeente Schiedam lukte het eerder een wethouder om in dezelfde stad burgemeester te worden) Is zo'n burgemeestersreferendum een voorbeeld van democratie-van-onderop? Nee, zelfs een referendum zal Vlaardingen geen burgemeester Poppe opleveren. Remi Poppe zit niet bij de sollicitanten. Dat kunnen we gemakkelijk afleiden uit twee publieke feiten. De eerste is de profielschets. In juni leverde de Vlaardingse gemeenteraad een profielschets af, waarin een coach werd gevraagd, een mentor, een bruggenbouwer, een initiatiefnemer. Franssen was lovend over die profielschets, maar vond het wel wat veel van het goede. Gemeenteraden kunnen het nooit laten om een schaap met vijf poten te claimen. Poppe is geen bestuurlijke duizendpoot, de voormalige SP-fractieleider uit de Vlaardingse raad kan veel en dat heeft hij ook in de Tweede Kamer laten zien, maar hij is geen coach en geen mentor en geen bruggenbouwer. Wel iemand die initiatief neemt. Met een burgemeester als Poppe zou Vlaardingen niet wegsukkelen. Maar de SP'er zit niet tussen de kandidaten. Hun politieke neigingen zijn namelijk bekend.Vier ervan zijn PvdA-lid, vier zijn van de WD, drie van het CDA, twee van D66 en één van Groenlinks. Het zijn mannen tussen de 42 en 58 jaar. Nee, zelfs een volksraadpleging brengt geen Poppe als eerste burger - en zelfs op 1 mei niet. Er was een vijftiende kandidaat. De heer in kwestie trok zich na een ontluisterend telefoontje met de commissaris van de koningin terug. Franssen had deze anonieme persoon te verstaan gegeven geen kans te maken, omdat deze sollicitant partijloos was. Zo werkt dat in de verouderde partijpolitiek. Je moet kleur bekennen en dus al concessies doen vóórdatje in de politiek leert concessies te doen. Er is in bestuurlijk Nederland wel een enkele partijloze burgemeester, maar dat mag van de politieke kaste geen usance worden. O, Poppe... De dagen van schermutselingen tussen Remi Poppe, Bas Goudriaan, George Neijssl, Jan Bulva en Chris van Roon behoorden in de jaren tachtig tot de mooiste episodes uit het Vlaardingse gemeentebestuur. Wie heeft geen heimwee naar dat tumult? Elke raadsvergadering stond in brand en menigeen zocht tijdens de schorsingen het Scheele Hoekje op om bluswater te zoeken.Vaak het verkeerde bluswater. Geflambeerd keerden de heethoofden terug in de raadzaal, tot ergernis van burgemeester en geheelonthouder Wim Kieboom. A.F.A. van Lier - geen burgemeester om ha, Fred tegen te zeggen. Het was met Van Liers opvolger, L.W. Stam uit het kille Noord-Holland, al net zo. Wij proberen het wel eens, maar mijnheer Stam is geen Bert in de omgang. Dat is in Schiedam al die jaren door toch anders geweest. Waar Vlaardingers qua politieke inhoud stoutmoediger zijn, brutaler, daar zijn Schiedammers gemoedelijker in het tutoyeren. Het is dikke mik, maar als je ziet dat er weinig knokpartijen zijn, wil dat ook niet alles zeggen: datje Reinier mag zeggen tegen burgemeester Scheeres. Iedere Schiedammer zegt Reinier. Maar kritiek ho maar! Of het moet in het wijkblaadje zijn van Schiedam-West, waar Reinier woont zonder nog lid te zijn van de bewonersvereniging. De burgemeesters van Vlaardingen hebben de laatste dertig jaar in grotere afstand gestaan tot de bevolking dan de burgemeesters van Schiedam. Ieder jaar weer klaagde de stichting Haring - en Bierfeest dat burgemeester Van Lier zo nodig precies op de zaterdag van dit volksgebeuren met vakantie moest. Dat ging er in Schiedam anders aan toe. Bij de Brandersfeesten bleef Remier bij wijze van spreken het langst pimpelen. Een sprekender tegenstelling is er niet. De paradox wil dat de Vlaardingse burgemeesters een zwaardere reputatie aankleeft. Zo beschouwt men Heusdens nog steeds wel als een reus, naar wie niet voor niets de belangrijkste parallelbaan langs rijksweg 20 werd genoemd. Het Liesveld, de Stadsgehoorzaal, de 'stadsuitleg' naar Holy - het wordt aan Heusdens toegeschreven, waarbij men gemakshalve over het hoofd ziet dat een burgemeester, zeker sinds de opstandige jaren zestig, slechts voorzitter was van een gemeenteraad, waarbij de politieke portefeuilles geheel bij de wethouders lagen - in de constructie van een door de Kroon benoemde burgemeester overigens een terechte verlegging van het zwaartepunt naar wél gekozen volksvertegenwoordigers. Hoe was het in het tijdsgewricht voorafgaand aan die wilde jaren zestig? Het is beslist waar, dat een burgemeester in de vroege jaren van Heusdens meer gewicht had dan na in de latere jaren van burgemeester Heusdens, toen wethouders de macht naar zich toe trokken. Maar in dat geval had élke burgemeester dat Liesveld, die Stadsgehoorzaal en die lelijke Holy-wijk voor elkaar gekregen - wat heeft de persóón van Heusdens daar nu aan toegevoegd? Als het zo'n kei was, waarom gingen de wethouders dan de dienst uitmaken? De reputatie van burgemeesters moet dus te allen tijde sterk worden gerelativeerd. Had Roelfsema Vlaardingen gediend, hij zou even positief de annalen zijn ingegaan. Maar hém Kieboom was een eikenhouten bestuurder, ongepolijst, recht door zee. Zijn voorlichters predikten het Kiebomisme. Journalisten vierden in de lokale etablissementen dat zij in het mogen schrijven over Kieboom een bijzonder voorrecht genoten. Zij kenden Schiedam niet, die na de regenteske Harm Roelfsema een echte liefhebber van het Schiedamse product kregen in de persoon van Arie Lems, die op zijn beurt werd opgevolgd door John te Loo, die in Winschoten de raadsvergaderingen nog in jacquet had voorgezeten. Dat waren schommelingen. In Vlaardingen had je vóór Kieboom de stijve heer J. Heusdens gehad - geen man om Jan tegen te zeggen - en na Kieboom kreeg je de door en door hoffelijke heer associëren de Schiedammers met de verwoesting van de binnenstad en de Brandersbuurt, straatjes waarvan een wethouder met toerisme in zijn portefeuille tegenwoordig zou kwijlen. Schiedammers jijen en jouen met hun burgemeesters en geven hem onbevangen van onder uit de zak. Met zo'n cultuurverschil zou je iets anders verwacht hebben, namelijk dat een 'gekozen' burgemeester in Schiedam dichterbij had gelegen. Maar zelfs herbenoemingen worden hier niet breed uitgemeten. Het is een cliché dat de politiek vervlakt - toch maakt dat het waarschijnlijk verklaarbaar, dat Vlaardingen nu met het eerste

Musis | 2002 | | pagina 13