Geflambeerd keerden de heethoofden terug in de raadzaal tot ergernis van burgemeester en geheel onthouder Wim Kieboom. 15 Musis burgemeestersreferendum van Nederland komt. De Vlaardingers staan tot hun burgemeesters in een andere relatie dan de Schiedammers tot hun burgemeesters en het had in de lijn gelegen dat Schiedam eerder zou experimenteren met een door het volk geparachuteerde burgemeester. Daar zou een Scheeres het trouwens zo winnen van een Theo H.B. Schoenmakers of een Will van Wijk (alleen niet van Aad Wiegman, maar dat is weer een ander verhaal) Juist Vlaardingen, waar men gewend is een soort stijveharkenburgemeesters te vousvoyeren, opent nu het kanaal van volksinvloed op de burgemeestersbenoeming. Is dat niet vreemd? Nee, het is niet vreemd. Want het is slechts ogenschijnlijk zo. En daarom ook doet Poppe niet mee. Er mankeert nog verschrikkelijk veel aan het democratisch gehalte van de burgemeestersbenoeming-nieuwe-stijl. In de eerste plaats mankeert eraan, dat de gemeenteraad een voorselectie maakt. Van de veertien kandidaten - en sluit niet uit dat er popi-jopi's tussen zitten - kiest de gemeenteraad er op 29 januari twee, die referendabel zullen zijn - en omdat een stadsbestuur van zulke dingen zelden verstand heeft, zullen die twee vermoedelijk géén popi-jopi's zijn. Dat is het eerste manco. Het tweede heeft er direct mee te maken. Als je weet dat er een voorselectie is van een zelfde soort vertrouwenscommissie, dat voorheen aan politiek Den Haag advies uitbracht over de begeerde regenten, dan haken veel geïnteresseerden bij voorbaat af. Er zit geen vrouw tussen. Er zit geen Poppe tussen. Er zit geen Gerard Schut of Hans Dubbeldam tussen. Het is gewoon weer allemaal dezelfde chocola. En die ene die partijloos is, geeft het na een telefoontje met commissaris Franssen subiet op. Waarom geen Agnes van Ardenne? Omdat deze oud-CDA- wethouder, thans prominent Tweede-Kamerlid, gezien heeft dat de nieuwe burgemeester op die socialistische 1 mei zijn werkkamer aan de Markt mag betreden? Op dit moment kan de vraag nog: komt er wel een referendum? Het is zeer wel denkbaar, dat als de raad twee kandidaten geselecteerd heeft, de nummer twee zich terugtrekt omdat hij zijn kansen drastisch gereduceerd ziet en dan liever niet een publiek breed uitgemeten nederlaag lijdt. Zijn we er dan? Nee. Een derde probleem bij het Vlaardingse burgemeestersreferendum is dat minister De Vries al direct na de start van de sollicitatieprocedure kritiek had op de gang van zaken. De Vries vond dat de procedure overnieuw moest. Er was namelijk een risico dat er al sollicitanten waren, die pas na het opsturen van hun brief te horen zouden krijgen dat er een referendum aan gekoppeld zou worden - waarbij dan het principe geldt dat er meer dan één naam in de openbaarheid komt. Hoogleraar bestuurskunde prof. dr.Jan Douwe Elzinga, die voorzitter was van de staatscommissie die pleitte voor gekozen burgemeesters, tekende onlangs nog aan (in Binnenlands Bestuur, 14 december 2001) dat geheimhouding niet past bij democratisering van de burgemeestersbenoeming. Daar heeft Elzinga gelijk in, maar wat voor minister De Vries speelde, was dat in een procedure van meet af aan duidelijk moet zijn of het een traditionele procedure wordt (met het principe van geheimhouding) of een moderne (met openbaarmaking van de namen van meer dan één sollicitant). Waarom is dat van belang? Stel je voor dat een wethouder uit Schiedam burgemeester van Vlaardingen zou willen worden (ik weet zo gauw niet wie, maar stel je voor) Zodra bekend wordt dat die Schiedamse wethouder bij de kandidaten zit, is het met z'n gezag en geloofwaardigheid in Schiedam gedaan. Voorafgaand aan de openstelling van de sollicitatietermijn behoort zo'n wethouder te weten of het in de rede ligt dat zijn naam bekend wordt gemaakt. Daarin zat het verwijt van De Vries. Een procedureel verwijt. Het moest over, vond de bewindsman, bepaald niet het type vernieuwer en ook nu weer aartsconservatief. Het was met name de Vlaardingse PvdA-fractieleidster Anny Attema (die ook al niet gesolliciteerd heeft), die met haar partijgenoot in het kabinet de vloer aan veegde. DeVries had zich niet in de feiten verdiept, zei ze, de wetswijziging was al klaar toen Vlaardingen de procedure startte, dus sollicitanten konden weten welk risico ze liepen - daar kwam het op neer. En het gelijk van Attema wordt gestaafd door het feit dat geen sollicitant zich terugtrok, toen bekend werd dat er een referendum aan gekoppeld zou worden. Dus DeVries liet het maar zo. De minister zei maar niets meer. In de politiek is de weg van de meeste lafheid vaak de weg van de minste weerstand. Toch bleef er een schaduw hangen boven het Vlaardingse burgemeestersreferendum. Met dank aan Klaas de Vries. Het vierde, en grootste, en ergste probleem van alle is echter dit: als na een referendum de burgemeester wordt gekozen, op wie de meeste Vlaardingers stemden, dan zal deze in democratisch opzicht een schertsfiguur zijn. Dan hebben de Vlaardingers weliswaar een burgemeester aangewezen, via via, want gemeenteraad, commissaris van de koningin, minister DeVries en kabinet-Kok moeten het nog wel goedvinden. En dan zit die meneer er... en dan is het een zogenaamd gekozen burgemeester, die geen enkele bevoegdheid méér zal hebben dan alle andere burgemeesters die tot nu toe door de Kroon benoemd zijn. De bij referendum favoriete burgemeester van Vlaardingen heeft geen sikkepit méér te vertellen. Hij mag niet eens zijn eigen wethouders aanwijzen. Dat blijft gewoon de gemeenteraad doen. Hij mag niks meer dan de heer (Bert) Stam thans mag. Ach, als Remi Poppe toch had meegedaan. En als hij gekozen was. Dan had hij nog minder te zeggen gehad dan toen hij vijftien jaar geleden fractieleider was van de Vlaardingse SP. Want toen mocht hij meestemmen over nieuwe wethouders.

Musis | 2002 | | pagina 15