Berusten en inschikken I 17 Musis wandeltempo. Dat wekt geen argwaan. De tegenstander ziet pas watje van plan bent, als je al halverwege bent, of verder. Dan is het voor hem te laat om nog tegenmaatregelen te nemen." Achteraf bleek dit een juiste analyse van de door Rijkswaterstaat gekozen werkwijze. Aanvankelijk leek het, dat rijksweg 19 was gedegradeerd tot een stukje van de rondweg bij Den Haag, waaraan later terloops een weg naar Rijswijk werd vastgeknoopt en weer later een verbindingsweg naar Delft. Toen het asfalt Delft-Zuid had bereikt, werd iedereen duidelijk welk spel er was gespeeld en drong het besef door dat die laatste, fel omstreden paar kilometers nu ook niet meer tegen te houden waren. December 2001. Als Nederland in het klein. Zo ziet het De la Marplein in Woudhoek er uit op deze koude maandagmorgen. Zou het op andere dagen anders zijn? Waarschijnlijk niet. De auto's zijn keurig tussen de witte streepjes geparkeerd, de betonnen vuilcontainer staat heel democratisch precies in het midden van het plein. Aan de ene kant wordt de ruimte begrensd door sociale woningbouw van de betere soort, aan de andere kant door een rijtje twee onder één kap eigendomswoningen uit het duurdere segment.Veel huizen maken, doordat de gordijnen nog zijn gesloten, een slaperige indruk. De schooljeugd fietst brallend voorbij, de boompjes staan keurig in het gelid en tussen de kale takken scharrelen nerveuze koolmezen. Boven dit alles hangt een kille grijze lucht en in die lucht gonst een mengelmoes van lawaai. Verkeer, vliegtuigen, boormachines. Geuren zijn er niet. Misschien ruikt het vaag naar een schoonmaakmiddel. Straten die 'plein' worden genoemd zonder dat ze die ruimtelijke belofte werkelijk waarmaken, vind je alleen in Nederland. Het land waar alles zijn plaats heeft en alles een paar maten kleiner is dan elders, zelfs de menselijke geest. De oostzijde van het De la Marplein grenst aan het talud van de toekomstige A4. Tussen de tuinen en het tracé ligt een niemandsland van een meter of veertig, bestaande uit een wandelpad, een smalle singel en de klinkerweg naar tenniscentrum Ketelhage. Links torent boven de bomen de rechthoek uit van een flat inVlaardingen-Holy. In dit landschap vol rechte lijnen valt het zandlichaam met zijn slordige vormen lelijk uit de toon. De klinkerweg ligt aan de voet van de met gras en struiken begroeide zandbulten die al veertig jaar hun best doen te verwilderen, tegen beter weten in, omdat op een dag onvermijdelijk de bulldozers en asfaltwagens zullen verschijnen om korte metten te maken met alle natuurlijke aspiraties. Tot dusverre ontbrak het de politiek aan de moed de snelweg daadwerkelijk aan te leggen, maar het toeval heeft de bestuurders nu een bruikbaar argument in handen gespeeld om de laatste schakel van de A4 alsnog te smeden. Dat argument is de gezondheid van de inwoners van Overschie, die omkomen in de stank en de herrie van de A13, een verkeersriool stinkend naar de uitlaatgassen van 200.000 auto's dagelijks. Beweerd wordt, dat de overlast op dit punt pas zal afnemen als de A4 er ligt. Zo zijn er naast economische, nu ook humane redenen om haast te maken met een weg waarvan het nut tientallen jaren omstreden was. Van het rijtje twee onder één kapwoningen op het De la Marplein, staat Never Mind te koop, maar volgens buurvrouw De Leeuw houdt dat geen verband met de snelweg. Voor een uitgebreid gesprek vindt zij het te vroeg in de ochtend, ze loopt nog in haar kameijas. ,,U moet maar eens terugkomen als mijn man thuis is. Die heeft wel een mening over de weg." Wim de Leede, gepensioneerd administrateur, is een vriendelijk en praatgraag mens die de onverwachte gast spontaan binnen noodt en koffie aanbiedt. Hij behoort tot de bewoners van het plein die zich al hebben geschikt in het onvermijdelijke. Want die weg -tja, hij wist waaraan hij begon toen hij een jaar geleden dit huis kocht. Hij is een rasechte Schiedammer en in Schiedam wordt immers al jaren over de A4 gepraat. „Maar ik laat me er niet door opnaaien. Ik denk dat hij zo wordt ingekapseld, dat we er weinig last van zullen hebben," zegt hij hoopvol. Verzet? Waarom? „Je kan er wel

Musis | 2002 | | pagina 17