Musis 20 zichtlijnen worden heropend. De randen van de hernieuwde ruimte worden gelardeerd met beelden, vol beweging, dan weer verstild, of ranke staketsels met een lichtlijn als zwevende afdruk van het stedelijk tapijt van de Koemarkt. In het Cadeau aan de stad wordt de circulatie op de Koemarkt in oude luister hersteld. Dit betekent ook het verwijderen van alle kiosken. Op die wijze ontstaat een natuurlijke as tussen het Stadserf en de Koemarkt die een meerwaarde biedt aan de verbeteringen die momenteel worden voorbereid en uitgevoerd en die de Broersvest veranderen in een wandel- en verkeersboulevard met allure. Herstel van de verkeerscirculatie maakt ook de toe- en uitgangen van de parkeergarage eenvoudiger bereikbaar en lost de huidige verkeersproblemen op. Een verdere meerwaarde wordt gegeven door het plaatsen van beelden of sculpturen in de zichtlijn vanaf het Stadserf. Een onderdeel van dit plan omvat het verwijderen van de kiosken op de toegang tot de Koemarktbrug. Hierdoor wordt het zicht op de historische Lange Haven hersteld en vervult ook de Gerrit Verboonstraat met het zicht op de schitterende bomenrij op het pleintje voor café De Unie en het door Dudok voor de HAV-bank ontworpen kantoorgebouw stedenbouwkundig weer een rol. tekeningen door Dielemans als impressies aan het cadeau werden toegevoegd. Schiedam Noord en Zuid worden gescheiden door de 'snel stromende grijze asfaltrivier: de A20'. Met stalen oevers, de bebossing aan weerszijden, de geluidsschermen en taluds vormt dit element een bijna fysieke en zeker psychologische barrière tussen beide stadsdelen. Door dit verkeerslandschap slingert zich de verbinding Churchillweg-Nieuwe Damlaan. Maar.., zoals de verbinding over 'de Kop van Zuid' de schakel vormt tussen de beide delen van Rotterdam aan weerszijden van de rivier, zo kan de Schiedamse verbinding over de A20 heen de potentiële 'Kop van Noord' voor onze stad voortbrengen. Op de knoop van een aantal structurerende lijnen zoals de A20, de Poldervaart en de Churchill- weg kunnen Schiedam- Noord en de rest van stad aan elkaar worden gehecht. Wanneer hier projecten tot ontwikkeling worden gebracht kan hier een stedelijk sieraad ontstaan in de vorm van een vlinderstrik. Een sieraad in het rood van de bebouwing en het groenblauw van de natuurlijke omgeving. Een fantastisch brandpunt in een stedelijke route van het groen van 'Midden-Delfland' naar het blauw van 'De Nieuwe Maas', dat zich voor de voorbijganger ontrolt als een kralensnoer van stedelijke en landelijke momenten. Hiervoor een begin ontwerpen is één van de schetsen uit het Cadeau aan de stad. Een ander onderdeel is de aanpak van de openbare ruimten. Van de pleinen dus, de in de stadsontwikkeling door de eeuwen heen ontstane open plekken, de havens en de singels die de stad doorsnijden, de straten de knooppunten en de entrees. Kernpunt is de Koemarkt als voormalig kloppend hart van de stad, de ontmoetingsplek bij uitstek en voor velen de eerste kennismaking met Schiedam. De gebouwen rondom het plein ademen die sfeer. Ontworpen vanuit een zekere grootsteedsheid, en zich bewust van hun dominante rol. De Koemarkt is te vol waardoor de ruimte als kwaliteitskenmerk verloren is gegaan. Het uitzicht over het plein op de karakteristieke stedelijke wanden met bijzondere gebouwen is verdwenen. De voorgestelde ingreep betreft een ordening, waarbij de leegte wordt heroverd, de circulatie wordt hersteld en de Het Stadserf is als plein te leeg en te vlak. Een stedelijke doorgangsroute schurkt en schuurt er langs. Met enkele ingrepen kan het Stadserf worden veranderd in een brandpunt van ruimtelijke ontmoetingen. De verbindingen die hiervoor nodig zijn moeten nog worden gemaakt. Het moge duidelijk zijn dat het hier gaat om de relatie tussen het Stadserf en het voormalige Hemaplein waarvoor thans de vroegere naam 'Het Land van Belofte' wordt gehanteerd. De toekomst van deze plek mag in groter verband worden gezien: in samenhang zelfs met het Proveniershuis en het Doelenplein aan de overzijde van het water van de Schie en Noordvest.

Musis | 2002 | | pagina 20