Gesloten boeken Hans van der Sloot Ze wil niets liever dan de bestaande kasten met boeken opruimen. En ook de grote, ovale internettafel meegeven aan het grofvuil. Haar wens om een eigen koffiehoekje te hebben in de bibliotheek is inmiddels al gedeeltelijk vervuld. Daar waar voorheen de grote letterboeken en de kasten met uit het bezit verwijderde banden stonden, zijn inmiddels een aantal aluminium terrastafeltjes geplaatst en staat er de met goud en glimmend brokaat beklede schrijverstroon, waarop kinderen hun eigen gedichten mogen voorlezen. En dat is nog maar het begin. Ook de leestafel zou ze graag anders zien en de lege hoeken in de bibliotheek gevuld met dingen die de mensen aanspreken. 23 Musis Natuurlijk kan de accommodatie die Schiedam op het Stadserf ter beschikking heeft niet zonder meer worden vergeleken met de Rotterdamse bibliotheek. Daarvoor zijn de schaalverschillen te groot en de aard van de instellingen te verschillend. Maar wel is de ruimte waarin de bibliotheek is ondergebracht aantrekkelijk genoeg voor meerdere activiteiten en in ieder geval andere indelingen en liefst ook een ander gebruik. 'De inrichting doet de bibliotheek geen recht', zegt Visser. 'Je kunt er weinig mee doen. Het boekenbezit nodigt niet uit. Alleen degene die weet wat hij zoekt komt hier aan z'n trekken. Maar de bibliotheek wil natuurlijk wel wat meer zijn dan alleen een kast met boeken en een vriendelijke juffrouw die de boeken uitschrijft. Het bezoekersaantal in Schiedam ligt boven het landelijk gemiddelde. Maar de bibliotheek als zodanig spreekt (nog) geen grote groep Schiedammers aan. De instelling als zodanig is te statisch, terwijl juist de bibliotheek zich ertoe leent om met een veelheid van activiteiten een groot publiek aan te spreken. In het begin heb ik gezegd dat zelfs housemuziek voor mij een plaats mag hebben in de bibliotheek. Daarmee bedoelde ik niet dat de bibliotheek wat mij betreft een partycentrum moet worden, maar wel dat aansluiting gezocht kan worden bij actuele landelijke en plaatselijke thema's'. Visser: 'Ik zie de bibliotheek minder als uitleencentrale voor boeken dan als volwaardig sociaal-cultureel centrum met een breed takenpakket waarin de zorg voor en uitlenen van het boekenbezit een belangrijk onderdeel is. Met de nieuwe media, maar ook een ander gebruik ervan door het pubhek zie ik het bevorderen van de toegankelijkheid van informatie als een hoofddoelstelling. Die informatie kan in de vorm van boeken, van cd's en videopakketten worden aangeboden. Maar ook het inrichten van tentoonstellingen zie ik als een informatieve taak evenals het organiseren van activiteiten en het bieden van een ontmoetingsplaats. De hoofddoelstelling is het bevorderen van individuele ontplooiingsmogelijkheden, met alle daartoe momenteel ten dienste staande middelen. Je zult de mensen alleen warm moeten krijgen voor je educatieve taken'. Wat haar betreft zou iedereen van de geboden expositie- De waslijst van wensen van bibliotheekdirecteur Karin Visser is lang. Maar - geruststellend voor het stadsbestuur - kunnen de meeste ingrepen met gesloten beurs of met spaarzaam geopende knip worden gerealiseerd. Want haar voornaamste grief tegen de bibliotheek op het Stadserf betreft de statische invulling van de ruimte aldaar. De boeken staan in een strakke ordening van kasten. Rechttoe, rechtaan, hetgeen ideaal is voor de ervaren bibliotheekgebruiker die voor niets anders komt dan voor het literair, educatief of verstrooiend bezit, maar negatief uitpakt voor een bibliotheek die een breder en vooral jonger publiek wil aanspreken. Een voorbeeld noemt Karin Visser de Centrale Bibliotheek aan de Hoogstraat in Rotterdam. Deze door Rotterdammers familiair 'de Gasfabriek' genaamde instelling, heeft alles wat een hedendaagse bibliotheek zich maar wensen kan: een ruime ontvangsthal voor tentoonstellingen en huisvesting van informatiebalies; een volwaardig theater met een renommee onder de liefhebbers van hoogstaand cultureel vermaak, een koffiehoek met de kwaliteiten van een klein restaurant, geluids cabines en studiekamers en rondom het grote centrale trappen huis alle ruimte voor een verscheidenheid aan exposities, zithoeken en schaaktafels. De medaille heeft natuurlijk ook een keerzijde. De Rotterdamse bibliotheek kan niet zonder intensieve bewaking. Diefstal en vernielingen drukken zwaar op de begroting en bijzonder toezicht is nodig op de toiletten om drugsgebruik te voorkomen. Behalve voor liefhebbers van de schone letteren is de Rotterdamse bibliotheek ook een ver zamelplaats voor junks en zwervers waarvan een enkele boven een uit de kast gepakt boek zijn roes zit of ligt uit te slapen.

Musis | 2002 | | pagina 23