jke kansen op een dammers zomaar weggooit. m a t r i c e 25 Musis mensen verandert. Wil je de mensen bereiken, dan dien je je te realiseren datje de informatie op een andere, meer prikkelende manier zult moeten aanbieden. De sfeer binnen de bibliotheek is daarbij een belangrijk element. Pas als de mensen er graag en gemakkelijk komen bereik je een groter publiek. Je uitsluitend richten tot de ervaren lezers, houdt in datje de bibliotheek langzaam maar zeker afsluit voor een ander, een nieuw en vooral jeugdig publiek. Naast de uitleen- en informatiefunctie, zullen de communicatie- en ontmoetings functies steeds belangrijker worden. Wil je dat er een goed gebruik wordt gemaakt van de p!|JM|||HM informatiefaciliteiten en daarmee bijvoorbeeld jongeren trekken die de bibliotheek gebruiken als adres waar ze hun scripties en studies voorbereiden, dan zul je ook adequate internetfaciliteiten moeten bieden'. Een andere stap in die richting is het regionale bibliotheeklidmaatschap. Daarmee hebben leden van de Schiedamse bibliotheek tegen betaling van nog geen vijf euro meer ook toegang tot de Rotterdamse Centrale bibliotheek. Wie uit is op boeken mag voor een klein extra bedrag z'n keuze maken uit één van de omvangrijkste collecties op onder ander technisch, cultureel, sociaal, econo misch, historisch en letterkundig gebied. De Schiedamse Openbare bibliotheek krijgt hierdoor meer mogelijkheden om zich te richten op het Schiedamse publiek. De bibliotheek op het Stadserf krijgt daarin een ondersteunende taak voor filialen en biedt informatie tot en met Hbo-niveau. De filialen zullen niet verder gaan dan Hbo-niveau terwijl kleinere servicepunten in onder andere het ziekenhuis en instellingen zich vooral tot de directe belangstelling van de doelgroepen zullen beperken. Ondertussen wordt de nu vier jaar oude inrichting van de bibliotheek aan het Stadserf aangepakt. Een nieuw ontwerp wordt momenteel voorbereid door de Schiedamse architect Wim Lafeber, die ruime ervaring heeft op het gebied van het bibliotheek- ontwerp en ook de inrichting van het boekenwarenhuis Donner in Rotterdam voor z'n rekening heeft genomen. Karin Visser verwacht er veel van. Inmiddels is het schetsplan voor een nieuwe inrichting van het filiaal Noord in gebruik genomen. Lafeber denkt voor het Stadserf voorlopig aan een andere, meer gevarieerde en thematischer plaatsing van de kasten. Hij zoekt relaties tussen actuele zaken en het boekenbezit. Op die manier ontstaat een voortdurende afwisseling en wordt de informatieve betekenis van de bibliotheek benadrukt. Ook de leestafel zal worden veranderd en vernieuwingsplannen bestaan er ook voor de grote studie- en internettafel op de bovenverdieping. Dit enorme meubel heeft teveel weg van een serie loketten waaraan ambtenaren vroeger gezamenlijk, maar door schotjes onderling gescheiden hun arbeid verrichtten. Lafeber heeft de opdracht om zich zoveel mogelijk te behelpen met de al aanwezige voorzieningen. Daartegenover staat dat het ruimtelijk ontwerp van Hans Ruijssenaars door de huidige opstelling in het geheel niet wordt benut. Het accent zal liggen op het met elkaar in overeenstemming brengen van inrichting en ruimtelijk ontwerp. Van sluiting van de filialen in de Gorzen en Nieuwland wil Karin Visser niet weten. Tegenover plan vanWD-raadslid Will van Wijk stelt ze het voornemen om de door Van Wijk bespeurde tekortkomingen juist als uitvalspunt te nemen. 'Als het al waar is dat die filialen meer fungeren als ontmoetingsplek dan als bibliotheek, dan ligt het voor de hand dat we dat gebruik als basis nemen voor nieuwe ontwikke lingen. Hoe je het ook went of keert, het publiek zoekt de bibliotheek kennehjk op. Het contact tussen wijkbewoners en bibliotheek is dus al tot stand gebracht. Dat is een waardevol gegeven datje door sluiting volledig verspeelt. Wel zullen we ons vanuit de wijkbibliotheken meer moeten richten op de primaire doelgroepen. In de Gorzen trekken we veel leerlingen van de basisschool. Dit gegeven dient uitgangspunt te zijn voor het toekomstig beleid. De uitleen-, informatie-, ontmoetings- en communicatiefunctie zullen we daarop af moeten stemmen. Dit betekent concreet dat we de collecties en inrichting beter af moeten stemmen op de doelgroepen, de dienstverlening moeten intensiveren en de openingstijden moeten uitbreiden met één of twee dagdelen per week. Voor wat Nieuwland betreft zullen we toe moeten naar een bibliotheek die zich nadrukkelijker dan nu richt op de allochtone wijkbewoners. Hier moet een samenwerking tot stand worden gebracht met de afdeling Welzijn en Onderwijs en moet aansluiting worden gezocht bij de multiculturele programma's. Deze filialen sluiten zou betekenen datje de rijke kansen op een bijdrage aan de persoonlijke ontplooiing van alle Schiedammers zomaar weggooit. En zoiets kan toch nooit de bedoeling zijn. Dan sluit je voor iedereen letterlijk de boeken'. en elke uitvaart een spiegel van het leven is Nu ook in Vlaardingen www.matrice.nl HELEN TEUNISSEN EN TEAM TELEFOON 010 273 24 24 (24 UUR PER DAG BEREIKBAAR) Ontvangstruimte Vlaardingen: Vlietland Ziekenhuis HOLYSINGEL3, INGANG ACHTERZIJDE ZIEKENHUIS Ontvangstruimte Schiedam: Vlietland Ziekenhuis, Juliana van Sto lb erg straat i

Musis | 2002 | | pagina 25