Musis 3 5 Dutchburger aan het Buizengat, de nieuwjaarswens van Bert van Kan 9 Woonwensen van allochtonen, een rapport zonder voorland, Hajo de Bruijn 12 Waarvoor kiest Vlaardingen eigenlijk. Met de gekozen burgemeester kon Vlaardingen een politieke primeur hebben, maar verprutste dit in de achterkamer. Kor Kegel 14 De A4 mag er komen. Waar maken Vlaardingen en Schiedam zich eigenlijk druk over, vragen de dichtstbijwonenden zich af. Peter de Lange ondervond op het De la Marplein in Schiedam hoe onverstoorbaar de welvaart over welstand oordeelt. 19 Jarig Kunst Werkt schonk aan Schiedam een cadeau; een raamwerk dat als inspiratiebron kan dienen voor verder ontwikkelingen, Nicolai Dielemans 23 Gesloten boeken, een toekomstvisie op de bibliotheek van straks 26 Allejezis..., verzuchtte de redactie over een nieuw ingezonden stuk van Sage. Waartoe een mild woord van kritiek allemaal kan leiden. Maar alia..., voor het laatst dan. 29 Cees Straus bespeurde in de door hem als aangenaam en mooi gekwalificeerde tentoonstelling 'Between the two of us' een somtijds hoog knutselgehalte. Hem staat dus wat te wachten. De positie van de bibliotheken in Schiedam en Vlaardingen staat ter discussie. In Vlaardingen leidt dit tot sluiting van filialen en het plan om het pubhek met reducties te lokken. Het aantal uitleningen moet omhoog, de drempel lager en de sociaal culturele taken waarvoor de bibliotheek zich gesteld ziet, dient te worden uitgebreid. Landelijke onderzoeken naar het leesgedrag van de Nederlander geven de bibliotheken gelijk waar deze betogen dat het uitlenen van boeken en beheer van het gemeentelijk boekenbezit in betekenis afneemt. De mensen lezen minder en in de verhoudingen tussen boekenkopers en boekenleners vormen de laatste een slinkende groep. In Schiedam was deze ontwikkeling voor WD voorman Will van Wijk aanleiding om de sluiting van de bibliotheekfilialen in Nieuwland en de Gorzen in het verkiezingsprogramma op te nemen. Als er dan toch zo slecht gelezen wordt, zijn deze buurten beter af met een ontmoetingspunt, waarvoor ze een beroep kunnen doen op reeds bestaande voorzieningen. Op deze manier wordt ook de stadskas ontzien. Bibliotheekdirecteur Karin Visser ziet niets in de plannen van Van Wijk. In haar toekomstvisie wordt de functie als ontmoetingsplaats één van de kerntaken van de bibliotheek, waaruit andere opdrachten zoals het bieden van informatie, het bestrijden van achterstanden op het gebied van cultuur en educatie en het stimuleren van persoonlijke ontplooiing, beter kunnen worden vervuld. Wie de weg naar de bibhotheek afsluit, ontneemt de mensen een mogelijkheid om deel te hebben aan de cultuur. In deze Musis wijst de directeur van de Schiedamse bibliotheek Karin Visser enkele wegen naar een ander, beter functioneren in de samenleving van vandaag. Foto's Jan van der Ploeg Op de omslag Dante Alleghieri, Divina Commedia (tekstverklaring) Gebonden uitgave, 312 pagina's ongeïllustreerd. MUSIS januari 2002, jaargang 8, no. 1 Musis verschijnt 11 maal per jaar en informeert en opinieert onafhankelijk op het brede gebied van cultuur en samenleving in Schiedam/Vlaardingen en de regio. Uitgegeven door Stichting MUSIS Schiedam. Redactie: Sjef Henderickx, Henk Horsten, Bert van Kan, Kor Kegel, Henk Slechte, Arij Maarleveld, voorzitter Eindredactie: Hans van der Sloot Redactie- en administratie: Broersvest 75-77, 3111 ED Schiedam, tel./fax. 010 - 4735518 Abonnementen: Door telefonische opgave en storting van (minimaal) 26,- (jaarabonnement 2002) op rekeningnummer 81.33.79.555 Fortis-bank onder vermelding van 'Musis'. Opzeggingen schriftelijk 2 maanden voor beëindiging abonnementsperiode. Advertentie-exploitatie De Hollandse Onderneming VOF Zetwerk en lithografie: DTPiet Gouda Druk: Drukkerij Mercator Schiedam

Musis | 2002 | | pagina 3