De Vlaardinger Cultuur, 4900 jaren later. Onveranderd Vlaardingen Bert van Kan Van de Vlaardinger Cultuur' naar de vlaardinger cultuur' is een kleine stap voor de mens, maar een grote stap voor de mensheid. Jammer dat het niet precies andersom uitpakt. Musis maakte voor u een ontdekkingstocht in het cultureel landschap dat te lange tijd in het binnenste van de stad verborgen bleef en vond uit waarom. Wat zou er gebeuren wanneer de oer-Vlaardinger uit zijn graf in de Westwijk zou opstaan en op zoek zou gaan naar de hedendaagse plaatselijke cultuur? 5 Musis Je slaat de Stadsgids open, kijkt bij de inhoudsopgave op bladzijde 7, ziet bij niet-gemeentelijke informatie het item 'Cultuur en recreatie', en constateert dat het op bladzijden 61 t/m 69 staat. Vervolgens sla je nieuwsgierig bladzijde 61 op en begint de spiegel van de cultuur inVlaardingen in je op te nemen. De eerste vereniging is "Alleenstaanden", geen adres en het lijkt mij een Schiedams telefoonnummer. Snel scannen je ogen de rest van de pagina: archeologie.ja logisch en dan - eindelijk - blijven je ogen rusten op het kopje "Culturele organisaties". Maar een inmiddels gewaarschuwd mens telt voor twee. De opsomming van watVlaardingen op cultureel gebied te bieden heeft, begint met een geheim Frans wapen als under-cover-ambassade: de Alliance Fran^aise in grote stad Rotterdam! Geen wonder datje flink moet graven voordatje een stukje originele Vlaardinger cultuur te pakken hebt! Maar een Culturele Raad doet daarna wonderen (vier regels, waaronder de intrigerende zinsnede: tevens overleggroep amateurkunst), en volgt Fryske Krite Lyts Bigjin dat een licht internationaal karakter neerzet.Van samenwerkingsverband Kunstvlam brandt het vlammetje allang niet meer. Sociëteit het Zeepaard is plaatselijk bekender als filmhuis. De stichting BWO Vrije Tijd zou een mooie opvangfunctie hebben voor mensen die geen raad weten met hun tijd, ze bemiddelt in vrijetijdsbesteding. Maar wat moet deze Heemskerkse club in de Stadsgids van Vlaardingen? Een vreemdeling te paard zeker? Stichting Haring- en Bierfeest Vlaardingen is tenminste echt van hier en biedt tegenwicht aan het cultureel geweld dat UEA/Esperanto Nederland vervolgens loslaat. Daarna wordt het beter, de gebruikelijke opsommingen gaan volgen. Dat zit er ook dik in, want we zijn pas op de tweede bladzijde van de zes. Dans (8), film- foto- en videoclubs (3), historie (2), Jumelage (1), kinderboerderijen (1), kunstuitleen (1), kunstzinnige vorming (4), modelbouw (6), musea (5), muziekscholen (2), muziekverenigingen (14), naturisme (3), radiozendamateurs (1), schouwburgen/ theaters/muziekcentra (1), speel-o-theken (2), speeltuinen (2), (zowaar!) toeristische informatie (1), toneel-/theater-/cabaret- verenigingen (11), verzamelaars (3), volkstuinverenigingen (3), volksuniversiteiten (1), zangverenigingen (26). Kortom,Vlaardingen is met meer dan 100 culturele clubs, verenigingen of instellingen een levendige cultuurstad waarin vooral veel wordt gemusiceerd, gezongen en toneel wordt gespeeld. Een stad met een hoog schuifdeurgehalte, zo lijkt het wel. Elk woonhuis met een 'voor-tussen-achter' kan als een twee podiavoorziening fungeren. De binnenskamerse activi teiten voor de locale behoefte aan zingeving vallen op. Zou dat een van de verklaringen zijn voor de waarneming dat de stad zo weinig zichtbare cultuur biedt? Dat is er vermoedelijk wel, maar verstopt, zodat de Vlaardinger Cultuur anno nu vooral een ontdekkingstocht is! Wellicht is het een mening die gedeeld wordt door anderen. Er wordt op meerdere fronten gewerkt aan het vernieuwen en verbeteren van het aanbod. Cultuurambtenaar Sandor Góra trekt er op het stadskantoor niet voor niets geruime tijd voor uit. Vergeleken met andere steden geeft Vlaardingen naar het schijnt minder uit aan cultuur. Eerst maar even definities en productrasters vergelijken, lijkt mij zo. En een vraag erover in de tweejaarlijkse omnibusenquête of het allemaal wel gewaar deerd wordt, zou ook nooit weg zijn. Hoe lang kan je door gaan met het paard voor de (cultuur)wagen elke dag een havervlok minder te eten te geven? De post Cultuur en recreatie omvat toch maar mooi 20% van de totale Vlaardingse begroting 2002 en geeft een uitgave te zien van 16,5 miljoen euro met 2,5 miljoen euro aan inkomsten. Dat is een kleine (euro) zilvervlootschouw waard: De stadsbibliotheek wil haar studiezaal uitbouwen tot een informatiecentrum voor burger èn overheid. En het aantal uitleningen met 10% verhogen tot 550.000 op basis van behoud van het aantal ingeschrevenen van 17.000 ondanks een verhoging. Dat is 23 van de Vlaardingse bevolking! De rest leent geen boek. Maar leest die ook? En wat? Het aanbod van actieve, passieve en reflectieve kunsteducatie "blijft onder de aandacht", evenwel wordt het aantal docentenuren met 4% verlaagd en dekt de subsidieverhoging aan Vrije Academie en Muziekcentrum Opmaat slechts de gestegen lasten. Sport en spel zijn 'sociale samenhang' bevor derende vrijetijdsactiviteiten en hebben min stens een culturele bijsmaak. De bewegings-

Musis | 2002 | | pagina 5