Kortom, Vlaardingen is met meer dan 100 cu levendige cultuurstad. Een stad i Musis 6 impuls voor jongeren wordt voortgezet, jammer dat er geen concrete prestatiemaatstaven zijn, in potentie gaat het inVlaar- dingen om 3500 jongeren in de leeftijd tot 18 jaar. De rijks subsidie is komen te vervallen maar de noodzaak op deze wijze te investeren in de jeugd echter niet. Met het reduceren van het aantal sportclubs in de stad, de tragedie in het verschiet van sportcomplex Vijfsluizen dat voor een financiële BTW-hobbel van ruim een miljoen euro staat, de te luxe wens van een zonder te liegen, en met al die uitverkochte huizen zegt dat iets over de lege zalen bij de rest! Huisvesting is ook het probleem voor de Vrije Academie, de Vlaardingse pendant van het Rotterdamse Hulshofgebouw op het Noordereiland. Groot onderhoud is zeer dringend nodig en een eigen verbeterplan voor de som van 1,4 miljoen euro dat directeur Henk Horsten medio 2001 maakte, voorzag in een vernieuwde indeling die kwalitatieve huisvesting kan bieden buitenzwembad bij zwembad de Kulk, onzekerheid over sportverplaatsingen in de Westwijk en Babberspolder-oost, een ohfantendraagtijd voor de derde sporthal in Holy, inmiddels gewijzigd rijksbeleid inzake gewenste sportvoorzieningen die toch beter in de wijken gehuisvest kunnen worden, staat de stad er op sportief gebied wankel en schraal voor. Product 540.15 is een lastige, maar wel een essentiële als het aankomt op lokaal 'cultureel klimaat'. Het houdt in: "activiteiten op het gebied van zang, muziek, toneel, dans, letteren en beeldende kunst alsmede culturele evenementen". Het Zomerterras heeft een welwillende start gekregen maar kreeg pas perspectief op vaste voorzieningen in het Hof via een herkansing na het eerdere schrappen in de septembercommissies. Of de lokale omroep weer een niet begrote maar de laatste jaren telkens weer toegekende subsidie te wachten staat, is - weer - niet te voorspellen. De kunsttoepassingen van beeldende kunst in openbare ruimte heeft een impuls(je) gekregen met uitingen in het stegenplan, d'Engelsche Boomgaert en het monument van bezinning. Het carillon strooit lustig zijn liedjes over de stad en dat hoort ook bij het culturele klimaat. Alleen zien en horen ze dat in Holy niet en zolang de mensen daar hun boodschappen blijven doen, betekenen centrumvoorzieningen voor hen niets noch cultureels. Deze 'melting pot' aan cultuurdragers vraagt om een beleidsplan met nieuw elan. De thans werkloze plannenmakers van het projectbureau Rotterdam "cultuurhoofdstad 2001" zouden hier hun hart op kunnen halen en hun handen laten wapperen. Maar willen de Vlaardingers dat wel? Er is zowat 10 jaar gewerkt aan het verzelfstandigen van de Stadsgehoorzaal waarna in 2000 dat traject verlaten is. Thans zijn er 65 sollicitanten (lenen, Schiedam?) die allemaal directeur van die Stadsgehoorzaal willen worden terwijl de toekomst van het instituut nog niet veilig is gesteld. De politieke uitspraak van enige zwaarte is te vinden in de Stadsvisie, die in februari 2000 door de gemeenteraad is vastgesteld: Vlaardingen moet een Stadsgehoorzaal hebben en houden! Maar de gevolgen van die uitspraak zijn nog niet compleet in beeld gebracht, al heeft de gemeenteraad in 2001 wel besloten extra middelen voor een volwaardiger theaterfunctie toe te kennen. De noodzakehjke aanpassingen aan de Arbo-wet van de trekken in de toneeltoren en de door de brandweer geëiste verbeteringen in het kader van brandvertraging en vluchtwegen zijn nog niet uitgevoerd a bijna 2 miljoen euro. Daarmee is het voortbestaan van het gemeentelijk monument dat met de stichting van De Harmonie in 1902 in april 2002 precies 100 jaar bestaat. Het voortbestaan van de Stadsgehoorzaal - en behalve schouwburg één van de weinig resterende bouwwerken van architect Van Ravesteijn - is eigenlijk nog niet zeker gesteld. Even nog los van de huidige doelstelling om een bezettingsgraad van 51% na te streven bij de 130 geplande voorstellingen per jaar. Dan kan je toch mooi zeggen dat de grootste helft bezet was voor de educatieprogramma's die de Vrije Academie uitvoert. De gemeente gaf niet thuis maar heeft ook nog steeds geen antwoord gegeven wat er dan wel gaat gebeuren. Museumhuisvesting langs de havenkant is ook de grote vraag die nieuwbakken fusiedirecteur Jeroen ter Brugge wakker houdt. Op papier zijn er intenties vastgelegd om de huidige drie musea te laten opgaan in een plaatselijk historisch museum. De drie kernverzamelingen zouden worden opgeslagen en voor een deel worden tentoongesteld in het nieuwe museum dat daartoe voor 3,5 miljoen zou moeten worden uitgebreid. Alleen, ook hier alleen een politieke uitspraak die voorlopig en vrijblijvend sympathie betuigt maar geen euro's meeneemt. Het is de vraag of het kleine grondgebiedje dat thans achter het Visserij museum beschikbaar is voor een ruimtelijke vergroting van het gebouw, voldoende kwaliteit gaat bieden om van een volwaardig en regionaal sterk museum te kunnen spreken. Het bieden van thematische blikken op de geschiedenis en daarbij het visserijverleden te verbinden aan de archeologisch interessante opgravingen en de streken-van-alledag uit Jan Andersons streekmuseum zijn immers vooral van belang en educatief voor de stedelingen zelf. Dat zijn ze nu ook al en hebben op hun schaal en netwerk ook betekenis. Door de musea te laten fuseren zal zeker enige synergie ontstaan en kunnen de met energie van veel vrijwilligers totstandgekomen verzamehngen en hun betekenis verankerd worden in professioneel beheer. Maar of de kosten hier tegen de baten opwegen en er bijvoorbeeld meer bezoekers getrokken zullen gaan worden, is erg onzeker. Het verminderen van het aantal musea is evident (vroeger had Vlaardingen vier musea!) en gokken op één paard kan verhes van de inzet betekenen. Al met al is het een lange en twijfelende aanloop die met een korte polsstok in een dieper blijkende sloot wellicht niet tot droge voeten aan de overkant zal leiden. Het in december aangekondigde loslaten van het fusie-idee door Jan Anderson is daar minstens een signaal van. De artotheek is al tijden gehuisvest in De Vrije Academie en gaat een onzekere toekomst tegemoet. De Tweede Kamer koerst op kostendekkende financiering aan en dat betekent waarschijnlijk een einde aan de zelfstandigheid. Fusiepartners worden eigenlijk al jaren gezocht maar dit heeft nooit tot concrete plannen geleid. Het idee van een gezamenlijke huisvesting van muziekschool,Vrije Academie en kunstuideen is twee jaar geleden begraven. De stad als monument van het verleden is

Musis | 2002 | | pagina 6