'turele clubs, verenigingen of instellingen een net een hoog schuifdeurgehalte. 7 Musis op zich een interessant gegeven. Het aantal monumenten zal de komende maanden groeien van 29 naar 56 rijksmonumenten met 20 nieuwe gemeentelijke monumenten. Daarnaast is er serieuze overheidsbelangstelling en - naar verwachting - mede werking, om delen vanVlaardingen aan te wijzen als beschermd stadsgezicht. Met name de ontwikkelingsgeschiedenis 'van vis- sersstad naar industrieplaats' heeft dusdanige interessante (en dus zichtbare!) sporen achtergelaten dat delen van de haven, zoals de met knellende toekomstvragen worstelende instellingen kan wellicht gevonden worden in een on-Vlaardingse aanpak. Misschien op een wijze die net zo uniek en maatgevend is als de archeologische vondst, nu al weer geruime tijd geleden van de Vlaardingencultuur als beginpunt van een culturele ontwikkeling in Nederland. In de gemeentelijke plannen voor bebouwing langs het Buizengat staat nog steeds een 'stadsgebouw' zonder functionele invulling getekend op de Koningin Wilhelminahaven, alsmede van Ambacht en Oostwijk gekoesterd moeten worden. Dat betekent overigens ook een stimulans om in 2002 te gaan werken aan het zichtbaar maken van de Cultuurhistorische As, wat dat ook moge zijn. Er is wellicht te weinig cultureel klimaat en te weinig spin- ofïwerking vanuit de te beperkte aanwezigheid van kunst- en nijverheidswinkels, ateliers, en kwalitatieve horeca. Avant-garde kunstenaars zijn inmiddels establishment en gesubsidieerd, de slooppandentijd is voorbij. Het vertrek binnen twee jaar van drie regionaal goed bekend staande restaurants uit de stad mag toch als teken aan de wand worden beschouwd. Wellicht brengt de stad zichzelf naar een rustiger vaarwater, met minder dyna miek en (dus) passender bij de mensen die er wonen? Er is dus nog werk volop voor SVP (SchiedamVlaardingen Promotie) als het gaat om het initiëren van synergie en het leveren van kwalitatieve ondersteuning en kennis. De kansen en de middelen liggen er, wat te denken van de opbrengst van de in 2000 verkochte aandelen Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, de bereidheid (of bittere noodzaak?) van projectontwikkelaar Proper (Buizengat) om te investeren in de kwaliteit van de binnenstad (Peter Stok als een Waterweg-Jan des Bouvrie II?), de in het ISV 2001-2005 opgenomen provinciale miljoenen en de kontakten en R2001-mogelijkheden met Rotterdamse kunstinstellingen. Ze roepen tezamen om een concreet 'Deltaplan' voor de cultuur in Vlaardingen. De ultieme impuls voor dit onzichtbare cultuurlandschap vol locatie tegenover het Hof. Mijn idee is om de Nederlandse inzending voor de wereldtentoonstelling in Hannover, die nog steeds staat te wachten op een koper, naar Vlaardingen te halen en daar een plaats aan het water te geven. De inzending was bedoeld als gebouwde metafoor om de verschillende landschappen in Nederland elk een eigen plek (verdieping) te geven en daarmee de spanning ten opzichte van de beperkte beschikbare ruimte in het land te kenschetsen. Het ontwerp van MVRDV was zonder meer geslaagd, het behaalde verschillende architectuurprijzen en werd in feite het logo van de wereldtentoonstelling zelf. In Vlaardingen zouden de verdiepingen gebruikt kunnen worden om de verschillende cultuurlandschappen te herbergen en zo de majeure culturele instellingen te verzamelen op een locatie. Eén portier en één directeur, een grote parkeerplaats en -garage, loopafstanden en - voorzieningen (brug over Buizengat) naar het winkelhart. Gelegen op een unieke plek: daar waar de Vlaardingse Vaart 'tegen' de stad botst en waar zowel het park als de wijken rondom een weerslag vormen van de historische ontwikkeling van de stad. Het gebouw voegt op die manier geheel gratis een nieuwe dimensie toe aan de culturele waardes in de stad. En van gebruik en bezoek mag Vlaardingen op deze wijze verze kerd zijn. Een geruststelling voor wie de culturele subsidies toch gekoppeld wil zien aan productie- en consumptiecijfers en daarbij ook nog de promotionele waarde op wil tellen.

Musis | 2002 | | pagina 7