BREUK 84 Musis 71 73 Henk Slechte legde zich niet zonder meer neer bij de controverse tussen Jan Anderson en het toekomstig Vlaardings Museum. Lijmen heeft zin 76 Paul Meuldijk: Spaar Midden Delfland en handhaaf vooral de boerenbedrijven in dit gebied 80 Holy, schakel tussen het vroegere platteland en Vlaardingen, Frans Assenberg 83 Twee geschikte kandidaten met miniem verschil, Bert van Kan In z'n woningvoorraad moet Vlaardingen niet het afvoerputje van de regio worden en Schiedam al evenmin. Bert van Kan en Hans van der Sloot 91 Archeologie als marketinginstrument. Kor Kegel en Hans van der Sloot 94 Anneke Huitink legt uit waarom de Johannespassion, straks in de Dorpskerk in Kethel in een aantal opzichten interessanter is dan de bekendere Matthaus 99 Eerst de inhoud, is in de museumdiscussies het uitgangspunt vanYorick Haan 100 Het bericht met Samensmeltend glas, Theo Gootjes, Ane Koczorowski en het oude zeer van SW en Hermes DVS Fotografie/illustraties Frans Assenberg: Holy Annet Delfgaauw: Theo Gootjes Gemeente Vlaardingen: Portretten Tjerk Bruinsma en Rik Buddenberg Paul Meuldijk: Omslag en Midden Delfland Jan van der Ploeg: Vlaardings museum Het laagste punt Eric van Straaten: Johannespassion Ane Koczorowski: Symbiose Arie Wapenaar: archeologie e-mail: maandbladmusis@zonnet.nl De samenwerking tussen het toekomstig Vlaardings Museum en het Streekmuseum Jan Anderson is van de baan. Voorlopig althans. Collectioneur Jan Anderson zegt het onverteerbaar te vinden dat het grootste deel van de meer dan honderdvijftig verschillende verzamelingen die hij in de loop der jaren bijeen heeft gebracht buiten het Vlaardings Museum gehouden zullen worden. Ten onrechte, vindt Jan Anderson, want de geschiedkundige waarde van zijn verzamelingen, ziet hij onderstreept doordat zovele musea in de wijde omtrek bij wijle zo graag een beroep doen op het Streekmuseum. Jeroen ter Bruggen stelt zich op het standpunt dat het Vlaardings Museum zich vooral zal moeten richten op de geschiedenis van de stad zelf en zijn visserij. En wat doe je dan met bijvoorbeeld de verzameling inktpotten en schrijfgerei.Vanuit de stadsgeschiedenis geredeneerd horen de verzamelingen van Jan Anderson eerder thuis in een volkskundig-historisch museum zoals bijvoorbeeld het Openluchtmuseum in Arnhem. Zelfs is het niet te gek als op nationaal of regionaal niveau zo worden gedacht aan een 'Museum van het dagelijks leven', waarvoor de verzamelingen van Anderson een goede basis zouden vormen. Maar goed..., we hebben het over Vlaardingen. En over de controverse tussen de museumdirecteur (die alles mag zijn behalve verzamelaar) en de bevlogen verzamelaar (die haast per definitie een fundamenteel onprofessioneel museummens is). De één handelend vanuit de wetenschap dat het professioneel beheer van een historisch museum vraagt om wetenschappelijk en zakelijk denken. De ander emotioneel reagerend omdat je nu eenmaal geen leven lang kunt verzamelen zonder gevoelsmatig nauw betrokken te zijn bij de onderwerpen van interesse. Juist misschien als het er zoveel zijn. Uiteindelijk zeggen beide hetzelfde te willen; een museum dat recht doet aan de geschiedenis van Vlaardingen en dat het publiek zo breed en veelzijdig mogelijk informeert. Dat is de brug waarover Anderson en Ter Bruggen elkaar moeten zien te bereiken. Het probleem is echter de kloof die zich bevindt tussen de museumdirecteur pur sang en de verzamelaar in hart en nieren. En die lijkt voorlopig nog zo breed dat ze alleen hun eigen echo's horen, hoe hard ze ook naar elkaar zeggen te roepen. Henk Slechte begaf zich naar het midden van het ravijn en vernam daar enkele opmerkelijke standpunten. MUSIS maart 2002, jaargang 8, no. 3 Musis verschijnt 11 maal per jaar en informeert en opinieert onafhankelijk op het brede gebied van cultuur en samenleving in Schiedam/Vlaardingen en de regio. Uitgegeven door Stichting MUSIS Schiedam. Redactie: Sjef Henderickx, Henk Horsten, Bert van Kan, Kor Kegel, Henk Slechte, Arij Maarleveld, voorzitter Eindredactie: Hans van der Sloot Redactie- en administratie: Broersvest 75-77, 3111 ED Schiedam, tel./fax. 010 - 4735518 Abonnementen: Door telefonische opgave en storting van (minimaal) 26,- (jaarabonnement 2002) op rekeningnummer 81.33.79.555 Fortis-bank onder vermelding van 'Musis'. Opzeggingen schriftelijk 2 maanden voor beëindiging abonnementsperiode. Advertentie-exploitatie: De Hollandse Onderneming VOF Zetwerk en lithografie: DTPiet Gouda Druk: Drukkerij Mercator Schiedam

Musis | 2002 | | pagina 71