Het Vlaardings Museum en de schijnbare onverenigbaarheid van karakters Henk Slechte Directeur Jan Anderson van het gelijknamige streekmuseum in Vlaardingen en directeur Jeroen ter Brugge van het Visserijmuseum en van het Historisch Museum in wording, willen hetzelfde tot stand brengen: een professioneel en levendig historisch museum dat verzamelt en documenteert, en inwoners én bezoekers van Vlaardingen wetenschappelijk verantwoord, maar wel met een lage drempel én geschikt voor alle leeftijden, informeert over en vermaakt met de geschiedenis van Vlaardingen van het prilste begin tot het steeds verschuivende heden. Toch is aan hun samenwerking een voortijdig en pijnlijk einde gekomen. Musis onderzoekt wat er echt aan de hand is, hoe het zover heeft kunnen komen, en of de kloof werkelijk onoverbrugbaar is. 73 Musis De ideeën voor een Vlaardings historisch museum zijn al oud. Jan Anderson heeft er zelf vanaf 1995 op gehamerd en ook andere partijen in historisch Vlaardingen willen al jaren dat er een eind komt aan de museale impasse die maakt dat Vlaardingen een visserijmuseum en een archeologisch museum moet financieren, de voormalige oudheidkamer Vlaardingen in het Gemeentearchief blijft sluimeren en het Streekmuseum voor oprichter Anderson en de Stichting Collecties Jan Anderson steeds moeilijker beheerbaar wordt. In 2000 leek het eindelijk zover. Het Utrechtse adviesbureau Andersson Elffers Felix had desgevraagd geconcludeerd dat er een markt was voor een nieuw stadsmuseum met als hoofdthema de -Vlaardingse - visserij en het dagelijks leven van de vissersbevolking, en de wethouder van cultuur, de nieuwe directeur van het Visserij museum, tevens beoogd directeur van het nieuwe museum, en de partners in een mogelijke Vlaardingse museumfusie gingen met elkaar aan tafel. Musis gaf dit ambitieuze plan grootmoedig het voordeel van de twijfel, al wist de redactie toen nog niet dat men de fusiepartners zou verenigingen in een werkgroep met de afstotende naam 'Task Force'. [Musis jaargang 6, nr. 12, p. 389-391] Helaas is Musis te optimistisch geweest, want in het najaar van 2001 liet het bestuur van het Streekmuseum Jan Anderson eerst burgemeester Bert Stam en daarna de partners weten dat het Streekmuseum niet langer aan de fusie zou meedoen. Het bestuur vond het onaanvaardbaar dat in de collectie van het nieuwe museum alleen plaats zou zijn voor de 'met Vlaardingen belabelde' delen van de collectie. Dat betekende in de praktijk immers dat voor de circa 80% als niet- Vlaardings geclassificeerde objecten uit het Streekmuseum geen plaats zou zijn in de Vlaardingse museumherberg, en dat Jan Anderson daarvoor in zijn pand aan de Kethelweg zou moeten blijven zorgen. Anderson zelf was ook ontevreden over de manier, waarop het fusieproces verliep. Jeroen ter

Musis | 2002 | | pagina 73