staan de bermen van bijvoorbeeld Woudweg, Harreweg en Oostveenseweg vol met heerlijk geurend fluitekruid of pipkruid, zoals de plant in deze streek wordt genoemd. Ook paarde-, pinkster en boterbloemen staan volop in bloei en geven kleur aan de weilanden en in de sloten groeit de beschermde zwanebloem volop. De weilanden worden vanaf eind april begin mei weer bevolkt met koeien. Het is altijd een mooi gezicht als de koeien na hun winterverbhjf in de stal naar buiten mogen. Soms zijn ze dan moeilijk in toom te houden en rennen met de staart in de lucht en luid loeiend het weiland door. Moet een boer zijn koeien na het winterverblijf in de stal een eindje verderop naar een weiland brengen, dan laat hij ze soms eerst even in een stukje naast de boerderij uitrazen en de graasorde bepalen. Zijn ze na een uurtje gekalmeerd, dan volgt een tochtje over de weg richting het malse gras. Melken gebeurt niet meer op het land zelf, hetgeen betekent dat de koeien twee maal per dag over de wegen terug worden geleid naar de boerderij. Landschappehjker kan bijna niet in deze oase van rust waar het soms lijkt alsof de tijd heeft stilgestaan. De charme van dit stukje Midden Delfland is de eenvoud. Geen grote landbouwmachines, geen grote hypermoderne loopstallen waar koeien computergestuurd worden gemolken. Midden Delfland is door z'n ligging en beperkte oppervlakte een soort enclave waarin de boer de beste beheerder is van de natuur. Ook al wordt nog zo vaak anders beweerd. In een agrarische polder, die z'n karakter weet te bewaren, gebeurt bijna altijd wel iets. Op de smalle weiden hoor je nog het shjpen van de zeis (voor machinaal weiden zijn de graslandjes langs de sloten en onder de bomen te klein) of misschien nog wel het getik van het haren van de zeis. Even verderop staat een boer te sloten (het met de rakel schoonmaken van de sloot), te maaien, te hooien of distels te knippen. Regelmatigkomt een koppeltje schapen over de weg omdat de boer ze bij de boerderij gaat scheren of ontwormen en meermalen per daags wordt het verkeer stilgelegd door de koeien op weg naar de melkschuur met achter zich de boer die altijd tijd heeft voor een praatje. Midden Delfland is inmiddels al ingrijpend veranderd. Weilanden werden nieuwe woonwijken, waardoor boerderijen letterlijk het veld moesten ruimen, evenals voor bijvoorbeeld het aanleggen van het inmiddels beruchte dijklichaam van de A4.De polderweggetjes werden steeds meer gebruikt door sluipverkeer en omwille van de verkeersveiligheid hier en daar verbreed en allemaal geasfalteerd. De horizon van Midden Delfland wordt rondom vrijwel geheel ingenomen door oprukkende stedehjke landschappen. De kantoortorens van Rijswijk zijn al nadrukkelijk aanwezig, evenals de flats van Delft, de lage woningbouw vanVlaardingen en Schiedam met daarachter de hoge kranen en schoorstenen van de werven en petrochemische industrie langs de Nieuwe Maas en Nieuwe Waterweg.Vanuit de optiek van stedelijk beheer ligt de keuze voor een stadspark voor de hand. Handhaven van de oorspronkelijke agrarische en cultuurhistorische waarden biedt echter mooiere perspectieven. Het is er nog niet te laat voor. Nog net niet.

Musis | 2002 | | pagina 79