Naar Bert van Kan 83 Musis Het referendum weet wat.Vlaardingen is nieuws. Televisie ploegen leggen leven en meningen tot in detail vast tot en met de twee fietsende burgemeesterskandidaten op prime time en dat al becommentarieerd door een begeleidend hoogleraar. Vlaardingen is ineens een grote stad. De referendumkosten van ca. 50.000 euro kunnen minstens rendabel worden genoemd als het aantal keren dat het woord "Vlaardingen" gevallen is op radio en televisie, de maatstaf is. Of het dat allemaal waard is zullen we nooit te weten komen. Ook de vraag waarom de Vlaardingers de ene kandidaat boven de ander zouden verkiezen zal nimmer worden beantwoord. De competitie wordt gespeeld tussen twee kandidaten die het allebei zouden kunnen. Waarmee tevens de stelling gerecht vaardigd is, dat dit referendum niet alleen gaat over de sterkste leider, maar ook over het zelfbeeld van de stad. En dus ook over de zoektocht daarnaar. Voor sommigen zal het onbegrijpelijk zijn dat er kandidaten zijn voor de functie van eerste burger van zo'n stadsdorp zonder imago, onder de nooit afwezige rook en ruis van Pernis en twee rijkswegen. Een stad die zich bovendien in glijvlucht beweegt naar zo'n tienduizend inwoners minder in ruil voor "kwaliteit".Voor anderen zal het misschien een logische stap in een bestuurlijke carrière zijn. Waarmee de motivatie begrijpelijk wordt gemaakt waaruit de kandidaten een maand lang drie dagen per week campagne liepen in de stad waarvoor zij zo graag het hoogste ambt willen vervullen. Dat is nog eens andere koek dan de gebruikelijkedrie sollicitatiegesprekken, besloten met een maaltijd in kleine kring en een vooraf toegezegde kilometervergoeding. Maar wat is het doel? Verliefd te worden op de stad? De couleur locale te leren kennen? Of een poging om stemmen te winnen door jezelf zoveel mogelijk te profileren, ook al is dat een profileren op lokaal niveau? Of het omgekeerde ook gebeurt is onzeker. Vlaardingen geeft zich niet makkelijk bloot. De cultuur is er onzichtbaar en helemaal de bestuurlijke cultuur. De vertrouwenscommissie uit de gemeenteraad, die verantwoordelijk is voor de burgemeestersverkiezing, leverde in die stijl ook een knap stukje werk af. Zonder te lekken en zonder gerommel naar buiten toe, serveerden ze twaalf mannelijke kandidaten terug naar af, voordat het bestuurlijk duo 'B en B' op de proppen kwam. De tien overigen zijn terug in deanonimiteit en mogelijk opnieuw actief vanuit de lobbybanken. Die plots opgedoken dertiende; de overmoedige Vlaardinger, die ook wel iets zag in de functie van ketendrager zag gelukkig bijtijds eerder pruimen hangen dan de sleutels van de stad en trok zich als beoogd eerste burger al na een ampel gesprek weer terug. Belangrijkste verworvenheid bij dit alles is, dat in Vlaardingen de nieuwbakken referendumwet op weeffouten kon worden gecon troleerd. Met als gevolg dat in dit poldermodel in het kwadraat één kandidaat van de geestgronden en één kandidaat uit de veen koloniën werd betrokken, waarmee de staat der Nederlanden zowel bestuurlijk als historisch geografisch recht is gedaan. En zo maakte Vlaardingen kennis met twee heren die qua w rapport redelijk dichtbij elkaar liggen. Beide met genoeg ervaring, de een als knuffelwethouder van een grote stad en de ander als regionaal sterk opererend burgervader van een kleinere stad met centrumprojecten. De een netwerkend vanaf de burgervloer met solidariteitsantenne en de ander beschouwingen schrijvend voor het blad Binnenlands Bestuur. De eerste met kracht gaand waarvoor hij gaat, (niet iedereen trouwt met een Franfaise) en de ander opererend op de wijze die sterk doet denken aan de diplomatieke functie-uitoefening van Buitenlandse Zaken. Allebei zijn ze duidelijk in hun mening over de te smalle portefeuille van de huidige Vlaardingse burgemeester. Allebei spreken ze ook hun voorkeur uit over herschikking daarvan straks, en kijken met een schuin oog naar de buurgemeente, waar de burgemeester en stem en portefeuille van betekenis heeft. Dit ondanks het gegeven dat de met zware verantwoordelijkheden belaste heer Scheeres voor 'toute Schiedam' gewoon Reinier heet en de vederlicht beambte Vlaardingse Bert zelfs door zijn hoogste medewerkers met 'meneer Stam"dient te worden aangesproken. Zo zijn de portefeuilles economie en werkgelegenheid zowel in de strakke maar rechtvaardige hand van wethouder Roijers als in de handelsreizigermethodiek van Reinier Scheeres een geslaagde combinatie gebleken. Zowel Vlaardingen als Schiedam zijn gewend om van tijd tot tijd een eigen en wijs geluid in de regio te laten horen. Vlaardingen zal het in de toekomst met de benodigde maar ongedekte 125 miljoen voor de aanpak van de gehele Rivierzöne vooral van netwerken en kontakten moeten hebben. Het aantal lokale beleidsvrijheden wordt steeds kleiner, zowel volkshuisvesting als stadsontwikkeling als milieu als werkgelegenheid als criminaliteit als vervoer zijn allemaal interstedelijke onderwerpen. Wethouders worden generalisten en komen over vier jaar van buiten de stad, burgemeesters worden alleskunners en andersom. De gekozen burgemeester krijgt trouwens, ook al is dat dan wel achter de schermen en onder de ogen van de drie-maanden- interim-burgervader, de unieke mogelijkheid mee te boetseren aan de komende collegeonderhandelingen. En dacht u dat ze beiden daarmee gewacht hebben tot na de verkiezingsuitslag? Wij ook niet. Wie heeft het Vlaardingste burgemeestersprofiel? Tjerk Bruinsma 31 oktober 1951 - Nijmegen - schorpioen - gelooft in goed doen - H.B.S.A/rechtenstudie - acht jaar directeur - acht jaar college-ervaring - open jasje - beweeglijk - open/vrolijk - vlot/contactueel/amicaal - ondernemend - oplossingsgericht - half woord - voor de mensen aandacht - vele nevenfuncties - overal netwerken - e-mail/06 - biertje na afloop - benaderbaar - oplossingsgericht - portefeuillevoorkeur: sociaal-economische kant - zeggen hoe het moet - college: drie wethouders Rik Buddenberg 12 oktober 1953 Apeldoorn - weegschaal - Nederlands hervormd - H.B.S.-A /rechten en economie - veertien jaar universiteit en ministerie - tien jaar college ervaring - dicht jasje - statig- aardig/vlak - degelijk/formeel/ netjes - overheidsnetwerker - omschrijvend - half oor - aan dacht voor de stad - genoeg nevenfuncties - netwerken met de pen via publicaties - fax/e-mail- biertje na afloop - brede ervaring - voor een veilige stad -portefeuillevoorkeur: grote projecten en regio - wil het laatste woord - college: vier wethouders.

Musis | 2002 | | pagina 83