Sappig verhaal van Vlaardingse bodem Kor Kegel en Hans van der Sloot Archeologie als marketinginstrument In het Vlaardingse stadhuis is het bij de bestuurders nu wel doorgedrongen: voor nieuwbouw mag er eigenlijk geen paal meer de grond in, voordat Tim de Ridder er het gat voor heeft gegraven. Zijn opgravingen zijn vermaard. Niet eens zozeer door de vondsten op zichzelf, als wel door de interpretaties die Tim de Ridder eraan geeft. De verhalen, die Tim de Ridder uit de Vlaardingse bodem peurt, zijn sappige verhalen. Ze maken de geschiedenis smeuïg en ze bezorgen Vlaardingen een reputatie, die geen stad in Holland heeft. Vlaardingen mag archeologie beslist als marketinginstrument gaan zien. Het Gat in de Markt is al vijfentwintig jaar een spraakmakende locatie. Er zijn verschillende bouwplannen geweest voor de plek, waar de Maassluissedijk op de Markt uitkomt. De plannen werden één voor één afgeschoten, omdat ze niet voldeden aan de eisen waar zo'n historisch centrum om vraagt. Ook bij de huidige bouwplannen kun je je afvragen of ze zich met het Oudhollandse stadsbeeld verdragen - er is langs de dijk al meer misgegaan. Toch, als nieuwbouw onvermijdelijk is, heeft Vlaardingen veel gewonnen bij het doen afketsen van eerdere plannen. Want vijfentwintig jaar geleden was Tim de Ridder nog geen stadsarcheoloog. Vijfentwintig jaar geleden zou er een stuk dijk zijn afgegraven om hup, de heimachine te laten dreunen en dan hadden er nu mensen gewoond zonder te weten dat ze bovenop schatten uit de stadsgeschiedenis zaten. Waar uitstel niet goed voor kan zijn. Begin februari troffen de schatgravers van hetVlaardings Archeologisch Kantoor (VLAK) in het Gat in de Markt een middeleeuwse lijkkist aan. Het hout was nog helemaal gaaf en het was niet al te ingewikkeld om de goed geconserveerde lijkkist te lichten, compleet met inhoud. Verrast waren de spitters niet.Voordat de opgravingen begonnen, waren er al vermoedens dat er in de Middeleeuwen een begraafplaats was geweest. Maar het was niet zeker, omdat er in de vijftiende eeuw en mogelijk al eerder bebouwing was geweest. De vondst van de lijkkist bevestigde de begraafplaatstheorie. Wat heb je nu aan zo'n bevestiging? Laat dat maar aan Tim de Ridder over. ,,lle ontdekking werpt een nieuw licht op de nederzettingsterp," stond in een gezamenlijk persbericht van de gemeente Vlaardingen en het VLAK. Zoals je in de Middel eeuwen wel meer langterpen had, kenmerkend voor ophogin gen waar handel werd gedreven, zo zag het ernaar uit dat de terp met de Grote Kerk eveneens een langterp was met de begraafplaats aan de zuidkant en de eerste Vlaardingse neder zetting aan de noordkant. Vanaf de late Middeleeuwen zijn de Vlaardingers rond de kerk gaan wonen. Er is altijd een hypo these geweest, dat het oude Vlaardingen aan de zuidzijde van de terp ontstaan is en dat de eerste huizen zijn weggespoeld bij de grote overstromingsrampen van de twaalfde eeuw. Maar in dat geval had op de plek van de lijkkist ook ander materiaal gevonden moeten zijn: restanten van huizen of gebruiksg oederen. Die aanwijzingen zijn niet aangetroffen. Wel heeft het onderzoek van de dijkmuur in het Gat in de Markt iets anders opgeleverd. Er zaten eiken trekbalken in de bodem, die de functie hebben gehad om een houten beplating langs de dijk op z'n plek te houden. Die beplating maakte in 1459 plaats voor een stenen muur, in opdracht van het Hoogheemraad schap Delfland. Het blijkt dat de muur meermaals gerepareerd is en dat er in de dijk een vlechtwerk lag, een zogenaamde horde, die als harde afzetting werd gebruikt. De horde bestond uit gevlochten riet, met daartussen vette grijze klei die uit de gorzen kwam, de opgeslibde kwelder ten zuiden van Vlaardingen. Er zijn al eerder bewijzen gevonden, dat het woeste water stukken van de dijk heeft weggeslagen en dat er als het ware een hap in de nederzetting werd gedaan, waarin de Maas zand en klei achterliet. We kunnen ons voorstellen dat de Vlaardingers een panische angst hadden voor de aan hun nederzetting vretende vloed en mogelijk, zegt Tim de Ridder, is later de gedachte ontstaan dan toen tevens het oude Vlaardingen is weggespoeld. Maar uit het bodemonderzoek komt een ander beeld naar voren. De dijk was de eerste en belangrijkste waterkering en buitendijks zullen geen huizen hebben gestaan. En aan de zuidkant van de terp was er de begraafplaats. Vlaardingen moet dus langs de Hoogstraat en de Korte Dijk zijn ontstaan. Hier zien we het cultuurhistorische belang van een simpele opgraving als een ongeschonden lijkkist. Het draagt bij aan het verhaal van de stad. Je zou schouderophalend aan die lijkkist voorbij kunnen gaan, maar Tim de Ridder weet wat publiciteit is. De stadsarcheoloog doet met grote regelmaat kond van zijn vele vondsten in de vakpers, hij levert nauwkeurige opmetin gen en geeft een wetenschappelijke verantwoording van zijn graafwerk, en bovendien haalt hij regelmatig de landelijke pers door aandacht te vragen voor de meer spectaculaire kanten van zijn werk. Tim de Ridder doet dat door aan zijn vondsten steevast een verhaal te verbinden, dat een groot pubhek aan spreekt. Op die manier wordt de door hem gevonden houten

Musis | 2002 | | pagina 91