VIJFTIG JAAR Musis 107 Wat bewoog Vlaardingen om uitgerekend Nederlands frivoolste bouwmeester uit te nodigen voor de bouw van een stadsschouwburg die geen schouwburg mocht heten, Hans van der Sloot 109 Van een tweedehands theater is geen sprake, meent Bert van Kan, daarvoor heeft het gebouw door de jaren heen teveel gebreken vertoond 114 Dick van der Lugt sprak met oud directeur Walter van Ginneken over de jonge Seth Gaaikema en politie in de zaal als het koningshuis ter sprake kwam 119 Onbevangen trad kunstcriticus Cees Straus de Stadsgehoorzaal tegemoet. En zag een heel ander monument dan de doorsnee Vlaardinger 122 De tragiek van Van Ravesteyn is dat erkenning van zijn monumentaliteit, steeds komt nadat het gebouw in kwestie met de grond gelijk is gemaakt. Bert van Bommel verbindt hieraan een extra waarschuwing 127 Peter de Lange is precies even oud als de Stadsgehoorzaal. Hoe de opvatting dat een theater niets dan bedrog en goddeloosheid is kan verkeren in het tegendeel 132 Nieuwbouw is de enige realistische oplossing adviseerde de huidige directeur van de Vereniging van Schouwburg- en Concertgebouw Directies (VSCD), Hans Onno van den Berg twintig jaar geleden reeds. Die mening is hij nog steeds toegedaan 135 Kor Kegel bezocht een voorstelling van het Roth Theater en raakte onder de indruk van de liefde van acteurs en bezoekers voor het toneel 138 Doe maar gek en ongewoon genoeg is het advies van Bert van Bommel. Vlaardingen kan er alleen maar leuker op worden 141 Foto's/illustraties: Jan van der Ploeg, Stadsarchief Vlaardingen Met de opening van de Stadsgehoorzaal op 28 april 1952 - van de lichtzinnige benaming schouwburg of zelfs van theater kon geen sprake zijn in die dagen - verschafte Vlaardingen zichzelf het bewijs een zich veqongende, op de toekomst georiënteerde stad te zijn. Ook al was het behoudende deel van de gemeenteraad het niet met het stadsbestuur eens en verlangde het eigenlijk een leidende rol voor de kerken in de uitbouw van culturele voorzieningen. De keuze voor Sybold van Ravesteyn (als bouwmeester van onder andere het Centraal Station in Utrecht, het interieur van Kunstmin in Dordrecht, de Groote Schouwburg in Rotterdam Zuid en Diergaarde Blij dorp) is veelzeggend. Hoewel in alle opzichten behorend tot de vooraanstaande moderne architecten, onderscheidde van Ravesteyn zich door zijn streven naar verfijning en grandeur. Hij was een eenling die zowel verguisd werd om zijn vloeiende detailleringen en bijzondere materiaaltoepassingen als hogelijk bewonderd, zoals ook door de bijna tegengesteld aan hem werkende en denkende Gerrit Rietveld. De eenzame plaats van Ravesteyn temidden van zijn tijdgenoten is er overigens merkwaardig genoeg mede oorzaak van dat heel veel van zijn bouwwerken reeds zijn gesloopt. Het besef van de uniciteit en monumentaliteit ervan begint pas nu opnieuw door te breken. Te laat voor het elegante Utrechtse station. Te laat voor grote delen van Bhjdorp, waarvoor hij tot het kleinste hekje, de laatste traptree elk detail zelfheeft ontworpen. Met de uitspraak dat Vlaardingen z'n podia voor de toekomst wil behouden mét daarnaast het gegeven dat deze stad, samen met Dordrecht bezitter is van een in toenemende mate waardevol monument in het theatergebouw aan de Schiedamseweg, maakt dit vijftigjarig jubileum eens zo bijzonder. Behoud van het instituut en restauratie van de Stadsgehoorzaal zijn echter twee verschillende zaken die met dit vijftigjarig jubileum alletwee even actueel zijn geworden. Op de omslag; Theateraffiche Stadsgehoorzaal MUSIS april 2002, jaargang 8, no. 4 Musis verschijnt 11 maal per jaar en informeert en opinieert onafhankelijk op het brede gebied van cultuur en samenleving in Schiedam/Vlaardingen en de regio. Uitgegeven door Stichting MUSIS Schiedam. Redactie: Sjef Henderickx, Henk Horsten, Bert van Kan, Kor Kegel, Henk Slechte, Arij Maarleveld, voorzitter Eindredactie: Hans van der Sloot Redactie- en administratie: Broersvest 75-77, 3111 ED Schiedam, tel./fax. 010 - 4735518 Abonnementen: Door telefonische opgave en storting van (minimaal) 26,- (jaarabonnement 2002) op rekeningnummer 81.33.79.555 Fortis-bank onder vermelding van 'Musis'. Opzeggingen schriftelijk 2 maanden voor beëindiging abonnementsperiode. Advertentie-exploitatie: De Hollandse OndernemingVOF Zetwerk en lithografie: DTPiet Gouda Druk: Drukkerij Mercator Schiedam

Musis | 2002 | | pagina 107