Walter van Ginneken... vaart niet meer Dick van der Lugt 119 Musis Geheel zonder ervaring was Van Ginneken echter niet. In Singapore had hij als 'commissaris lol' in de Hollandse Club avonden georganiseerd met Anneke Grönloh, de Dutch Swing College Band, Blue Diamonds, Bernard Drukker en Max Tailleur. Na zijn aanstelling inVlaardingen keek hij bij andere schouwburgen in Nederland de kunst af. Bij zijn vertrek had hij zoveel ervaring opgedaan dat hij de vraagbaak was geworden voor beginnende theaterdirecteuren. Aanvankelijk was de Stadsgehoorzaal niet meer dan een verhuurbedrijf: amateurtoneelverenigingen speelden er, personeelsverenigingen organiseerden er gezellige avondjes, op zondag was er film. Alleen het Vlaardings Kunstcentrum (VKC), de lokale versie van de Maatschappij tot nut van 't algemeen, bood een programma van acht voorstellingen met gesubsidieerd toneel. Pas na de opheffing van het VKC begon Van Ginneken zelf te programmeren. Het aantal voorstellingen groeide geleidelijk tot een kleine zeventig, het budget tot 35.000 gulden. 'Ik ben met vijfduizend gulden begonnen', vertelt Van Ginneken. 'Met André van Duijn kon je wat verdienen, op andere voorstellingen moest je toeleggen. Voor ballet was weinig belangstelling, naar het gesubsidieerde toneel kwam bijna niemand kijken. Ook al die amateurtoneelspelers niet. Je Hij draagt nog steeds een strikje, onberispelijk geknoopt. 'Maar niet altijd meer.' Rookt nog steeds Players. 'Voor de oorlog rookte iedereen het. Er zijn nu nog drie zaken inVlaardingen waar je ze kunt kopen.' In café Mes, zijn toenmalige pleisterplaats in de lunchpauze, is hij al lang niet meer geweest. En met zijn bootje varen, een hengeltje uitgooien in de Foppenpias, is er niet meer bij. Fysiek te zwaar. Walter van Ginneken (82, Oudenbosch) was van 1963 tot 1982 directeur van de Stadsgehoorzaal, de trotse creatie van Sybold van Ravesteyn. Hij was er altijd, stond als een echte gastheer in de wandelgang tegenover de ingang en had altijd dat strikje om. Eenmaal per jaar verscheen hij op het podium, tijdens de nieuwjaarsvoorstelling met bal na in de Harmonie, om zijn publiek 'Een recht gelukkig nieuwjaar' te wensen. Hij begon in een tijd dat de kermis geen kermis mocht heten, maar paardenmarkt heette. In het conservatieve Vlaardingen kreeg het gebouw in 1952 daarom niet de naam Theater of Schouwburg, maar Stadsgehoorzaal. Net met vervroegd pensioen bij de Koninklijke Pakketvaartmaatschappij en terug uit Singapore (10 jaar) en Batavia (5 jaar), solliciteerde hij naar de vacante functie van directeur. Enigszins tot zijn verbazing werd hij aangenomen.

Musis | 2002 | | pagina 119